| troleibuz a întrebat:

Daca nu merge nimeni la biserica duminica, preotul mai tine slujba?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pun un cd cu slujba trecuta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu exista sa nu mearga nimeni!
In perioada starii de urgenta sau cand erau interzise iesirle in asfel de locuri preotii tineau singuri slujbele.
Cum a fost slujba de Inviere!

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Crezi ca sunt chiar asa tampiti sa urle la luna pe gratis? Nu preotii sunt fraierii, aia care le asculta tampeniile si ii sponsorizeaza sunt.

| mentholinks a răspuns:

Tine ca de aia e platit. Tre sa-si faca datoria sclavul.

| Werrich a răspuns:

Da, preotul ține slujba, o transmite live

| Meme10Memu a răspuns:

Te asteapta pe tine.

| Irinel15123532 a răspuns:

Daca la ziua de nastere a fiului tau, nu vine nimeni din cei invitati, tu ca tata si organizator, nu pleci si tu nu-i asa?
Preotul se roaga pentru cei prezenti si absenti, canta, vorbeste cu Dumnezeu. Chiar daca in biserica este doar paznicul, dascalul, sau corul.
Asa se petrece in vremea aceasta a pandemiei, se transmite si online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sterge imediat poza de profil! E a mea!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da.

| marinaru777 a răspuns:

Da inclusiv la manastire era un calugar care se ruga singur fara nuciun om

| tudorvolcano a răspuns:

Dacă nu vine un om care să fie cântăreț, nu.
Nimeni nu poate face Sfânta Liturghie singur. Trebuie minim două persoane: un preot/episcop și un cântăreț.
Cât despre celelalte slujbe, preotul le poate face și singur. Deasemenea, le poți face și singur/singură acasă următoarele: Cele 7 laude, Acatistele, Canoanele, Paraclisele, cu condiția să treci peste ectenii, că acestea sunt rezervate pentru diaconi, preoți și episcopi, iar la otpust spui numai "Pentru rugăciunile Sfinților Părinților noștri, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, miluiește-ne pe noi. Amin.".

| Kajun a răspuns:

Normal, mai bea și el un păhărel de vin.

| leo59 a răspuns:

De ce nu-l întrebi pe preotul tău?