| Biancutza20022 a întrebat:

Mă puteți ajuta, dacă aveți, cu puțin Mir de la candela Sfântului Nectarie din Eghina (mirul l-as vrea din Eghina dacă se poate)? Fratele meu are niște probleme de sănătate și mi-as dori din tot sufletul ca Sfântul Nectarie sa îl ajute, deoarece știu ca poate.
Dacă mă puteți ajuta, lăsați o adresa de mail și o sa va contactez eu. Mulțumesc din suflet!

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Imi pare rau de fratele tau.In curand, Dumnezeu promite ca va pune capat tuturor suferintelor cand va aduce paradisul pamantesc.Isaia33:24

| CinevaNou a răspuns (pentru danay72):

In curand adica maine sau cand?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru danay72):

Si totusi nu vezi deloc oameni cu maini amputate si picioare amputate etc. sa le creasca la loc mana prin miracol huh?

| danay72 a răspuns (pentru CinevaNou):

Semnele sfarsitulu arata ca mai e foarte putin timp.Lumea este intr-un haos total, dezastrele naturale fac ravagii tot mai mari, rautatea a ajuns la culme, etc.Matei24:3-14,2Timotei3:1-5.

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Azi Dumnezeu nu mai face miracole, iar cei care fac asemenea lucruri, nu sunt acceptati de Isus, asa cum se arata in Matei7:21-23

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru danay72):

Apocalipsa e doar o alta poveste de speriat copiii din biblie. nu exista cu adevarat. a fost prezisa de sute de ori in timpul istoriei. si nu s-a intamplat. uite aici lista mare cu de cate ori a fost prezisa http://goo.gl/x1fWfi

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru danay72):

Nu se mai fac minuni? s-a inchis pravalia? ce explicatie convenabila.

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Faptul ca oamenii interpreteaza Biblia cum vor e greseala lor, dar despre sfarsitul lumii nu este aratat ziua si ora cand va veni.

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Este ceea ce zice Biblia, nu eu.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru danay72):

Pai daca nu e aratata ziua si ora atunci poti inceta a speria degeaba copiii pe site prin panica ta ca vai, apar semnele apocalipsei. daca acum cand e pace in marea parte a lumii sunt semne de apocalipsa, cand era razboi mondial si ii ardea pe evrei de vii cum era? chiar nu iti dai seama de ce prostii spui?

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Semnele sfarsitului sunt, fie ca esti de acord,fie ca nu.Iar faptul ca oamenii le vad,le simt, le traiesc nu e ceva cu care nu sunt de acord. Apoi, te sperii cand esti luat pe nepregatite, nu cand esti anuntat din timp si informat corect din Biblie, cartea dupa care spun ca se ghideaza multi oameni.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru danay72):

Biblia asta?
Iisus spune in noul testament ca regula din vechiul testament trebuie urmata
6. Isus le-a răspuns:
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/marcu-7/
si iar ii acuza ca nu isi ucid copiii cand graiesc de rau pe parinti:
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:

2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."

3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?

4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Prin jertfa lui isus, nu mai era necesara respectarea legii mozaice, ci a celor 2 porunci spuse de el, sa-l iubesti pe Dumnezeu si pe aproapele.Romani10:4,Matei22:37-39

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru danay72):

De multe ori crestinii fanatici spun sa ignoram Vechiul Testament, dar insasi biblia intrezice acest lucru.
Iisus precizeaza clar ca Scriptura nu poate fi desfiintata
35. Dacă Legea a numit "dumnezei" pe aceia cărora le-a vorbit cuvântul lui Dumnezeu – şi Scriptura nu poate fi desfiinţată –

Iisus spune:
17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.

19. Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-5/
16. Legea şi prorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte; şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală.

17. Este mai lesne să treacă cerul şi pământul decât să cadă o singură frântură de slovă din Lege.
http://bibliapentrusceptici.ro/luca-16/
16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,
http://bibliapentrusceptici.ro/2-timotei-3/
18 Şi noi înşine am auzit acest glas venind din cer, când eram cu El pe muntele cel sfânt.
20 Fiindcă mai întâi de toate, să ştiţi că nicio prorocie din Scriptură nu se tâlcuieşte singură.
21 Căci nicio prorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt.
http://biblia.resursecrestine.ro/2-petru
Iisus spune in noul testament ca regula din vechiul testament trebuie urmata
6. Isus le-a răspuns:
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/marcu-7/
si iar ii acuza ca nu isi ucid copiii cand graiesc de rau pe parinti:
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:

2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."

3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?

4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/
Dumnezeu in vechiul testament spunea ca persoanele care prea*urvesc sa fie ucise. si Iisus spune ca vor ajunge in iad:
27. Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: "Să nu prea*urveşti."

28. Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preac*'rvit cu ea în inima lui.

29. Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.

30. Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-5/
in noul testement se accepta sclavia ca in vechiul testament:
18. Slugilor, fiţi supuse stăpânilor voştri cu toată frica, nu numai celor ce sunt buni şi blânzi, ci şi celor greu de mulţumit.
http://bibliapentrusceptici.ro/1-petru-2/

16. Isus le-a răspuns: "Învăţătura Mea nu este a Mea, ci a Celui ce M-a trimis pe Mine.
19. Oare nu v-a dat Moise Legea? Totuşi nimeni din voi nu ţine Legea. De ce căutaţi să Mă omorâţi?"
http://bibliapentrusceptici.ro/ioan-7/
Ioan1:17 căci Legea a fost dată prin Moise, dar harul şi adevărul au venit prin Isus Hristos.

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

E clar ca daca il iubesti pe aproapele si pe Dumnezeu, iti vei cinsti parinti, vei fi corect cu cei din jurul tau, nu vei comite adulter, etc. Poruncile din vechiul testament se regasesc in cele 2 porunci enuntate.Toata Scriptura ne poate ajuta si ne este de folos, iar un crestin autentic tine cont de toata Biblia. 2Timoei3:16,17

| anonimg a răspuns:

Nu ai nevoie de mir si nici de alti sfinți; tu ai nevoie de Dumnezeu. El este singurul care poate oferi vindecare, daca aceasta este spre slava Lui. Îl putem găsi în cămăruța noastră, pe genunchi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Vezi mai intai ce prostii sunt scrise in biblie si poate vei intelege ca degeaba te rogi la orice sfant. problema de sanatate se rezolva la spital, nu la biserica. dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm in romana> http://goo.gl/1jvl4r

| Cyrano a răspuns:

Numai Dumnezeu il poate ajuta! Roaga-te cu multa credinta lui Isus Hristos si daca va voi sa se indure se va face bine fratiorul tau!

| Lămâie00 a răspuns:

Sa nu cumva sa il duci la doctor, e lucrarea diavolului, da-i ulei sfintit, sigur ii trece!

| Biancutza20022 explică:

Eu am nevoie de puțin mir, deoarece mi s-au întâmplat mai multe minuni cu acest sfânt.
CinevaNou, nu contează, nu e urgenta dar nici peste 70 de ani happy.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Biancutza20022):

Auzi Biancuta ce zice danay... ca s-a inchis pravalia. poti sa nu mai cauti mir.

| Biancutza20022 explică:

Eu am cerut pur și simplu puțin mir, nu explicații din apocalipsa și biblie.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Biancutza20022):

big grin pai noi suntem foarte darnici.