| miutzatha a întrebat:

Ce-mi trebuie sa trec granita, fiind minora?

Răspuns Câştigător
| deea89 a răspuns:

3) ACORDUL PARINTILOR pentru COPIII MINORI
Cetatenii români cu varsta sub 18 ani nu pot calatori în strainatate neinsotiti. Copiii minori pot iesi din tara daca îndeplinesc una din urmatoarele conditii:
• sunt însotiti de ambii parinti;
• sunt însotiti de un parinte aflat în posesia, dupa caz, a unuia dintre documentele urmatoare:
- declaratia celuilalt parinte, declaratie autentificata de catre notar, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei.
- certificatul de deces al celuilalt parinte
- hotarare judecatoreasca definitiva de încredintare a copilului etc.
• sunt însotiti de un adult aflat în posesia certificatului personal de cazier judiciar si a declaratiei autentificate din partea ambilor parinti din care sa rezulte acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei.

Model declaratie privind iesirea din tara a minorilor:
www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/declaratie_insotitor_minor.pdf

Mai multe detalii pe website-ul Politiei de Frontiera în sectiunea "Conditii de iesire din tara pentru minori":
www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pasaport si procura de la parinti! (asta daca nu esti insotita de ei )

| Skittles19 a răspuns:

Buna!
Depinde cu cine vrei sa treci granita. Daca este cu parintii tai ai nevoie doar de un pasaport. Acesta poate fi al tau sau poti fi trecuta in posaportul unuia dintre parintii tai. Daca vrei sa iesi din tara cu o ruda sau cu altcineva iti trebuie un act notarial in care parintii tai au semnat ca sunt de acord ca tu sa iesi din tara.
Sper ca te-am ajutat.
Pa, pa!

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Sa te treaca parinti pe pasaport. Daca, tatal tau lucreaza in strainatate, inseamna ca el poate sa te treaca.Sau,astepti pana la 14 ani sa-ti faci Buletin.Dar, am auzit ca poti sa-ti faci si pasaport la orice varsta!

| BoOboO_8282 a răspuns:

PasapOrt si acOrdul parintilOr
. daca ei sunt plecati iti trebuie o prOcura precum ca mama sau tatal tau sunt de acord sa treci granita`:*
sper ca te-am ajutat`... daii funDa`?love struck

| razvi177 a răspuns:

Cu un act prin care parintii tai sunt de acord sa treci granita cu alte persoane in afara de ei(acel act il iei de la notar) dar daca mergi cu parintii tai doar pasaporthappy

| lucyalk1 a răspuns:

Pasaport si imputernicire de la parinti.dar daca ai peste 14 ani si buletin.happy

| Burcea_Vlad_1998 a răspuns:

Dar daca sunt minor dar totusi am buletin pot sa trec cu ambi parinti? Sau cu document de la notar? dati-mi si mie niste raspunsuri