| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Eu am fost crescut intr-o familie crestina(ortodox), dar tot timpul am avut o indoiala cu existenta lui Dumnezeu(de la vreo 10 ani). Nu cred in Dumnezeu, este ceva ciudat? Adica nu stiu, toti prietenii mei cred, ba unii merg la biserica, dar eu nu pot sa credhappy, ma uit in jur si vad realitatea asa cum este, vad cum crestinismul este inspirat din alte religii. nu stiu, este ceva ciudat sa nu crezi? Si mai ales ca nu exista nici o dovadastraight face, adica oricine putea sa scrie cartea aia, mai ales ca multe povesti din ea nu sunt originaletongue. Ce parere aveti, este ceva ciudat sa nu crezi? Multumesc.

20 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Există și religioși și atei ( care nu cred că există Dumnezeu )!

Nu cred că ateismul, ar fi cea mai corectă, soluție în etapa actuală.

Dacă definim Univers == suma a tot cea ce există!

Un Dumnezeu al întregului univers nu ar dispune de timpul fizic necesar să se ocupe personal de viața fiecărui om de pe planeta Terra. == deci pentru tine este ca și inexistent, sub aspect practic, un asemenea Dumnezeu.

| harciog a răspuns:

Am un nepot de 3 anisori si l-am prins cu noul testament in mina.I l-am luat negresit fara sa ma gindesc ca ar putea sa-l ajute fara a intelege a citi.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

– Horus s-a nascut pe 25 decembrie din fecioara Isis Maria.
Nasterea lui a coincis cu rasarirea unei stele in est care a fost urmarita de trei regi in dorinta de a gasi si preamari pe mantuitorul noul nascut.
La varsta de 12 ani era un copil – invatator.
La varsta de 30 de ani a fost botezat de Anap, dupa care si-a inceput lucrarea
Horus avea 12 discipoli cu care mergea peste tot, infaptuind miracole ca mersul pe apa, vindecarea bolnavilor etc
Horus era cunoscut sub mai multe nume sugestive ca: "adevarul", "lumina", "fiul ales a lui dumnezeu", "bunul pastor"
Dupa ce a fost tradat de Typhon, Horus a fost crucificat
A fost ingropat, iar dupa 3 zile a revenit la viata.
– Attis din Phrygia, nascut din fecioara Nana, pe 25 decembrie, crucificat, pus in mormant si inviat dupa 3 zile.
- Mithra din Persia, nascut din fecioara pe 25 decembrie. Avea 12 discipoli si infaptuia miracole. Dupa moarte a fost ingropat si a inviat dupa 3 zile. Si el era numit tot "Adevarul" sau "Lumina". Ziua sacra de adorare a lui Mithra era duminica.

NU este nimic ciudat sa nu crezi. big grin

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Http://www.descopera.ro/teoria-conspiratiei/4244756-zeit geist-comedia-erorilor
nu-te mai informa de unde nu trebuie, Horus fiul lui Isis si a lui Horus (de unde fecioara),:))
http://ro.wikipedia.org/wiki/Horus
Oricum conform legendei Isis il invie pe Osiris in lumea celor mortii, iar Horus isi detroneaza unchiul si faraon in Egipt, Zeigest e o prostie
http://en.wikipedia.org/wiki/Attis
http://ro.wikipedia.org/wiki/Attis uite scrie ceva de fecioara, nu prea
o.wikipedia.org/wiki/Krishna oricum zeigest e o sursa de tot rasul

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si?
Fix pe wikipedia, link postat de tine, scrie ca : " Într-o altă versiune a poveștii, Isis a rămas insarcinată cu ajutorul focului divin".
Oricum ideea e alta...

| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
2-10, 2-10, cine a creat lumea? tongue

| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu e ciudat sa nu crezi. In viitor asta va fi chiar normalitate, cel putin asa ar trebui.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

In Romania este un tabu sa fii ateu, lumea se uita ciudat la tine daca le zici ca nu crezi in dumnezeu.

| DiamondEyes a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

In Romania a fi gay sau ateu e cam tot aia.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Dacă nu ai avut încă ocazia să studiezi personal Biblia, te îndemn s-o faci. Pentru a crede în Dumnezeu trebuie să ai motive întemeiate. Studiind Biblia am ajuns să găsesc multe motive de a crede în existenţa Creatorului şi chiar mai mult să-l simt mai aproape.

În prezent mulţi ajung să pună la îndoieală existenţa lui Dumnezeu în urma propagandei de tipul că "nimeni nu a dovedit ştiinţific" că el ar exista. Dar ai ştiut că mulţi dintre oamenii de ştiinţă susşin existenţa lui Dumnezeu?
Îţi sugerez să vizionezi următorul documentar: http://documentare.digitalarena.ro/dovezi-pentru-creator-2006/

| codrut a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Mersi pentru documentar, numai ca eu nu le inghit. Pentru ca daca te uiti la un documentar evolutionist aia o sa-ti dea dovezi ca evolutia ii adevarata, si la fel si la creationism. Deci nu are sens sa te uiti la documentare, mai bine te uiti la dezbateri unde din pacate de obicei castiga evolutionismul.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru codrut):

E dreptul tău să alegi.
Pot să te întreb ce dovezi sau argumente te-au făcut să crezi că nu există un Creator?

| codrut a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

M-am uitat la multe documentare, si dezbateri intre creationisti si evolutionisti.Si am gasit un video care chiar are dreptate in tot ce zice, este un video scurt care nu se bazeaza pe nimic stintific, si mai mult pe filozofie, uite urmareste daca doresti http://www.youtube.com/watch?v=m5yWzf6kNz8

| dracu14 a răspuns:

In Romania este un lucru ciudat, din cauza ''spiritului de turma'', na...intr-o tara cu 98% cre(s)tini e greu sa fi ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ciudat doar daca tu crezi ca e ciudat. Mie unul nu mi se pare ciudat. Oricum, nu am reusit sa-i dau o definitie certa ciudatului si normalului. Conteaza ce crezi tu.

| Mikhtarian a răspuns:

Trezeste-te,inca esti tanar, nu-L indeparta pe Dumnezeu de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

"nu stiu, este ceva ciudat, crestinismul este inspirat".

Este inspirat? Baga dovada. Astept cu nerabdare sa te ajut happy

ps: data viitoare, daca unul iti spune un lucru, verifica-l inainte sa il crezi.

Hristos in Sfanta Scriptura a zis : "Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide." (Matei 7:7)

| Florisa a răspuns:

Este foarte ciudat, deoarece oamenii cred in alte personalitati celebre din trecut si nu-si recunosc Creatorul.Cauta-L si El ti se va descoperi. Poate religia e de vina, frecventeaza alte biserici, poate acolo iti vei gasi pacea si-L vei simti.

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns:

Te uiţi în jur şi nu ştii să vezi dovezile existenţei Lui Dumnezeu! În ziua de azi nu e ciudat să nu crezi, însă, crede-mă că drumul pe care eşti nelămurită dacă să mergi sau nu, este complet greşit! Este cel mai grav lucru să fi ateu. Gândeşte şi tu:cum a apărut lumea? Dar oamenii pe Pământ au venit din nimic? Cine ne-a însămânţat?! Citeşte Biblia.