| AnDutZzA020 a întrebat:

Pana in ziua de ieri ma masturbam(nu in fiecare zi)! Sincer nu stiam ca este un pacat dar acum ca am aflat ca e un pacat mare, regret ca am facut asta! Trebuie sa ma duc sa ma spovedesc? Sincer nu prea as avea curaj pentru ca sunt doar o copila si e rusinos! Va rog ajutati-ma, chiar regret...

Răspuns Câştigător
| imale a răspuns:

Spovedeste'te in mod direct lui Dumnezeu, lasa'te de acest obicei si daca regreti ceea ce ai facut, Dumnezeu te va ierta.

14 răspunsuri:
| powergirl a răspuns:

Aii primesti tot felul de raspunsuri pentru ca oamenii sunt impartiti in mai multe tabere, dar sa te masturbezi ei bine din punct de vedere religios nu e bine dar nu patesti nimic. si sa te uiti la filme deocheate e pacat daca vrei sa te tii d erelegie trebuie sa fii si virgina pana in nioaptea nuntii.

| HueyFreeman a răspuns:

Ne arati si noua cum ai facut? Noh, glumeam. Nu-ti face probleme, este ceva perfect sanatos si normal.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Si eu aveam rusine sa spun asta, insa dupa ce vezi oameni posedati de duhuri necurate cum se chinuiesc inca din viata asta ca si cum ar fi in iad mi-a fugit rusine.Sunt pacatele tale nu ai de ce sa te rusinezi. Daca nu le spui la spovdanie ele nu se iarat.iar la judecata iti vor fi scrise pe frunte toate pacatele si toata omenirea va sti ca le-ai facut.Nu te lua dupa toti neoprotestantii care ratacesc de la adevar. Unde scrie in biblie ca trebuie sa iti ceri direct ieratre fara spovedanie. Daca e asa atunci la ce a mai dat Hristos puterea Sfintilor Apostoli sa ierte pacatele pe pamant? Mai departe acest dar mostenindu-l preotii.

| chazz a răspuns:

Du-te la preoti, nu uita sa platesti cu cardul rolling on the floor.Mai bine recunosti singura ce ai facut si numai faci acest lucru.
Numai bine!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Daca incepi sa iei doar ce iti convine din Biblie si Traditie, aia nu mai este credinta, este un amalgam.

| m2704 a răspuns:

E un lucru sanatos ceea ce faci tu.Masturbarea chiar este recomandata de medicina, chiar si in randul calugarilor cate sunt abstinenti, pentru sanatatea organelor genitale.Nu te stresa, dar daca chiar te simti prost, fa-o doar ocazional, nu e nevoie sa i spui unui preot.

| Exilee a răspuns (pentru m2704):

Tu gandesti ce spui? MAsturbarea incurajeaza aparitia anxietatii, provoaca dependenta si vor aparea probleme ale vederii ( in special miopie).

| powergirl a răspuns (pentru Exilee):

Hai ma ca doar nu crezi ce zici de masturbare? si apropo miopie cea mai mare tampenie laughing nu am auzit asa ceva acum internetul e plin de toate trebuie sa stii ce sa alegi si daca nu stii intreaba un medic sa vezi ca nu patesti nimic daca te masturbezi nu e ceva periculos mai... of

| Exilee a răspuns (pentru powergirl):

Ma rog, asa spune stiinta. Mai devreme sau mai tarziu, masturbarea va va face sa regretati amarnic!

| powergirl a răspuns (pentru Exilee):

Fii serios omule mai vb cu un doctor si apoi vb nu crede tot ce scrie pe net laughing nu o sa se masturbeze toata viata laughing

| Exilee a răspuns (pentru powergirl):

VOm vedeabig grin.

Răspuns utilizator avertizat
| Dannymuschei a răspuns:

Pentru a nu mai avea pacatul asta mare trebuie :
1.sa te rogi mult la Dumnezeu ca sa te ierte
2.mai ales ca acum se apropie postul mare ar trebui sa tii tot postul
3.sa mai faci lucruri bune
4.cum ai zis tu trebuie sa te duci sa te spovedesti(marturisesti)

| QăuMăăă a răspuns:

Da,este o varianta, a te duce la spovedanie inseamna iertarea pacatelor, sau descotorositea de ele. Deci, fa-ti curaj si du-te.