| Melissaaa1 a întrebat:

Sfantul Nectarie ajuta si in certurile in familie?

17 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Aici te cam ajută Sfânta Comunicare combinată cu Sfânta Lămurire a Problemei iar dacă nu puteți nici așa recomand Sfântul Psiholog.

| Filip23 a răspuns:

Paraclisul si rugaciunile mici de dupa psalmi.

| Laura1092 a răspuns:

Nu! Dumnezeu este acela care te poate ajuta in orice situatie. Nu vreun sfant. Ei sunt doar niste oameni ca si noi, daca o fi existat sfantul precizat de tine.

| milan9 a răspuns:

Orice rugăciune către Dumnezeu, făcută în mod direct, sau luându-i şi pe sfinţi ca intermediari, ajută, indiferent de necesitatea pentru care te rogi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

,,Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos.''
1 Timotei 2:5

E chiar atât de ambiguu?

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru DanionM):

1.Acolo se referă la harul pe care îl oferă Isus Hristos fiecărui om care devine sfânt prin Isus Hristos şi este îndemnat, ca atât timp cât trăieşte pe pământ să se roage împreună cu toţi cei ce fac parte din Hristos! (cei ce sunt născuţi din nou)
Şi prin aceasta, omul pentru care se roagă poate fi ajutat prin rugăciune, împreună cu rugăciunea sa personală a omului în cauză.
Deci sub nici o formă nu se referă la cei ce au ajuns în cer.
Unul din semnele de întrebare pe care ar trebui să ţi le pui este acela că nu ai de unde ştii dacă omul respectiv a ajuns sau nu în Rai.
2. Odată ce un om a ajuns în Cer nu mai poate lua legatura cu nimic de pe pământ şi nici nu poate deveni mijlocitor în locui Celui ce a fost trimis să fie mijlocitor.
Ia Biblia originală în ebraică şi traduce-o şi vei vedea că în original nu vei găsi cuvântul "sfânt" adresat vreunui om sau vreunei alte făpturi de sub soare, în afară de Acela căruia i se merită toată lauda, cintea, onoarea şi slava!

3. Ştii ce a spus îngerul lui Ioan când a căzut la picioarele lui? :"Apocalipsa 19: 10 Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul prorociei.)"

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru DanionM):

Oh my God...
A ne ruga unii pentru altii nu e tot una cu a ne ruga unii altora.
Sau da?!?

„În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)
Mijlocitor,este orice om care se roaga pentru altul,de exemplu eu daca ma rog pentru tine (cat sunt pe pamant) se numeste mijlocire,dar nu mijlocirea aceea care crezi tu, adica la omul ajuns la desavarsire, el e om, indiferent de ce viata a dus, el nu te mai vede si nu te mai aude.
Si inca odata spun nu confunda rugaciunea spusa unii pentru altii, cu rugaciunea spusa altor oameni!

Consider ca ti-am explicat ce era de explicat si in rest nu pot decat spune ca Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa iti dea pricepere sa intelegi Cuvantul Sau asa cum trebuie!
O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu l-aş incerca pe Sfântul Clementină in acest caz.

Răspuns utilizator avertizat
| AlbaAura a răspuns:

Draga mea Melissa.Toti sfintii la care ne rugam ne ajuta si mijlocesc pe langa Domnul pentru noi.sI eu am avut mici neintelegeri si suparari.Parintele meu duhovnic mi-a zis sa citesc acatistul sfintei Ecaterina.Incearca.pE mine cu ajutorul lui Dumnezeu m-a ajutat.Sa fii binecuvantata!

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Bineinteles ca ajuta si nu numai in familie ci in orice alta problema. Trebuie sa crezi din toata inima ca te va ajuta sa ai nadejde la sfantul ca va mijloci la Dumnezeu pentru noi pacatosii si ne va ajuta. Dar trebuie sa faci si tu un efort sa te spovedesti si sa te impartasesti. sa faci milostenie caci milostenia atrage mila lui Dumnezeu peste noi. de asemeanea sa nu uiti de post. Deci totul tine decredinta. sa nu te indoiesti niciodata.

http://www.sfantulnectarie.ro/HTML/BARA%20MENIURI/minunicititori.html

Mergi la Bucuresti al manastirea Radu Voda unde sunt o parte din moastele sfantului sa te rogi cu credinta numai tu si gandurile tale. sa i le insiruiesti asemeni unui prieten bun care vrea sa te ajute. sa iei si putin ulei de la candela lui
aici ai acatistul:
http://www.crestinortodox.ro/......67076.html

| Allrc24Orthodox a răspuns:

P.S: nu lua in seama sfaturile ateilor si sectantilor. Ortodoxia este credinta adevarata

| Thunderstruck a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Asa e, 6 miliarde de oameni+ trebuie sa arda in iad! Ortodoxia rullz.

| badboy18 a răspuns:

Dap