| Constantin1963 a întrebat:

Daca Dumnezeu chiar ne-a dat libertate deplina, nu credeti ca ar fi mai corect ca oamenii sa fie botezati doar atunci cand devin adulti si pot alege ce religie sa urmeze sau nu?

19 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

De la 16 ani un copil are dreptul de asi alege propria religie.

| ThePoet a răspuns:

De aia esti liber sa iti schimbi religia oricand. La nastere daca parinti decid sa te boteze, aia nu-i vina lu' al de sus. Ca pot foarte bine sa nu te boteze, tot aia e.

| milan9 a răspuns:

Nici DARUL VIEŢII dat cum spui tu "împotriva libertăţii" tot la fel, nu dăunează sănătăţii, nu? happy

| milan9 a răspuns:

Evreii la fel, îşi "botezau" PRUNCII introducându-i în "Legământul Legii" prin dureroasa CIRCUMCIZIE tot fără un consimţământ "prealabil"!
De ce? La fel, ştiau că nu le dăunează cu nimic "sănătăţii"! happy Dimpotrivă, era pentru ei CALEA SPRE MÂNTUIRE…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu scrie nicăieri că la evrei acei prunci care erau CIRCUMCIŞI ar fi trebuit să ceară ei circumcizia în cunoştinţă de cauză!
Şi tot la fel în creştinism Scriptura nu conţine nicăieri această o astfel de condiţie exclusivistă!

Este vorba în schimb de o enumerare a misiunilor apostolilor, misiuni prezentate de multe ori, în diferite formule de ordine: apostolii trebuiau să înveţe, să încreştineze, să boteze, să le transmită harul...

| milan9 a răspuns:

Dacă maturii pot primi, atunci pruncii cu atât mai mult! Botezul ocazional al celor maturi este doar un caz particular.
Dacă pentru maturi e nevoie de "meritul" mărturisirii, pruncii nu au atunci nici un merit să-L primeasă pe Hristos? crying

Trebuie neapărat să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunici pe Hristos? Cât au fost mai mici, cu sufletul curat, le era departe de ei acest DAR? Curios lucru! crying

Evreii şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, dă această posibilitate a DARULUI happy "ŞI" la această vârstă:
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia arată că cei ce aveau să se boteze trebuiau s-o facă în cunoştinţă de cauză, după ce ajungeau să înveţe depre Dumnezeu şi să manifeste credinţă în el. - Matei 28:19, 20

| Maxim96 a răspuns:

Dar in vechiul testament taierea imprejur la prunci se facea, nu cand ajungeau maturi.
Copilul primeste botezul, ingerul pazitor, iar cand este mare nu are decat sa inteleaga si sa invete credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum ne manipuleaza popii (hai, sariti!). Pai daca este UN SINGUR DUMNEZEU, mai conteaza cum se numeste religia? Tot Lui ne inchinam, nu-i asa? Sau e o recunoastere indirecta si inconstienta ca ar fi mai multi Dumnezei?

| sofian07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista doar un dumneeu dar problema este ca musulmanii spun ca isus hristos e un profet la fel ca mohammed si nu este un fiu lui dumnezeu si de aici porneste problema ca crestinii nu cred ca mohammed e un profet dar musulmani spun ca isus e un profet trimis de la dumnezeu exact ca mohammed dar nu este un fiu ca dumnezeu e doar unu si nu are copii sau sotie sau frati...e doar unu

| Anonymous1995 a răspuns:

Ai libertate toata viata ta, botezul se face pentru iertarea pacatului stramosesc(cel facut de Adam si Eva)

| LadyMelian a răspuns:

Suntem liberi. Noi ne subjugam intre noi.
Dar totusi nu inteleg cu ce te afecteaza botezul pana la urma? Sunt o gramada botezati care cand au devenit adulti fie au ales sa fie atei, fie si-au ales alta religie.Mai exact cine nu iti da libertatea sa crezi in ceea ce vrei? O cana cu apa turnata in cap?

| Constantin1963 explică (pentru LadyMelian):

Nu am nici o problema cu botezul.Doar ca nu inteleg de ce Biserica Crestina nu sustine libertatea de exprimare.De ce sa botezi un copil daca esti constient de faptul ca este foarte posibil sa isi schimbe religia?

| milan9 a răspuns (pentru Constantin1963):

Este vorba de o transmitere de har care nu dăunează sănătăţii, bine? happy

| LadyMelian a răspuns (pentru Constantin1963):

Parintele este impacat sufleteste ca si-a facut datoria de crestin, decizia finala oricum apartine copilului Biserica crestina nu este singura care nu sustine libertatea de exprimare.Fiecare cu dogmele ei.

| sabrina103 a răspuns:

Din ce am studiat numai Adam si Eva au avut libertate deplina. Oamenii sunt influentati de natura din ei. Legat botez sau educatia religioasa/non-religioasa parintii aleg. Altfel ajungem in extreme ca si educatia primara si-o alege copilul.Si sunt destule cazuri cand parintii aleg sa studiezi ceva cand esti mic, iar ca adult faci altceva chiar impotriva lor.

| Inger0Cazut a răspuns:

Daca mori, si totusi exista Dumnezeu, ce te faci? Daca te rogi toata viata si la sfarsit afli ca nu exista Dumnezeu, inseamna ca ai facut asta de geaba.Dar daca exista?
Referitor la intrebarea ta, Cum stii ca o sa ajungi adult? Daca mori intr-un accident la 11 ani?(de ex.)Asa macar esti bazat pe ceva.

| geopopiku a răspuns:

Aceste lucruri sunt doar datini. ceea ce conteaza cu adevarat este ceea ce crezi tu ca semnifica dumnezeu ca mai apoi sa te convertesti la o alta religie nu cufundarea intr-o apa

| Valeriu10 a răspuns:

Nu este o idee prea buna, Pentru ca Adultii din ziua de azi nu sar mai boteza eiwinking