| andri22 a întrebat:

Buna iubitii mei TPU, vreau sa va intreb ceva:Ce parere aveti despre preoti sincer imi trebuie parerea voastra pentru un proiect?

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Preotii sunt slujitorii Domnului prin care sunt impartasite sfintele taine credinciosilor, caci nu orice om poate savirsi o sfanta taina, trebuie un preot ca sa mijloceasca.
Cei drept ca auzi lumea vorbind ca preotii nu sunt buni ca umbla dupa bani, asta e drept, putini sunt preoti adevarati care slujesc in duh si adevar Domnului.Noi nu trebuie sa-i judecam ca pacat facem, trebuie sa ascultam ce zic ei, dar sa nu ne luam dupa faptele lor.

10 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Ai spus,, preoti,, nu,, pastori,,.
Sincer, desi nu am un preot, ci un pastor, respect orice lider religios atata timp cat scopul sau este acela de a duce oamenii pe calea mantuirii.
Sunt multe aspecte care nu le sustin, dimpotriva, le dezaprob si nu mi-e rusine sa le pun in fata oricarui preot, dar,, orice padure are uscaturile ei,, si nu sunt eu in masura sa judec oamenii, ci Dumnezeu.

NOname
| NOname a răspuns:

Majoritatea se dovedesc a fi nişte escroci, chiar şi prin simplul fapt că fac parte dintr-un sistem corupt, se complac în el şi îşi bazează întreaga sa existenţă pe amăgirea altora.

- http://www.tpu.ro/......aniei-are/

- http://www.tpu.ro/......ista-doua/

- http://www.tpu.ro/......re-aceste/

Pe scurt, mafie!

| lpavel a răspuns:

Preotii sunt si ei oameni ca noi dar au o meserie mai speciala de aceia trebuie sa-i respectam!

| milan9 a răspuns:

Chiar în ciuda unor exemple negative referitoare la preoţia evreiască a fariseilor, Fiul lui Dumnezeu a inclus cu toate acestea misiunea preoţilor în linia activităţii Bisericii pe care a întemeiat-o pentru mântuirea oamenilor (subliniind durata misiunii lor: "până la sfârşitul veacurilor"). A considerat lucrarea lor de transmiterea a învăţăturilor şi harului ca fiind indispensabilă Bisericii Sale.

| milan9 a răspuns:

O mică parte din confirmările Noului Testament cu privire la preoţia lăsată de HRISTOS:

1). - I Timotei 4, 14:,, Nu fi nepăsător faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoţilor."
2). -Iacov 5, 14 :,, Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
3). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
4). -Tit l, 5:"Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi preoţi prin cetăţi, precum ţi-am rânduit."
5). -I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
6). - Timotei 5, 17:,, Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
7). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
8). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). - Timotei 5, 22:,, Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni, nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor, despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

| milan9 a răspuns:

Biserica nu este formata doar din oameni... ar fi trist acest lucru! "Elementul uman" nu reprezintă decât "un compromis asumat" în cadrul Bisericii (în deplină cunoştinţă de cauză, prin multe avertismente în privinţa vredniciei slujitorilor: Timotei 5, 17, I Tim. 5, 19, Tim. 5, 22; I Tim. 3, 6, I Petru 5, 1-2, Fapte 20, 28, I Tim. 4, 14, Matei 18, 6, etc).

,, Elementul divin", IREPROŞABIL şi INFAILIBIL, lucrează şi este prezent în BISERICĂ, oricât s-ar strădui cineva să lovească Biserica (din interior-"oameni nevrednici" sau din exterior- "erezii" ) despre care Hristos a spus că rămâne contiunuu alături de ea, iar ea, Biserica, va rămâne "NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ" până la "sfârşitul veacurilor"!

Şi cu toate avertismentele asupra vredniciei slujitorilor, Hristos a ÎNTEMEIAT BISERICA şi, în tot Noul Testament a CONFERIT şi a SUPRAPUS PRESTIGIUL, SFINŢENIA, şi PUTEREA SA peste aceea a BISERICII. A confirmat-o de la un capăt la celălalt în Noul Testament!

| sublime89 a răspuns:

Preotii n-au facut nimic altceva de-a lungul timpului decat sa minta si sa induca in eroare oamenii creduli. Cu voie sau fara voie.

Răspuns utilizator avertizat
| Neberius13 a răspuns:

Oameni simpli transformati de meseria lor stupida intr-un grup de sarlatani ce iau banii oamenilor in numele unei creaturi imaginare in care nici ei nu cred

| angelicsin a răspuns:

Isi au rolul lor in societate, dar importanta lor pana si pentru cei care cred in dumnezeu, este mult prea mica pentru a avea vr-un impact asupra societatii. pana la urma a fii preot nu este mai nimic altceva decat un job in zilele noastre si de fapt mult prea putini peoti trateaza ceea ce sunt cu vr-un grad de seriozitate. majoritatea vad postul de preot ca o oportunitate de afacere profitand de naivitatea "enoriasilor". practic sunt sociotati (oameni de afaceri) deghizati

Ps:
sunt Ateu deci ia ceea ce zic eu cu un gram de sare. numare 7 asa zisi preoti printre cunostintele mele si in familie si am avut de aface nu numai cu preoci crestini ci si catolici si martori ai lui Iehova pe dealungul timpului, deci nu vb in necunostinta de cauza.

daca si-ar lua jobul mai in serios sau chiar ar crede in ceea ce predica poate mi-s-ar parea mai putin ipocrit religia asta a voastra. tot nu as crede in dumnezei si alte baliverne dar macar nu m-ar dezgusta asa de mult