| geanii369 a întrebat:

În ce ani a trăit Isus Hristos, secolul doar? Dau fundă. Mulțumesc.

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In secolul 1 e.n

| sublime89 a răspuns:

A trait in secolele 1 i.e.n si 1 e.n.

| danut a răspuns (pentru sublime89):

Pai daca tu nu crezi in existenta acestuia cum poti spune cand a trait?

| Drolja a răspuns (pentru sublime89):

1 e.n?!
Ne poţi explica şi nouă pe ce logică ai mers?

| sublime89 a răspuns (pentru danut):

De unde ai tras tu concluzia ca eu nu cred in existenta lui? Se pare ca din nou nu stii sa faci diferenta intre personajul istoric si personajul prezentat in biblie.

| danut a răspuns (pentru sublime89):

Cum faci tu diferenta dintre personajul istoric si cel biblic ca sa intelegem in ce sta credinta ta caci pana acum nu prea ne-am dat seama de acrasta.

| sublime89 a răspuns (pentru danut):

Sa inteleg ca tu nu faci nicio diferenta intre personajul istoric Mahomed si personajul in care cred musulmanii? Deci esti convins ca Mahomed chiar a fost profetul lui Allah, si nu un om simplu? E la fel si cu Isus sau Buddha sau oricare alt lider religios mistificat. Trebuie sa intelegem odata pentru totdeauna ca oamenii au tendinta de a inventa povesti supranaturale in jurul unor oameni care au insemnat ceva pentru ei, mai ales in acele vremuri.

| danut a răspuns (pentru sublime89):

Sa inteleg ca tu mananci acasa cartofi cu suruburi de 14?
Ce legatura are Mahomed cu religia crestina?

| sublime89 a răspuns (pentru danut):

Actionezi ca un crestin tipic. Cand cineva iti ofera argumente pe care nu le mai poti combate, recurgi la injurii si batjocura. Si apoi te lauzi ce crestin tolerant si iubitor esti tu.

| danut a răspuns (pentru sublime89):

Ce argumente, care injuri? Sau sa intelegem ca nu esti in stare sa intelegi ce este aia o injurie? Vrei sa arati care este injuria?

| sublime89 a răspuns:

Majoritatea istoricilor considera ca Isus a murit prin anii 30-33 e.n. Nu stiu ce e atat de surprinzator la asta.

| Mayar a răspuns:

You got to be kidding!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu se stie cind s-a nascut Iisus.
Matei si Luca (daca intr-adevar se chemau asa autorii celor doua Evanghelii) dau informatii contradictorii si insuficiente.
Nici locul nasterii nu este clar Betleem sau Nazaret.