| AnnonnyMa a întrebat:

Bunahappy! Cine stie cum se face spiritismul? Orice metoda. vreau sa fac cu verisorul meu la vara (tocmai atunci fiind ca noi nu locuim in acelasi oras.). Am o idee despre cum se face, dar as vrea sa-mi spuna cineva cu experienta sau care a mai auzit de la prieteni, rude..etc. FUNDA!

30 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

1. Ai nevoie de o tabla Ouija
2.Ai nevoie de un loc in care sa stii ca gasesti un spirit (Case parasite, spitale, locuri in care sa-u petrecut accidente etc. )
3.Fa rost de unul sau mai multe diamante orgonice (se spune ca alung energiile negative)
4.Ia cu tine o lumanare, iti vei da seama de prezenta spiritului dupa miscariile flacarei.

http://lumeaparanormalului.dap.ro

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Entitatile spirituale sunt capabile de lucruri putin, putin, putin mai...incomode pentru unii.
Stiu, pare super tare sa te joci cu spiritele, dar ai grija ca ele se pot juca mai "frumusel" cu oamenii.
Zic si eu...
O zi buna!

| danay72 a răspuns:

Parerea mea e sa te feresti de acest lucru pentru ca intri in legatura cu demonii, iar Dumnezeu detesta acest lucru.Deuteronom18:10-12

| RAY a răspuns:

Se pu-ne niste pietre pe masa in forma triunguliara si in jurul niste lumanari aprinse, si se invoaca niste spirite, te iei de mana cu amicul tau si cand se misca pietrele e semn ca o venit vreun spirit, sau scrie niste litere pe pietre si vezi ca stransmite

| Liviu a răspuns:

Jucativa voi cu focul, poate va veti arde in o buna zi si veti sta potol, nu e de joaca poti capata niste amintiri urate, se poate conecta la voi o entitate si dati de belea voi laughing ce pot spune... jucativa, ca nu va jucati cu viata mea, ci cu a voastradevil

| Narfundo a răspuns:

Spiritismthinking Eu te-as invata in schimb sa te rogi ca sa capeti control, incredere si altele.Nu iti recomand spiritismul, banuiesc ca sti si tu riscurile nu?

| AnnonnyMa explică (pentru Narfundo):

Stiu...dar sunt incapatanata de fel deci tot o faclaughing

| Narfundo a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Interesant.Eu te previn caci vei atrage asupra ta tot felul de energii care se vor da bune daca esti suficient de puternica cat sa le ti piept si atunci cand vei fi vulnerabila, noaptea sau dupa un esec cand esti cu moralul la pamant, negativitatea in jurul tau se va amplifica.Ce anume vrei tu sa stii? Cum se face ritualul? Ce trebuie sa rostesti sau ce vrei sa stii?

| AnnonnyMa explică (pentru Narfundo):

Da exact asta! poti sa-mi spui chestiile astea?

| chazz a răspuns:

Spiritism?! eu zic sa incetezi cu lucruriile astea,te pot afecta pshic cat si fizic. spirismul=magie,toate aceste lucruri tin de "cel rau",stiu ca suna tentant dar te rog sa nu incerci asa ceva, daca ai sa faci asa ceva nu se stie cum te poate afecta sa vezi anumite lucruri, sa auzi dupa aceea le vei spune si celorlalti si o sa zica ca esti nebun...
Numai bine!
p.sbig grinumnezeu sa fie cu tine, si eu am vrut sa fac ceva de genul acesta(mult mai grav.) dar m-am razgandit, gandeste-te ca nu se stie ce se poate intampla.

| GRs a răspuns:

Ce dezamagit o sa fii cand o sa realizezi ca nu exista spirite...

| AnnonnyMa explică (pentru GRs):

Daca nu le vezi nu inseamna ca nu exista..sti tu ca raiul si iadul, nu le vezi dar existawinking

| RAY a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Pe mine nu ma inviti?

| AnnonnyMa explică (pentru RAY):

Ba da da de unde esti?laughing)

| RAY a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Timisoara

| AnnonnyMa explică (pentru RAY):

Eu barladlaughing

| Silyca a răspuns (pentru GRs):

Daca te duc intr-o casa unde sunt spirite ce faci? Chiar te pot duce si asta ti-ar dovedi ca exista.

| GRs a răspuns (pentru Silyca):

Nu cred in fantome. E doar imaginatia care iti joaca feste din cauza fricii.

| Silyca a răspuns (pentru GRs):

Nu mi-e frica de stafii si nu cred ca tu ai vrea sa mergi intr-o casa cu asa ceva doar din cauza fricii si alte motive.

| GRs a răspuns (pentru Silyca):

Nu cred in supranatural, nu cred ca avem suflet. Odata ce organismul tau s-a oprit din functionare, gata totul s-a terminat, nu devii fantoma si bantui case sau ajungi in rai sau iad.

| Silyca a răspuns (pentru GRs):

Ai fost indoctrinat.

| AnnonnyMa explică (pentru GRs):

Vei vedea ca nu este advarat abia dupa ce o sa moriwinking

| GRs a răspuns (pentru Silyca):

laughing Indocrinati sunt copii care de mici sunt botezati fara sa aiba habar ce se intampla si crescuti cu teama de iad si Dumnezeu in loc de iubire.

| dianadiutza746 a răspuns (pentru GRs):

Nu este adevart! exista cu adevarat! daca nu crezi du-te singur intro incapere intunecata si cheamale! o sa vezi ce se intampla... experienta proprie!

| Alin_Ricardo_1990 a răspuns (pentru Silyca):

De unde esti?

| Qinz a răspuns:

Spiritismul poate sa fie si o rugaciune, poate sa fie si niste incantatii sataniste poate sa fie orice chemare a unui zeu, spirit cine stie.

| Cupcake666 a răspuns:

Poii uite ce am gasit eu pe net dar nu stiu daca te ajuta prea mult...
Mediumul, beneficiind de un dar spiritual, este mijlocitorul intre lumea spirituala si cea materiala, facilitand comunicarea cu spiritele prin :
-scrierea directa a spiritului;
-scrierea raspunsurilor cu propria mana;
-comunicarea prin lovituri in masa dupa anumite conventii;
-miscarea anumitor obiecte si in special a farfurioarei spre literele alfabetului, formandu-se astfel cuvinte;
-prin viu grai, in stare de transa;
prin dematerializarea unor obiecte;
-prin materializarea spiritelor;
-prin clarviziuni ghidate de spirite;

onditiile pentru buna desfasurare a unde-i lectii de spiritism sunt urmatoarele:
-in incapere trebuie sa fie cald, fiindca mediumul, prin practicile sale, pierde o parte din caldura corpului;
- trebuie sa fie intuneric, deoarece lumina alba impiedica o buna concentrare a fluidelor;
-trebuie sa fie liniste deplina;
-este preferabil ca partincipantii sa fie aceiasi din celelalte sedinte si sa nu fie mai mult de 2 participanti noi. Fiecare are propria emanatie de fluide, care cu timpul se compatibilizeaza cu a celorlalti, ori persoanele straine vin cu fluide care nu sunt pe aceeasi unda, nu au aceeasi vibratie cu fluidele celorlalti;
-atmosfera nu trebuie sa fie umeda; in zilele ploioase este bine sa se renunte la sedinte, fiindca umiditatea imprastie particulele eterice;
-mediumul trebuie sa fie sanatos, cu experienta si credincios.

Comunicarea cu spiritele se face de obicei prin lovituri in masa, stabilindu-se o conventie, o lovitura insemnand "da". doua lovituri insemnand "nu"...etc..., sau cu ajutorul unei planse cu literele alfabetului si al unei farfurioare.

Sedinta decurge in felul urmator: participantii se aseaza in jurul mesei, cu mainile pe masa sau pe farfurioara, dupa ca; mediumul se concentreaza sau cade in transa si cheama spiritul dorit, anunta prezenta spiritului si apoi ii pune intrebarile solicitate de cei din jur.
Mai cauta si tu ca sigur gasesti, dar sincer nu ti.as recomanda sa faci ceva stupid pe care mai tarziu il vei regreta...

Funda? big grin

| Lexiiiiiiiiii a răspuns:

Eu am făcit spiritism. însă nu îți recomand să faci așa ceva.ideea este că atunci când invoci anumite spirite.nu îți dai seama ce poate ieși de acolo.chestia asta atrage multe forțe negative asupra ta și asupra locului unde o faci. dacă vrei neapărat să faci spiritism, fă-o relativ departe de casa sau cartierul tău.

| MaryuS202 a răspuns:

Cear fi sa vezi cateva video-uri pe net poate iti trece pofta asta de paranormal.happy