| MartinelMartinel a întrebat:

De cateva zile,am o tulburare mentala!
Imi vin in cap ganduri urate cu Dumnezeu,ganduri in care as omori persoane dragi sau ganduri in care m-as sinucide si as distruge lucruri.
Imi iarta Dumnezeu aceste tulburari mentale? Cu cat vreau sa nu ma gandesc, cu atata imi apar mai mult in minte!

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu te mai uita la filme violente, de groaza sau evita o lectura asemanatoare.

| RAY a răspuns:

Fugi la doctor

| Freya1 a răspuns:

Ca sa iti ierte cineva aceste ganduri trebuie sa consulti un psiholog.

| DeyCj a răspuns:

Problema asta nu ți-o poate vindeca dumnezeu, ci numai un specialist.

| Nilsson a răspuns:

De ce iti vin aceste ganduri? Ai avut niste probleme personale?

Răspuns utilizator avertizat
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Gândurile acestea se numesc "ispite " şi nu prea ai cum să scapi de ele, doar să le stăpâneşti.
Era o poveste ceva mai veche, care spunea că, într-o mănăstire din Egipt trăiau 2 pusnici. Într-o zi, cel mai tânăr s-a dus la cel bătrân si l-a întrebat cum să scape de ispite.
Bătrânul l-a îndemnat să se uite spre cer, şi l-a întrebat dacă poate opri păsările să treacă pe deasupra lor ( adică dacă poți să îți "opreşti" gândurile întunecate să vină la tine ). Bineînțeles, răspunsul a fost negativ
Apoi l-a întrebat dacă poate opri acele păsări să se aşeze pe capul lui ( adică dacă poți opri materializarea acelor gânduri ).
Morala acestei povestiri este aceea că, chiar dacă tu ai gânduri întunecate, trebuie să le stăpâneşti. Bineînțeles, dacă nu reuşeşti, ar fi recomandat să vorbeşti cu un psihiatru.
Ps. Aceste gânduri nu sunt considerate păcate până ce Nu se împlinesc, aşa că, nu are ce să-ți ierte Dumnezeu.

| LOVW a răspuns:

Îmi pare rău de situația aceasta, vreau să menționez că și eu am avut acest,, război,, cu gândurile. Să vedem acum ce spune Sfânta Scriptură despre gândurile necurate.,, Măcar că trăim în firea pământească, totuşi nu ne luptăm călăuziţi de firea pământească. Căci armele cu care ne luptăm noi nu sunt supuse firii pământeşti, ci sunt puternice, întărite de Dumnezeu ca să surpe întăriturile. Noi răsturnăm izvodirile minţii şi orice înălţime care se ridică împotriva cunoştinţei lui Dumnezeu, şi orice gând îl facem rob ascultării de Hristos.,, (2 Corinteni 10:3–5). Mintea mea și a ta este un izvor, cum a spus și cartea proverbelor,, Pazeste-ti inima mai mult decat orice, caci din ea ies izvoarele vietii,,. Inima este mintea ta, care nu trebuie să se umple cu mizerii ( filme de groază, bătăi, înjurături și lista continuă ). Încearcă să te ferești de oamenii care vor vorbesc urât, nu te uita la destrăbălare. Mintea ta este ca un teren de bătălie, lasă Cuvântul lui Dumnezeu să fie victorios, deci studiază Biblia ( e o carte minunată și frumoasă ). Cunoștiința lui Dumnezeu se capătă prin Biblie. Poate ai și o înțelegere greșită despre comportamentul lui Dumnezeu, să ști că nu este o persoană dură și care pedepsește oamenii din plăcere din cauza păcatului, Dumnezeu este un tată iubitor care își iubește creația mai mult decât orice, din acest motiv a dat pe singurul Său Fiu ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viață veșnică. La Paști sărbătorim moartea și înviere lui Isus Hristos. Dar nu a merge la biserică și a sfinți cozonaci este esența acestei sărbători, noi trebuie să înțelegem jertfa ispășitoare a Domnului Isus și dacă facem asta ne vom,, îndrăgosti,, de Isus. Tocmai la aceasta vreau să te ajut prin niște link-uri :
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/ ( Mesajul Evangheliei ).

https://www.gotquestions.org/Romana/iertarea-Dumnezeu.html
( Iertarea )
https://moldovacrestina.md/de-ce-s-a-ntrupat-hristos-7-motive/
( De ce S-a întrupat Isus )
Pe acel portal, sunt multe întrebări biblice ce ne pot ajuta pe toți fiindcă Cuvântul lui Dumnezeu este unicul ajutor prin care se dau răspunsuri.

| nicol2 a răspuns:

Ceea ce ai tu se numeste tulburare obsesiv convulsiva.Sunt ganduri care nu iti dau pace si te sperii si tu de ceea ce gandesti.Important este sa accepti aceste ganduri ca fiind ceva trecator asa cum vin asa pleaca.Ele nu se vor materializa. Intr-o zi ne trec prin minte mii de ganduri dar tocmai pt.ca acestea sunt infricosatoare ne face sa ne gandim incontinuu la ele ..Incearca sa nu le aprofundezi accepta-le ca pe cele normale si asa nu o sa le mai dai importanta si nu o sa te mai bantuie.Cand iti vin in minte zi o rugaciune sau cauta sa faci ceva care sa iti distraga atentia.Tot blocandule ele se vor diminua si isi vor pierde din intensitate. Cu multa credinta ai sa depasesti perioada asta. Poti lua in paralel pentru inceput suplimente pentru relaxare pe baza de plante Aceste ganduri apar pe fond de stres si e indicat sa te odihnesti mai mult.In caz ca nu reusesti singur consulta un pshiolog. Multa sanatate si incredere! In aceeasi situatie sunt mii de oameni.