| dansarabia1234 a întrebat:

Bună. Cei care sunteți din Timișoara și mergeti la biserica. Il stie cineva pe pr Timotei Sbera de la Ronat? Dacă da cum e ca și preot/duhovnic? Mie mi-a fost recomandat sa merg la el la spovedit.

As dori tare mult sa imi răspunda cineva care îl cunoaște si sa imi spuna cum e. Mulțumesc!

13 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Nu te mai increde atat in preoti si biserica. Sunt cele mai mari organizatii de manipulare a omului.

| dansarabia1234 explică (pentru NotNamed):

Ba nu e adevărat. Eu ma împărtășesc săptămânal de 4 ani. Biserica nu e prostie, e Casa lui Dumnezeu. Nu va mai bateți joc de Hristos si de Sf Împărtășanie si de Botez si de Biserici.

| NotNamed a răspuns (pentru dansarabia1234):

Religiile sunt false. Mintea ta produce acele "minuni". Ele nu exista de fapt, tu doar ai impresia ca e o minune divina, creierul tau facandu.te sa crezi asta. Creștinismul e doar un set de dogme care le sunt impuse unora de la naștere și care le afectează toată viața. Cei care se gândesc des la diavol îl văd pretutindeni, la fel e și cu minunile. De ce crezi că fiecare religie are miracole? Pentru că există oameni care ar face orice pentru a dovedi că religia lor este adevărată, chiar și să se amăgească pe ei înșiși. Imi pare rau de tine ca religia ti.a vândut un scop de viață fals. Are parti bune dar in mare parte rea. Doar un cretin adevărat refuza modernismul si lansează teorii conspiraționiste impotriva stiintei, medicinei si multor domenii pe care mintea îndoctrinată cu minciuna nu le poate intelege.

| dansarabia1234 explică (pentru NotNamed):

Nu are miracole. Nu e adevărat nu mintea mea produce minuni. Il simt pe Hristos. Ii simt prezenta mereu si de multe ori mi s-a descoperit în viata mea și ba mai mult mi s-a arătat. Mai mult de atâta nu vreau sa spun

| dansarabia1234 explică (pentru NotNamed):

Si in plus eu am pus o întrebare serioasă nu sa vina cineva sa răspundă cu prostii si sa își bata joc am întrebat pe cineva care știe

| NotNamed a răspuns (pentru dansarabia1234):

Nu esti tu in măsura sa decizi ce e o prostie si ce nu. Nu pot sa îmi dau seama cum de nu constientizezi, ba nu adevarul, dar macar o chestie elementara de psihologie. Orice simt, idee, senzatie, frica, cunoștință, imagine sau orice altceva este produsa si procesata de creier. Sa.mi spui ca aceste "minuni" sunt de fapt reale de la Dumnezeu mi se pare un inceput de nebunie daca nu chiar un grad avansat. De ce refuzi sa te documentezi cand stiinta si medicina au avansat afat de mult incat iti poate explica logic, coerent, pe înțelesul tutor prin dovezi, cercetarii si experimente aceste lucruri care tin de psihic? Ti.am spus destul de clar, psihicul tau face toată munca. Nu.mi spune tu mie ce e corect si ce nu cand tie iti lipsește atentia distributivă, cunostinte elementare cel puțin din fiecare domeniu sau o foame de cunoaștere si cultura generala. Tu daca te nasteai in India spuneai ca Isus si Allah sau alte zeitati europene sunt niste inventii si ca Buda e singurul zeu real cu trup de om. Si normal ca imi permit sa comentez/raspund la întrebarea ta. O dată ce pui intrebarea pe un forum public am tot dreptul sa imi folosesc dreptul la opinie publica. Nu înseamnă ca daca unul pune o intrebare pe care o consider falsa sa stau cu mainile in san si sa spun "nu.i raspund pentru ca nu ma regasesc in intrebarea lui". Nu e asa, nu e genul meu de abordare. Cand stiu ca situația reala e alta n.am cum sa te las in ceea ce eu consider o prostie indoctrinata de biserica, scoala si familie. De.ai știi cate secrete exista la nivel se planeta, civilozatie, evolutie si evenimente de orice tip n.ai mai avea gândirea asta. Nu spun sa te convertesti in ateism, dar clar trebuie sa renunți la abordarea asta de crestin fanatic care orice nu este de domeniul credintei e din start fals si rau.

| dansarabia1234 explică (pentru NotNamed):

Si înseamnă ca eu si mama suntem ciudate? Eu si mama ne împărtășim in fiecare săptămână si la fiecare sărbătoare

| dansarabia1234 explică (pentru NotNamed):

Eu cu mama ne împărtășim săptămânal. Asa simte si mama ei eu. Înseamnă ca suntem fanatice? Sa stiti ca nu suntem singurele care ne împărtășim săptămânal. Este Trupul si Sângele lui Hristos toti avem nevoie de Hristos, unii mai puțin unii mai mult.

| dansarabia1234 explică (pentru NotNamed):

Si in plus lasa-ma unde vreau nu ma lași în prostie. Da? Eu cu mama ne împărtășim săptămânal si eu la fel am doar 17 ani sunt o adolescenta care are nevoie de Hristos, de pace și de liniște. Camd altii merg în cluburi și se droghează si fumează si cand altii merg la mall duminica eu cu mama mergem la biserica duminica dimineața. Mai merg si eu pe la mall dar nu prea des

| NotNamed a răspuns (pentru dansarabia1234):

Asta este gandirea romanului. De ce sa fac eu altfel cand altul e mai rau. Nu sunteti ciudate, n.am spus asta, dar sunteti demodate. Vrei sa.ti dau un exemplu ca sa intelegi? Poftim: Lumea evolueaza, de.a lungul timpului invatam la diferite materii dar in general la istorie evolutia gandirii, tehnologiei si a tuturor domeniilor de pe planeta. Multe inventii, aparatiri, teorii devin de domeniul trecutului ca fiind nefolositoare, false sau apar altele mult mai performante sau evoluate din toate punctele de vedere. Asa e si cu religia. A ramas aceeasi, o stiinta demodata, veche, falsa in cele mai multe paragrafe si prost interpretata de cei care au scris.o. Daca toti evoluam, de ce sa nu ne adaptam si noi? De ce trebuie sa spunem "lasa.ma sa cred, altul se drogheaza fiind mai rau"? Pe bune, asta e gandirea de 5★? Nu.mi pasa vârsta ta, nici eu nu sunt mare om de știință, am doar 18 ani. Dar sa vii sa-mi dai exemple penibile despre altii care sunt mai rau mi se pare ca nu ai argumente si incerci sa te amagesti singura, sa te convingi singura cu ceva doar ca sa iti dovedesti ceva ce tu consideri real din cauza dezinformării si a cunostintelor putine din alte domenii. Spune.mi si mie, sau nu e musai sa-mi spui, te poti gandi tu putin si sa aprofundezi intrebarea, daca te nasteai in India nu credeai in Buda si spuneai ca celelalte religii sunt false sau in mare parte false al tau fiind real? Oriunde pe planeta te.ai naste constiinta si latura defensiva va ramane aceeași. Asta este un mare semn de intrebare. Orice am fi mereu ne tinem partea. Cum in viziunea noastra totul din exteriorul bulei noastre este fals, aceeasi ideologie au si celelalte persoane. De ce trebuie sa crezi mereu ca tu esti fix singurul destept care are adevărul la picioare? De ce refuzi sa te documentezi pentru a afla adevarul incetand sa mai traiesti in minciuna mai ales ca ai o varsta la care poti intelege multe? ca doar nu esti un om trecut de 50 de ani care nu.i mai pasa de cunoaștere, vrea doar sa.si petreaca timpul in alt mod. Eu inteleg ca viata e buna si asa, viata are un sens iar biblia si credinta asta te invata lucruri bune cum sa iubești planeta, dar hai sa fim seriosi... cand luam un barbat de sot nu il luam doar pentru un singur punct cum ar fi ca e frumos. Luam tot pachetul. Religia pare frumoasa insa privit de sus si contempland totul asupra ideilor care le expune, ce mentalități creeaza, cum educa oamenii, cum fac oamenii sa se descurce in anumite situatii, cum ii fac pe oameni să gândească, cum ii fac sa abordeze o problema vai vedea ca ii prostește mult mai rau decat ar fi minimul acceptabil. Doar crescand un om doar cu religie privandul de stiinta vei creea un om imatur și incapabil sa își rezolve problemele cu puterea mintii. Va cauta mereu sa se roage pentru a i se rezolva problemele si se ba amagii mereu traind în suferință pentru ca e un nimeni care nu e in stare de nimic.

| dansarabia1234 explică (pentru NotNamed):

Nu suntem demodate ci avem nevoie de Hristos ca sa trăim, ne simțim altcumva cand ne împărtășim, il avem pe Hristos
în noi, cum a zis si Hristos "Cel ce nu mănâncă trupul si sangele Omului nu are viața il el ".

| NotNamed a răspuns (pentru dansarabia1234):

Totul se întâmplă doar in mintea voastră.

| dansarabia1234 explică (pentru NotNamed):

NU E Adevărat!