| Neculau_Petrica_1995 a întrebat:

Buna lume vreau sa imi impart cateva intrebari cu totii prietenii. Ce credeti voi despre creature care nu au fost prinse de nimeni, animale salbatice care nu le-au vazut nimeni, creature supranaturale, extraterestri, sirene, vieti pe alte planete, uneori dispar oameni ce se intampla? suntem urmariti? unde se duc persoanele disparute? cine si unde s-a intamplat? cand si de ce? Ce credeti voi oameni buni? suntem vizitati? de alte forme de viata? eu sunt 100% ca unele specie exista dar nu avem puterea de a le descoperi.
Vreau raspunsuri de la toti? suntem singuri?
pareri? va rog?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Daca exista civilizatii extraterestre, s-ar putea sa fie mult mai avansate tehnologic decat noi, dar asta n-ar insemna automat ca le-ar fi usor sa ne viziteze. Sa gasesti tocmai Pamantul intre toate planetele din Univers e ca si cum ai gasi acul in carul cu fan. Problema cu OZN-urile e ca niciodata nu am reusit sa obtinem o dovada clara ca acele obiecte sunt chiar de origine extraterestra. Ba mai mult, majoritatea cazurilor s-au dovedit a fi farse sau interpretari gresite ale unor fenomene naturale, sau experimente militare de-ale noastre. Mistere sunt destule, dar pana acum nu avem nimic clar care sa indice ca am fi "urmariti" de alte civilizatii. Poate in viitor.

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Trebuie sa invatam sa facem o distinctie clara intre ce e real sau s-ar putea sa fie real, si ce e doar produsul imaginatiei noastre. Singurul lucru care s-ar putea sa fie real din ceea ce ai enumerat tu, e viata extraterestra. Insa asta nu inseamna ca am fi fost vizitati. Nu avem dovezi solide pentru asa ceva. Nu avem inca dovezi nici ca ar mai exista viata in Univers, dar banuim ca ar fi pentru ca sunt atatea planete, si asa cum viata exista pe planeta asta, ar putea exista si pe altele. Doar ca distantele in spatiu sunt enorme, si civilizatiile, daca exista, sunt probabil rare. Deci ar fi foarte greu pentru noi sa le descoperim, sau pentru ele sa ne viziteze.

| Neculau_Petrica_1995 explică (pentru sublime89):

Bine cum spui tu, dar parerea mea e ca pentru ele sa ne viziteze ar fi mai usor depinde acuma cu ce sunt mai mari ca noi oamenii ma refer la altele cu electronica si altele nu-mi vine cuvantul acuma cum se zice exact. dar oricum ceea ce vreau sa zic sa lasam filmele cum a zis baiatul de mai sus eu cred ca ceva este in + suntem vazuti, ca nu ne dam seama asta e altceva, dovezi cam sunt. in afara de filme cas numai prostii sunt documente in Tv adevarate confermate de a exista unele vietati sub apa si pe pamant acuma nu stiu dar sunt sigur 100% ca tot ce dispare nu e nimic din senin de acord cu mine? sau gresesc...

| Neculau_Petrica_1995 explică (pentru sublime89):

Bravo sublime89, cuvantul technologie numi venia in minte, pai da ar fi asa ca universul e mare dar in ghilimele pamantul ascunde mult lucruri in care noi oamenii nu reusim sa le dezvaluim, orisicum pentru ca sa stim totul mai e de invatat dar nu ajungem la mare livel nu avem explicatii de unele videuri sau de unele ce arata in TV si cred eu tot in ghilimele nu vom avea. faptul e ca multe sunt pe lumea asta dar nu ne dam seama si chiar daca ne-am da nu avem aceiasi minte de a sti ce e sub pamant su ce e in spatiuri!

| sublime89 a răspuns (pentru Neculau_Petrica_1995):

Daca exista civilizatii extraterestre, s-ar putea sa fie mult mai avansate tehnologic decat noi, dar asta n-ar insemna automat ca le-ar fi usor sa ne viziteze. Sa gasesti tocmai Pamantul intre toate planetele din Univers e ca si cum ai gasi acul in carul cu fan. Problema cu OZN-urile e ca niciodata nu am reusit sa obtinem o dovada clara ca acele obiecte sunt chiar de origine extraterestra. Ba mai mult, majoritatea cazurilor s-au dovedit a fi farse sau interpretari gresite ale unor fenomene naturale, sau experimente militare de-ale noastre. Mistere sunt destule, dar pana acum nu avem nimic clar care sa indice ca am fi "urmariti" de alte civilizatii. Poate in viitor.

| Dorugar a răspuns:

Parerea mea este ca esti rupt de realitate, probabil din cauza filmelor stiintifico-fantastice de prost gust pe care le-ai vizionat.
Unde ai vazut tu creaturi supranaturale?
Nu cumva in filme?

| Neculau_Petrica_1995 explică (pentru Dorugar):

Nu ma refer la filme si sa stii ca tot ce dispare nu lasa urma asa ca nu gasesti explicatii pentru ceea ce se intampla in jurul nostru nu ne vom da seama, si 100% exista unele lucruri in care cel mai mare specialist mai mult de 2% nu poate intelege ce e in jurul nostru si ceea ce ne priveste. acu vorbind asa intre noi oamenii cam ceea ce ganditi in afara de filme si restul... ). asta ziceam