| RalucaDobrican a întrebat:

Cine stie cum se face spiritismul? As vrea sa-mi spuna cineva cu experienta sau care a mai auzit de la prieteni, rude..etc. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Poti folosi o tablita Ouija sau sa improvizezi una (scrii literele si cifrele pe ceva si folosesti un pahar intors pe post de parte mobila). In general se "lucreaza" seara sau noaptea, intr-o camera unde e liniste, poti aprinde cateva lumanari, iar initial trebuie sa iti asiguri "protectia" spunand o rugaciune sau ceva similar, in functie de credinta. Apoi te concentrezi asupra tablei si intrebi din cand in cand daca e cineva in camera sau daca vrei sa invoci un spirit anume, poti face si asta, chemandu-l cu voce tare. Oricum, ideea e sa te concentrezi si sa crezi ca e posibila invocarea. Eu am incercat de curiozitate acum cateva saptamani, dar nu a functionat. Un alt lucru important este sa nu iti fie teama, dar e aproape imposibil sa nu ti-o ia imaginatia razna incercand sa "contactezi" mortii. Poti citi "Cartea spiritelor" de Allan Kardec pentru a afla mai multe in legatura cu subiectul. Personal, nu stiu ce sa cred, inca, dar probabil voi mai incerca.

24 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Sa nu patesti ca maimuta...

| danay72 a răspuns:

E bine sa fi atenta pentru ca prin spiritism intri in legatura directa cu demonii.Deuteronom18:10-12

| Miauti a răspuns (pentru danay72):

Spiritismul este o doctrina filosofica CRESTINA aparuta in Franta la mijlocul sec. al XIX-lea, apartinand pedagogului Denizard Rivail, sub pseudonimul Allan Kardec. Termenul a fost atribuit ca distinctiv doctrinei pe care urma sa o publice, dar datorita faptului ca deriva dintr-un cuvant din limbajul comun a fost repede incorporat in uzul normal si este folosit pentru a numi si alte doctrine.

Asa ca shhh ca biserica o foloseste...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Spiritism

| danay72 a răspuns (pentru Miauti):

Ai dreptate, crestinatatea o foloseste, desi Biblia e categorica in aceasta privinta si condamna clar spiritismul.Dar, crestinii adevarati care respecta Biblia nu fac asa ceva, pentru ca stiu clar cum priveste Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Treci la ateism lasa vrajeala asta de satanism, trecerea la ateism ofera posibilitatea plecari pe marte in 2025

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Doar pentru ateilaughing
Ps: nu toti spiritisti nu satanistilaughing

| Fantome_Vanatorii_1905 a răspuns (pentru RAY):

Sa mori tulaughingSerios ce stupid esti.Nu cred ca exista costume de astronaut pentru fiecare ateismlaughing.

| anonimg a răspuns:

"Satana lucrează la împlinirea planurilor lui. Îngerii căzuţi care împlinesc poruncile lui apar ca soli din lumea duhurilor. În timp ce mărturisesc că aduc pe cei vii în legătură cu cei morţi, prinţul păcatului îşi desfăşoară influenţa lui amăgitoare asupra minţilor lor.

El are putere să aducă înaintea oamenilor figura prietenilor lor plecaţi dintre cei vii. Contrafacerea este desăvârşită; priviri, cuvinte, ton familiar sunt reproduse cu o deosebită claritate. Mulţi sunt mângâiaţi cu asigurarea că cei iubitori ai lor se bucură de strălucirea cerului şi, fără să bănuiască primejdia, pleacă urechea la "duhurile amăgitoare şi la învăţăturile demonilor.""

"Prinţul întunericului, care atâta vreme şi-a dedicat lucrării de amăgire puterile minţii lui pricepute, îşi adaptează cu măiestrie ispitele pentru oamenii din toate clasele şi din toate categoriile. Celor cu cultură şi rafinament el le prezintă spiritismul în aspectele lui rafinate şi intelectuale şi în felul acesta reuşeşte să prindă pe mulţi în cursele sale. Înţelepciunea pe care o dă spiritismul este aceea descrisă de apostolul Iacov care "nu vine de sus, ci este pământească, firească, drăcească" (Iac. 3, 15). Marele amăgitor o ascunde însă, atunci când tăinuirea va împlini mai bine scopul lui. El, care a putut să apară îmbrăcat cu strălucirea serafimilor cereşti în faţa lui Hristos în pustia ispitei, vine la oameni într-un mod mai atractiv, ca înger de lumină."

Sursa: http://sdarm.md/prophecies/marealupta Cap.34 "Pot oare mortii sa ne vorbeasca?"

| milan9 a răspuns:

Spiritismul nu are ABSOLUT NICI O LEGATURA cu crestinismul. "Gogosi" din astea le plac ne-crestinilor sa arunce...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cauta la mica publicitate

| sublime89 a răspuns:

Oricum l-ai face, n-o sa functioneze.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Http://www.youtube.com/watch?v=FHfIfGlNrx4
daca asculti asta vei visa ceva spirite

| sublime89 a răspuns (pentru RAY):

Mersi laughing

| Exilee a răspuns:

Atat in Vechiul testament, cat si in Noul Testament tuturor oamenilor le este interzisa practicarea vrajitoriei ( Doamne fereste... canonul unor astfel de persoane stiu ca-i opreste 20 de ani de la Sfanta Taina a Impartasaniei)

| Miauti a răspuns:

Pai ce doresti sa faci? si poate te pot ajuta.

| RalucaDobrican explică (pentru Miauti):

Da-mi id-u si vorbim pe mess big grin

| Miauti a răspuns (pentru RalucaDobrican):

Poti sa mi spui prin PM... nu are rost sa vb prin mess

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele spirite te pot ajuta iar altele iti pot face mult rau.
Depinde de nivelul tau spiritual ce spirite reusesti sa atragi.
Au si ele mandria lor.
Totusi ar trebui sa stii si cum sa scapi de ele daca nu vor sa plece.
Aici incepe partea dificila.Ele nu asculta chiar de oricine.
Dar asa macar iti dai seama pe pielea ta ca mai exista si altceva in afara de lumea fizica.

| Kabuto79 a răspuns:

Incearca cu tabla ouija, e cel mai simplu si eficient...
Si ignora ateii, sunt foarte rai... sad
( uneori mai nebuni ca crestinii )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kabuto79):

Tu esti satanist?

| Arcadianul a răspuns:

Iti pot spune popii vrajitori si ghicitori, că ei tot cu de astea se ocupă http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk

| HyperionMarcus a răspuns:

Salut!
Stiu multe despre spirite. Nu incerca sa le invoci. Daca vrei sa vorbesti cu o persoana apropiata tie care a murit spune direct ce ai de spus. Spiritul ei te va auzi, chiar daca reincarnarea ei nu. ORICE AI FACE NU TE APUCA DE SPIRITISM SAU HOODOO (adevarata denumire a voodoo-ului) Chiar daca primesti un raspuns nu va fi de la cel pe care il cauti ci de la un spiritsau demon.
Sper ca nu te-am speriat. Daca am facut-o nu uita ca un de demoni trebuiesa iti fietie frica, ci de UMBRE. Vorbesc serios... intr-un fel.
Daca vreisa discuti mai multe despre genul acesta de subiecte sau mai ai intrebari, poti sa imi trimiti un mesaj.
Emailul meu e:hyperionmarcus@yahoo.com

| Capone_Matey_1996 a răspuns:

Eu zic sa nu incerci sa faci asa ceva!

| RalucaDobrican explică (pentru Capone_Matey_1996):

Mersi de sfat dar fac ce vreau