| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa trec de la o religie la alta daca sunt minora?

27 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poti sa ai convingeri (ne)religioase fara a adera formal la o religie, mai ales daca parintii/tutorele se opun.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Art. 491.

(1) Părinții îndrumă copilul, potrivit propriilor convingeri, în alegerea unei religii, în condițiile legii, ținând seama de opinia, vârsta și de gradul de maturitate ale acestuia, fără a-l putea obliga să adere la o anumită religie sau la un anumit cult religios.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Până se sfârșește tărășenia asta cu Corona ar fi bine să evite bisericile de orice fel.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E pacat sa iti schimbi religia in care ai fost botezat in copilarie, o data ce ai fost botezat crestin ortodox asa sa si ramai toata viata ta.
Daca iti schimbi religia o sa ai de suferit si iti spun si de ce, chiar daca ti-ai schimbat religia Dumnezeu e in continuare e cu ochii pe tine si te pedepseste.
Dintre toate religiile din lumea asta Crestinismul Ortodox e dreapta credinta si cea mai buna. Dumnezeul descris din Biblie este peste toate popoarele lumii pentru ca nu degeaba i-se spunea lui Iisus Mantuitorul Lumii Invatatorul.

| Digikey a răspuns:

Adica cum poti sa sari din lac in puț.
Daca n-ai inteles nimic din ortodoxie n-o sa intelegi nimic nici din alte culte. Este acceasi Marie cu alta palarie.
Sunt departe ani lumina de adevarata spiritualitate.
Dar cum se spune cine cauta gaseste.

| Anonim0506 a răspuns (pentru Digikey):

Tu îți asumi chestii fara sa cunoști situația. Sunt creștină și ascult de Biblie, insa nu mai vreau sa fac parte din Ortodoxie. Dacă nu mai vreau sa mai fac parte din Ortodoxie nu înseamnă că nu înțeleg cum sta treaba

| Digikey a răspuns (pentru Anonim0506):

Pai tocmai ca Biblia este problema.
Am avut 7 Biblii diferite editii, in diferite limbi le-am aruncat pe toate, dupa ce am gasit o traducere a Vechiului Testament direct din Corpus Masoreticum facuta de de un traducator independent italian.
Am fost sa-l intalnesc si am vorbit fata in fata.
Biblia noastra este o porcarie, au indulcit si modificat peste tot textul original.
Cu siguranta exista o energie superioara care guverneaza tot universul dar te asigur ca nu are nicio legatura cu Biblia, evreii sau cu biserica crestina.

| Anonim0506 a răspuns (pentru Digikey):

Pot cumva sa găsesc informații online despre varianta pe care mi-ai spus-o tu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legea cultelor zice ca la 16 ani îți poți alege religia.

| Anonim0506 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică abia la 16 ani pot sa îmi schimb religia?

| anonim_4396 explică (pentru Anonim0506):

Da, uite textul exact
"Prin instituirea vârstei de 14 ani de la care minorul își poa­­te alege confesiunea religioasă, trebuie considerate modificate im­pli­cit prevederile art. 25 alin. (3) din Legea nr. 272/2004, conform că­rora religia copilului care a împlinit 14 ani nu poate fi schimbată fără consimțământul acestuia; vârsta de la care copilul are dreptul să-și aleagă singur religia este de 16 ani. "

| Anonim0506 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am cautat pe net. S-a schimbat. Acum ai voie de la 14 ani sa îți alegi confesiunea religioasa. Ce ai zis tu e vechi și nu mai e valabil. Totuși mulțumesc

| anonim_4396 explică (pentru Anonim0506):

Una este confesiunea si alta e religia. Confesiune este un cult din cadrul aceleiasi religii (religia crestina: confesiunea Martorii lui Iehova, AZS, Baptista) religia: islam, iudaism, Baha'i.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e păcat, Martorii lui Iehova refuză tratamentele cu sânge.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Niciun Martor al lui Iehova nu a fost arestat pentru refuzul de sange.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Martorii lui Iehova NU SUNT CRESTINI, crestini sunt DOAR cei ce cred ca Isus Hristos este Dumnezeu. Conform Bibliei, Martorii sunt DEMONIZATI.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Pai Articolul 13 din Legea Nr. 46 din 21 ianuarie 2003 - Legea drepturilor pacientului da dreptul la refuzarea tratamentului recomandat de medici.

ART. 13
"Pacientul are dreptul sa refuze sau sa opreasca o interventie medicala asumandu-si, in scris, raspunderea pentru decizia sa; consecintele refuzului sau ale opririi actelor medicale trebuie explicate pacientului."

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic să frecventezi biserica aceea la care ai aderat și să aștepți să se deschidă alte uși la vârsta majoratului.Intre timp ai timp să te mai gândești.