| DoReMi a întrebat:

Imi puteti spune o mica istorioara legata de numele Mihaela?
Sau semnificatia?

Răspuns Câştigător
| victorbold a răspuns:

In ceea ce-l priveste pe Arhanghelul Mihail, acesta, se spune, ca poarta cheile Raiului, este un vrednic luptator impotriva diavolului si vegheaza la capataiul celor bolnavi. Daca acestora le este scris sa moara, Arhanghelul Mihail sta la capul lor, in partea dreapta. Se crede ca in stanga sta diavolul, gata sa insface sufletul celui care trece in nefiinta, iar Arhanghelul Mihail are menirea de a-l salva pe muritor de la aceasta, retezandu-i Necuratului capul cu sabia. Incaperea, se spune ca se umple de sange, motiv pentru care totul trebuie spalat si curatat in camera respectiva. Daca bolnavilor le este dat sa traiasca, atunci Mihai sta la picioarele lor.

Pentru ca atat Sfantul Mihail, cat si Sfantul Gavriil sunt vazuti ca pazitori ai oamenilor de la nastere pana la moarte, in credinta populara se spune ca ziua de 8 noiembrie este cea mai nimerita pentru a aprinde o lumanare, pentru a fi calauzit spre Rai in viata de Apoi. Aceasta, pentru ca, potrivit folclorului, cei doi sfinti participa si la Judecata de Apoi.

De asemenea, in credintele populare Sfantul Mihail este si protectorul Lunii si al Soarelui si ca ori de cate ori diavolii incearca sa le fure de pe cer (eclipse), nu ezita sa se lupte cu ei.

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

In sfarsit ti-am aflat numele man. Daca ai sti cat am stat si m-am intrebat cum te-o chema pe tine in realitate, dar nu m-am gandit sa te intreb. Acum nu mai e nevoie pentru ca mi-ai spus tu. laughing

| William a răspuns:

Ce vorbeeeeeeeeeeeeeeeeeesti ma, cum sa te cheme Ionut? Te cheama Mihai dar iti este rusine sa recunosti ca iti plac baietii laughing

| barbattttt a răspuns:

Emnificatia numelui Mihaela: Forma feminina (Michaela) derivata de la masculinul Mikael, nume de origine ebraica: cine este ca Dumnezeu? Cine se aseamana cu Jehova? purtat de numeroase personaje biblice.

Semnificatie religioasa:
În cãrțile Vechiului Testament Arhanghelul Mihail este menționat ca ocrotitor al neamului lui Israel (Cartea lui Daniel, 10 și 12). În scrierile Noului Testament este descris drept învingãtor al rãului personificat într-un balaur (Apocalipsa lui Ioan, 12, 7). Dupã încreștinarea Imperiului Roman, a fost considerat patron al Sfântului Imperiu Roman, iar apoi patron al Germaniei. În bisericile creștine de tradiție occidentalã este sãrbãtorit pe 29 septembrie, iar în cele de tradiție orientalã pe 8 noiembrie.

| barbattttt a răspuns:

Semnificatia numelui Mihaela: Forma feminina (Michaela) derivata de la masculinul Mikael, nume de origine ebraica: cine este ca Dumnezeu? Cine se aseamana cu Jehova? purtat de numeroase personaje biblice.

Semnificatie religioasa:
În cãrțile Vechiului Testament Arhanghelul Mihail este menționat ca ocrotitor al neamului lui Israel (Cartea lui Daniel, 10 și 12). În scrierile Noului Testament este descris drept învingãtor al rãului personificat într-un balaur (Apocalipsa lui Ioan, 12, 7). Dupã încreștinarea Imperiului Roman, a fost considerat patron al Sfântului Imperiu Roman, iar apoi patron al Germaniei. În bisericile creștine de tradiție occidentalã este sãrbãtorit pe 29 septembrie, iar în cele de tradiție orientalã pe 8 noiembrie.

| superdorex a răspuns:

Forma feminina a numelui Mihai - prenume universale, Mihai(l) si Mihaela au o veche traditie europeana crestina, transmisa din "Vechiul Testament". Se pare ca la origine, prenumele deriva din ebraicul "Mikel", intalnit in numeroase texte biblice. Raspandirea sa este pusa in legatura cu faptul ca este considerat un arhanghel (cel mai mare dintre Ingeri), asa cum apare in "Cartea lui David", unde este supranumit "mare conducator" si "ocrotitor al copiilor poporului lui Israel". Etimologic, se considera ca prima parte a numelui deriva din ebraicul Mikajah, un alt nume ebraic, unde particula "jah" este prescurtarea numelui divinitatii supreme "Iahve". Cea de a doua parte a numelui "el" deriva dintr-o alta denumire a divinitatii - "Elohim". In cultura europeana a patruns prin intermediul "Septuagintei", unde aceste prenume se fac cunoscute prin forma greceasca "Michael" si prin Biblia "Vulgata" (o versiune a Sfintei Biblii, tradusa in limba latina care include editii variate ale textelor sacre), unde numele are aceeasi forma. Popularitatea lui Mihai si Mihaela devine marcanta in era crestina, astfel incat ajunge ca in Germania numele, fiind atat de populare, au ajuns sa fie folosite ca un simbol pentru taranul german. Arhanghelul Mihail este zugravit in toate Bisericile ortodoxe pe una dintre usile laterale ale Sfantului Altar (de obicei pe cea din stanga). El este considerat un capitan al dreptatii, cu sabia adevarului in mana, mediatorul oamenilor cu divinitatea, cel care scrie in permanenta intr-o carte faptele bune si rele din intreaga lume. Mihail si Gavril sunt praznuiti pe data de 8 noiembrie. In onomastica noastra sunt gasite atestate inca din secolul al XV-lea, iar multitudinea de forme existente sunt o dovada clara a raspandirii lor pe tot perimetrul Romaniei. Dintre numeroase forme ale numelor, amintim: Mihailescu, Mihailas, Mihaica, Mihaita, Mihu, Mihoi, Mihuta, Mihlea, Mihociu etc. Sunt intalnite si in alte limbi europene: Michael (in limba engleza), Michele, Micheline (in limba franceza si italiana), Michel (in limba germana), Miguel (in limba spaniola), Michaela (in limba maghiara), Mihaly (limba rusa) etc. In limba romana apare din secolul al XV-lea sub formele de Mihail, Mihnea, Mihaila, Mihailo, Mihaela.

Merge? multa bafta!

| BeBeLuSa11 a răspuns:

MIHAELA/MIHAI- de la o expresie ebraica insemnand '' cine se aseamana cu Jehova? ''
Mihai/ Mihaela
Acest nume de baiat/fata este folosit in Romania. El corespunde englezescului Michael/a.
Sursa este o expresie ebraica insemnand "Who resembles God? (Cine se aseamana cu Dumnezeu)."
In scriptura ebraica si crestina, arhanghelul Mihail este identificat ca fiind capitan de arme, mediatorul umanitatii cu divinitatea si cel care scrie in permanenata intr-o carte faptele bune si rele din intreaga lume.

| MikyMi a răspuns:

MIHAI, MIHAIL - vine din ebraica si inseamna: cine este ca Dumnezeu? Cine se compara cu Domnul? Nume derivate: Mihaela, Mihnea, Mihalache, Mihut. Sfantul Arhanghel Mihail este conducatorul cetelor ingeresti, arhanghelul cu sabia de foc este pus de Domnul sa pazeasca intrarea in Rai. Soborul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil e pe 8 noiembrie.

sursa:www.gradinapovestilor.ro

| BluePhoenix a răspuns:

Http://www.pravaliata.ro/semnificatia-numelui.html Cauta pe site-ul asta numele, eu nu l-am cautat. Keep searching, bafta! ^_^

| AngyY a răspuns:

Mihaela / Mihai - Provine de la o expresie ebraica insemnand: cine se aseamana cu Jehova?