| Axel22 a întrebat:

Ce sa fac ca pana maine dimineata sa-mi scot din cap pacatele? Adica sa uit de ele, ca astazi am vrut sa ma spovedesc si la biserica am intrat ca sa intreb preotu intr-o incapere unde nu e voie, si mi-a zis preotu ca nu se da buzna asa si eu mi-am cerut scuze ca m-am rusinat si i-am zis ca vreau sa ma spovedesc, dar apoi m-a intrebat daca m-am pregatit, si eu nu m-am pregatit asa ca nu m-am mai spovedit,,. Deci cum sa uit pacatele pana maine dimineata?

P.S pe drum am facut misto de diavol zicand in soapta : "Vezi fraiere ca maine scap de pacate tongue" Si chiar si in timpul slujbei mi l-am imaginat pe diavol facand spume la gura ca de ce am venit eu acolo laughing. Asta a fost in afara subiectului. Funda pentru cine imi raspunde la intrebare corect!

2 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

De pregatit trebuie sa te pregatesti cu sinceritate, regret pentru greselile facute, dorinta de indreptare a vietii...

Foarte temeinic pregatiti prin cainta profunda, gata sa plangem pentru pacatele facute, poate nu reusim intotdeauna sa avem, dar asta nu inseamna ca e bine sa amanam spovedania pentru acea clipa, care nici nu stim daca o vom avea asa curand. sad

SINCERITATEA de a recunoaste gravitatea pacatului o putem avea insa oricand. Nimic din ce avem de spus nu-l va impresiona pe parintele care a auzit de mii de ori aceleasi lucruri pe care le spunem noi.

Stim insa sufletul ni se va elibera prin harul care lucreaza in aceasta taina sfanta, iar asta ne da puterea de a da curs dorintei noastre de pocăinţă, de spovedire, de indreptare… happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Trebuie sa tii post si sa nu mananci inainte de spovedit, sa-ti para rau ca ai facut acele pacate, sa le scrii pe o hartie ca sa nu le uiti, sa le marturisesti preotului si sa promiti ca nu le mai faci; chestia cu vezi fraiere catre diavol inseamna jignire si mai ales mandrie, diavolul se bucura ca tu ai ajuns la biserica si ca nu ai rezolvat nimic, o sa se bucure in continuare daca nu te indrepti