| galaxygirl13 a întrebat:

Buna, ma numesc Sorina, am 14 ani si vreau sa imi dati un sfat sau sa ma ajutati in vreun fel.
Ma simt prost pentru așa zise pacate (de obicei imi vin ganduri urate si lucruri ciudate, care stiu ca nu sunt vina mea, dar ma strufoc pentru ele). Cand imi vine un gand de acesta cad intr-o deznadejde mare si numai pot face nimic. Simt ca sunt prea pacatoasa, nu pot sa imi traiesc viata deloc.Ma macina si ma dor lucrurile acestea. O sa dau un exemplu:
Ma uit la un video si ma gandesc la el.Atunci mintea mea exagereaza si imi aduce aminte de lucruri sfinte.Eu nu vreau sa o fac, dar se intampla, si ma face sa simt ca e vina mea.Chiar si acum am sentimentul asta.Numai pot face nimic, simt ca sunt pierduta, iar apoi, incerc sa vorbesc cu gandul meu, dar uit si nu pot sa imi amintesc. Apoi ma gandesc " Cine stie ce am facut si Dumnezeu nu ma va ierta".As vrea raspunsuri de la oameni credinciosi...

22 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu te iartă dacă te lupți cu gândurile rele. Important e când îți vin sa te gândești la lucruri frumoase, caste. Filipeni 4:8

| galaxygirl13 explică (pentru danay72):

Nu pot.Nu e asa de usor sa o fac.

| danay72 a răspuns:

Asa e, nu e ușor, dar nici imposibil. Cu ajutorul lui Dumnezeu poti reusi. Dacă îi ceri ajutorul, El va fi alături de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

.As vrea raspunsuri de la oameni credinciosi )))) nu exista asa ceva, revenind la intrebare ce gandurii te macina?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vrei cineva sa iti hraneasca demonii pe care si tu ii tolerezi, sau vrei sa iesi din cercul vicios in care ai intrat? Presupun ca mergi la scoala. Destul de posibil sa ai si un psiholog la scoala aia. Du-te si vorbeste cu el.

| Mădă0611 a răspuns:

Ce frumos, dovada ca "religia a inventat boala (pacatul) ca sa vanda antidotul (iertarea)" e 100% adevarat. Da exemplu de ce e in acel video si ce lucruri sfinte iti vin in minte, ca astia cu "dumnezeu te iarta, ai incredere" nu te ajuta, dar daca intelegi legaturile, da.

| xerxes1 a răspuns:

Poate te ajuta sa intelegi mai multe despre crestinism conferinta unui fost decan al unei universitati de teologie.
Nu tot ce ne-au invatat despre Iisus este adevarat.

https://www.youtube.com/watch?v=39eJQzPS4mU

| Mclaren12 a răspuns:

Nu te mai simti vinovata ca nu exista pacate si nu te mai simti speriata ca nu exista nici Yehova nici judecata de apoi. De de vrei raspunsuri de la cei credinciosi? Si ei traiesc in aceeasi lume paralela cu realitatea, de ce crezi ca te-ar putea ajuta ei?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mclaren12):

Tu iarasi vii cu,, personalul țup negativ"esti o piază rea.Nu ai invatat nimic acolo unde ai fost.

| Mclaren12 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Religia voastra este mai negativa decat iti poti imagina.
Si ce sa invat de unde? Te referi la institutia de spalat creierul elevilor numita scoala?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mclaren12):

Instituția numită,,scoală spală creierul de impurităti",dar si la scoală nu înveți lucruri rele, că nu înveți ceea ce trebuie referitor la i nchinarea adevarata, asta este altceva.Dar nimic nu-ti dă dreptul sa fii arogant sa îți insulti semenii, indiferent de unde sau cum ar fi.O minte ințeleaptă este umilă,, modestă, nu-si caută doar propriile interese.Să nu crezi ca ve-i primii apreciere pentru măndrie si prejudecată. Dacă nu-ti place ceva, stai deoparte, căci oricum nu schimbi tu lucrurile.Si să mai stii ceva impotriva lui Dumnezeu, oamenii oricum si căt ar lupta nu au succes.Ei se impotrivesc, dar făra rost.

| Mclaren12 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Școala spală creierul de impurități? Să înțeleg că etica și dreptatea reprezintă impurități de vreme ce nu ți se predau la școală.
În schimb spălarea pe creier cu istorie falsă este pură nu? Îndoctrinarea cu o religie falsă și nesănătoasă este pură nu?

"O minte ințeleaptă este umilă,, modestă, nu-si caută doar propriile interese"
Vezi ce ziceam mai sus de religie nesănătoasă. Într-o societate civilizată trebuie să existe dreptate și etică, nu sclavie religioasă. Religia care se predă la școală te învață să fii umil și sumisiv, nu să fii o persoană etică și să ai atitudine atunci când trebuie.
Cât despre propriile interese, într-o societate civilizată propriile interese sunt limitate în schimbul bunăstării societății, dar de vreme ce în România nu este nici pe departe o societate civilizată evident că orice este diferit dă impresia că este meschin și că-și urmează propriile interese, nu?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ai dori să citesti din Biblia ta in Isaia 1:18si în 1Corinteni 6:9, 10?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Draga Sorina daca ai vrea sa accesezi siteul www.jw.org.ro,si sa cauti cartea,, Tinerii se intreaba -raspunsuri practice".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Zi-ne oleaca cum sta cu transfuziile. Adunatura de debili criminali ce sinteti!

| Mădă0611 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da' lasa-i sa se abtina de la sange, ce treaba ai tu? Se numeste natural selection. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar bietii copchii cu ce sunt de vina ca se nasc din astfel de debili?

| Mădă0611 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Copiii aia poarta ADN-ul lor, sunt ei. Treaba selectiei naturale e sa elimine ADN-ul slab. Asta este.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu e adn. Nu intotdeauna. Nu poti pune ignoranta si lipsa educatiei pe seama ADN-ului.

| gratargratar a răspuns:

Gandurile de hula vin de la faptul ca ti-ai obisnuit mintea cu un anumit tip de gandire. Probabil esti o fata mai glumeata si mai vorbareata.
Atata vreme cat nu te invoiesti cu gandul, nu sunt pacate. Aceste ganduri sunt insuflate de cel rau pentru a ne distrage mintea de la rugaciune in primul rand. Se intampla mai ales celor "incepatori".
Daca le ignori, cu timpul nu o sa le mai ai, sau, in orice caz, volumul lor o sa scada. Deci nu-ti recomand sa reactionezi activ impotriva lor, ci pur si simplu sa le ignori. Aruncarea in deznadejde este scopul diavolului. Tu sa ai programul tau de rugaciune si sa te tii de el indiferent de ce ganduri iti vin.
Sfintii Parini spun ca gandurile de hula vin din cauza mandriei.

Doamne ajuta!

| MateiT a răspuns:

Dumnezeu te va ierta pentru orice faci, problema e daca nu te ierti tu pe tine, pentru ca DUmnezeu te-a lasat aici cu o minte care uneori va gandi chestii ciudate, si te-a lasat aici asa ca sa inveti sa te ierti pe tine si cand te ierti complet atunci gandurile alea se vor ameliora considerabil
Ti-ai dat sungura raspunsul: "
Ma simt prost pentru așa zise pacate (de obicei imi vin ganduri urate si lucruri ciudate, care stiu ca nu sunt vina mea, " deci daca nu e vina ta de ce crezi ca Dumnezeu care te iubeste neconditionat te-ar judeca vreodata? Stie ca faci tot ceea ce poti pentru ca ai intentii bune si inima curata, asta e ce conteaza mai mult
"Ma uit la un video si ma gandesc la el.Atunci mintea mea exagereaza si imi aduce aminte de lucruri sfinte" te invit sa observi ca tocmai te-ai referit la mintea ta ca ceva separat de tine. Asta inseamna ca tu esti cea care observa mintea, nu!? deci observ-o, observa toate gandurile negative si nu lasi mintea sa te convinga ca tu le gandesti, pentru ca nu tu le gandesti, sunt doar ganduri, nu trebuie sa te definieasca, nu le lasa sa te defineasca. Fii puternica si ai incredere ca Dumnezeu te iarta si te intelege... te intelege pe deplin si stie ca tu faci tot ce poti pentru a nu iesi din Legea Divina
Te rog te rog te rog nu asculta de crestini care incearca sa-ti induca frica de Dumnezeu. Tu fii aproape de Dumnezeu si ai incredere in El/Ea si in tine si totul va fi bine
Iti doresc numai lucruri bune