| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, de ce cand vreau sa ma apropii de Isus si Dumnezeu sa le spun ca ii primesc in inima mea ca sa fiu cu ei mereu parca o parte din mine spune nu, de ce ai face asta, dupa cum mai pacatuiesti? Credeti ca este cel rau, dar cum as putea sa trec peste aceasta faza?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Cred că pentru sufletul tău se dă o luptă extraordinară și că Dumnzeu e cel care îți șoptește să-l primești și să fii mereu cu EL în timp ce satana care e Acuzatorul prin definiție după ce te ispitește să păcătuieți, te acuză că ești slab, că nu meriți și că nu poți să te schimbi. Iisus a spus că nu cei sănătoși au trebuință de doctor ci cei bolnavi(adică nu cei care reușesc să devină perfecți prin propriile eforturi ci cei care se luptă cu păcatele) și veniți la Mine toți cei trudiți și împovărați și EU vă voi da odihnă( Matei 11-28).
Nu te da bătut! Când ești singur roagă-te/-Îmi dăruiesc Ție Dumnezeul meu sufletul meu.Îți mulțumesc că mă primești așa cum sunt! Îți mulțumesc că ai murit pentru toate păcatele mele, ți le mărturisesc( și spune tot ce îți apasă conștiința)și primesc iertarea Ta.Deavole îți poruncesc să pleci de la mine în Numele lui Iisus Hristos, eu îi aparțin Lui! Citește Biblia și roagă-te să înțelegi ce vrea Dumnezeu să-ți vorbească prin ea, încearcă să cenversezi cu Dumnzeu cât mai mult prin rugăciune.Să crezi și să primești iertarea și eliberearea sufletului de la El e cea mai mare bucurie pe care o poți trăi pe pământ!

| ajutor517 a răspuns (pentru ania):

Prietene, iti respect credinta, dar nu sunt de acord cu tine. Daca faci lucruri bune nu este datorita lui Dumnezeu si daca faci lucruri rele nu este din cauza diavolului. Pana la urma cica Dumnezeu l-a creat pe diavol. De ce ar crea ceva atat de perfect ceva care sa il combata. Este alegerea noastra. Asta nu suport eu la oameni: incearca sa-si gaseasca scuze pentru propriile greseli.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil e ultima fărâmă de raţiune, care se zbate în chinuri.

| danay72 a răspuns:

Studiu atent al Bibliei te poate ajuta sa te apropii de Dumnezeu și sa faci ceea ce cere El. Apoi cere-i în rugăciune sa poți sa aplici ceea ce înveți. Ioan17:3.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un preot si vorbeste cu el, iti va spune el cum sa faci si ce sa faci!

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca nu crezi indeajuns de mult in ei.Este perfect normal.Cauta ceva in care sa crezi cu adevarat.

| anonim_4396 explică (pentru WaterDrop):

Cum ar fi? Daca nu cred in Ei si cred in alte zeitati inseamna ca ma inchin la idoli.

| WaterDrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare? Ce te face sa crezi ca religia in care crezi nu este o simpla poveste? Ai fost si ai vazut cu ochii tai adevarul? In ziua de azi sunt din ce in ce mai multe persoane care nu mai cred in asa ceva ci si`au gasit alte credinte care sa-i satisfaca.

Nu incerc sa-ti schimb in nici un fel gandirea, doar ti-am spus de ce nu poti sa faci asemenea promisiune fata de El.

| anonim_4396 explică (pentru WaterDrop):

Dupa o sa spun ca o sa fie greu sa merg pe calea asta simplu fapt pentru ca nu am incredere. Am gasit un raspuns simplu happy.

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te inchini la Isus sau la sfinti sau la treime te inchini la idoli.,, Daca nu cred in Ei,, - Deci ai mai multi dumnezei? Atunci inseamna ca esti politeist si nu monoteist asa cum se vrea crestinismul. PACE!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Inseamna ca mai ai neuroni sanatosi.

| 6684464 a răspuns:

Studiaza Noul Testament, macar Evangheliile.

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

Citesc uneori din Biblie.

| ajutor517 a răspuns:

Cristinel, eu nu cred ca este nimic in neregula cu tine si nu cred ca este diavolul. Tu cauti pe cineva pe care sa dai vina pentru ceea ce crezi tu ca este gresit. Eu cred ca undeva in adancul tau stii ca in societatea contemporana nu mai e nevoie de religie si ca e lipsita de sens, pana la urma religia a adus mai multe lucruri rele decat bune (cruciadele, inchizitia, atacuri teroriste etc.). Daca ai citi atent Biblia crede-ma ca ti-ai pierde religia (sustine sclavismul si sexismul de exemplu dar mai sunt multe altele). Chiar vrei sa crezi intr-un Dumnezeu razbunator care a omorat mii de oameni nevinovati, printre care si copii (Arca lui Noe). Nu te lasa manipulat! Fii tare!