| mrjohanys a întrebat:

cine imi poate da versetul sau versete unde Iisus vorbeste despre EL ca a inviat?

8 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Apocalipsa 1:... 18 Cel Viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu ţin cheile morţii şi ale Locuinţei morţilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Și i-a dus afară până spre Betania și ridicându-Și mâinile i-a binecuvantat. Și pe când îi binecuvânta, S-a despărțit de ei și S-a înălțat la cer."Luca 24:44

| mrjohanys explică (pentru anonim_4396):

Eu am intrebat unde scrie in Biblie ca Iisus vorbeste despre EL ca a inviat?
nu ca ce vorbesc alti despre El

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia.cand fecioara si mironositele au primit instiintarea de la ingeri; de ce cautati pe cel viu intre cei morti?

| Danielcristian a răspuns:

Apocalipsa 1:... 18

| Danielcristian a răspuns:

Luca 24:36-49 -- 100% vorbeste Isus despre inviere.

| Preotul a răspuns:

„Iar a doua zi, care este după vineri, s-au adunat arhiereii și fariseii la Pilat, zicând: Doamne, ne-am adus aminte că amăgitorul Acela a spus, fiind încă în viață: După trei zile Mă voi scula. Deci, poruncește ca mormântul să fie păzit până a treia zi, ca nu cumva ucenicii Lui să vină și să-L fure și să spună poporului: S-a sculat din morți. Și va fi rătăcirea de pe urmă mai rea decât cea dintâi. Pilat le-a zis: Aveți strajă; mergeți și întăriți cum știți. Iar ei, ducându-se, au întărit mormântul cu strajă, pecetluind piatra."
—Evanghelia după Matei 27:62-66

| mrjohanys explică (pentru Preotul):

Eu am intrebat unde scrie in Biblie ca Iisus vorbeste despre EL ca a inviat?
nu ca ce vorbesc alti.