| Carmenxxh a întrebat:

Sunt Carmen si an 30 de ani. Am câteva intrebari dar mai intai sa va povestesc putin povestea mea: De cand aveam 14 ani am inceput sa nu mai cred in Dumnezeu, faza care a continuat pana acum un an cand, trecând pe lângă o biserică am simtit ca ceva ma cheamă, iar de atunci sunt o persoana foarte credincioasă. Intrebari sunt:
1. Cum ar trebui sa ma imbrac? Trebuie sa port tot timpul fusta lungă, dar batic?
2. Pot să stau intr-o biserica mai multe ore sa ma rog?
3. Stiam ca exista un telefon la care puteam sa sun si imi erau date sfaturi in ale bisericii. Stie cineva acel număr?

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Era mai mișto întrebarea cu bunica care te obliga sa porți batic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți. E liniște, e relaxant. Nu face rău la nimeni.
Nu uita la sfârșitul anului să achiți contribuția, căci și biserica trebuie reparată.

| anonimg a răspuns:

Citeste cartea aceasta: https://ellenwhiteaudio.org/ro/calea-catre-hristos/
Alege formatul pe care il doresti.
Vei sti atunci ce cere Dumnezeu de la noi.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonimg):

Dar ție ți greu sa spui direct ce "cere" D-zeu? Neaparat trebuie sa citim 1000 de pagini, dintre care 99, 9% pe un cu totul alt subiect ce nu are nicio legatură cu acea "cerere"?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Cu ce e mai buna decat Coranul, Geta, etc?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Niciun alt lider spiritual -in afara de Domnul Hristos- nu a spus despre sine ca este Dumnezeu.
De aceea orice carte trebuie comparata cu Biblia: daca marturiseste pentru ea sau impotriva ei.
Oamenii nu se pot inchina si Domnului Hristos si altor lideri spirituali. De aceea este si scris: "Nimeni nu poate sluji la doi stapani."
Coranul este impotriva lui Dumnezeu, impotriva lui Isus Hristos. Allah nu este Dumnezeu, si nu poate fi vreodata. Allah este un tiran, o persoana fictiva plina de dorinta de razbunare. Mai bine spus, nu are somn el si inchinatorii lui pana cand nu se vad razbunati.
Numai Dumnezeu Si-a dat viata pentru slujitorii Sai.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Deci.Vrei sa zici ca Dumnezeu s-a autoproclamat creatorul universului, si trebuie crezut?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Coranul e impotriva lui Iisus. Allah=Zeul evreu.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Ai citit vechiul testament? Citeste-l si ai sa vezi ca cei doi se aseamana perfect.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Domnul Hristos S-a autoproclamat Creatorul universului.
Alți lideri religioși nu s-au proclamat și nici autoproclamat.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Parca era Dumnezeu, nu? Iisus a aparut mai tarziu.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Ne depărtăm de la subiect. Sfânta Treime a existat dintotdeauna; nu are început și nici sfârșit. Deci și Domnul Hristos a existat mai înainte de a Se întrupa. În evanghelia după Ioan găsim scris la început: "Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut, n - a fost făcut fără El."(Ioan.1:3)

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

"Se aseamănă dar nu răsare." Și neghina seamănă cu grâul; dar nu este grâu.
Musulmanii nu se închină lui Dumnezeu și nici lui Isus Hristos.
Ei se închină lui Allah și profetului lor Mohamed.
Creștinii sunt persecutați și omorâți de către musulmani.
Deci Allah nu este Dumnezeu și nici nu poate fi vreodată.
Repet: Allah este doar o închipuire, o imaginație a oamenilor setoși, doritori de răzbunare.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Ori e monoteista, ori politeista?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Deci.Era doimea, apoi a aparut treimea?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Musulmanii nu il considera pe Iisus fiul lui Dumnezeu, doar atat.Il considera un profet, ca Mahomed.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Nici cu cei crestini nu imi e necaz, si ei au facut multe crime, si cei ortodocsi.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Sfânta Treime a existat dintotdeauna.

| NGheorghe a răspuns (pentru Octavian199):

"Cu ce e mai buna decat Coranul, Geta, etc?"
Eroul Arjuna din Gâta, s-a întors acasă ca să își prezinte logodnica, si maică-sa zarindu-i de departe, crezând ca vine cu vânat a zis: sa profite toți de ceea ce aduce! Ei bine, nu au pus logodnica in oală la fiert dar la venirea nopții au călarit-o toți frății lui. Si nu avea încă 2 frați, ci încă 5. Nu este prea normal si corect ca tot ce zice o mamă sa fie considerat a fi sfânt... dar așa s-a întâmplat in Gâta de acum 6000 de ani, si tot așa se intampla in hinduismul din zilele noastre, unde unii sunt puși sa jure, credință pe viața, uneia pe care nici măcar nu știu cum o cheamă, dacă refuză sunt împușcați... înainte li se tăia capul.
In islam, este invers, bărbații hotărăsc cine cu cine face sex, când, cât si prețul sexului.
In esență astea-s niște religii cu doua feluri de adepți, acolo unii le lauda si altii le repugnă, bineanteles, in funcție de situatia in care se află, si toată "șefia ierarhică" de acolo se holbează intr-o singură direcție deoarece au o singura grijă: ca numărul celor ce o repugnă sa fie mare dar intotdeauna mai mic decât numărul celor ce o laudă! evident ca in caz contrar dispăriția prin autodistrugere ar fi inevitabilă.
Și evident că aceste religii nu duc lipsa de ceremonii si ritualuri in masă, tone de literatură pompoasă, exact pentru ca tu, si oricine altcineva interesat de comparații, sa ajungă la esența ei in doua vieți, (pentru ei e de preferat in ...trei vieți, că așa ar fi super relaxant).
Capisci? sau vrei sa vezi filmări cu telefonul mobil?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Cum ma sa existe din totdeauna? Parca era Sfantul Duh si Dumnezeu.Acum 2019 de ani a aparut si Iisus.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Domnul Hristos a fost dintotdeauna. El doar S-a întrupat la vremea amintită de tine.
El nu S-a născut atunci, ci S-a întrupat; adică a părăsit slava cerească, a părăsit nemurirea și a luat trup omenesc în carne și sânge așa cum suntem noi acum.
Noi ne naștem pentru că nu am mai existat mai dinainte. Dar Mântuitorul S-a întrupat și nu S-a născut, pentru că El a existat mai dinainte.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Asta e scoasa de la tine, ca de obicei. Daca va intreb pe fiecare, fiecare are o alta versiune.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Ba da, Jim Jones a zis ca e Dumnezeu. La fel Sun Myung Moon. S.a.m.d.

| Panamax a răspuns:

Nu te cheama Carmen si nu ai 30 de ani.
Esti baiat si cochetezi cu ideea sa te imbraci in haine de fata.
Fetele vad in tine o cauza pierduta.
Esti singur si vrei sa te pocaiesti cumva.
Dar cel mai mult cred ca esti prost.

Sper ca te-am ajutat, funda?

| Mircea08 a răspuns:

Nu cred nimic din ce spui.

| NGheorghe a răspuns:

Bună Carmenxx,
Ai uitat sa precizezi motivele pentru care ai început sa nu mai crezi. Apoi, teoria cu "simtitul chemării" este folosită de cei ce spală creierele. Deoarece nu au logică poveștile cu serpi si magarite vorbitoare este normal ca de la 14 ani sa nu le mai crezi, însă, in biblie, unele "lecții de comportament fața de alte persoane" sunt atât de importante incât este logic sa reancepi sa le dai atenție. Să arunci logica la gunoi si sa te bazezi pe "o chemare" către o clădire, este ceva cu care ne sperii!
1. Iisus zice sa te rogi in cămăruța ta, dar dacă tu esti in chefuri atunci de preferat sa te îmbraci sa te placă popii, unii te dau afară exact pentru ca este lungă. Dacă o sa te plictisești sa te rogi singură atunci sigur mai trebuie sa scurtezi din fustă. (Din cauza minorilor, de preferat este sa porți si chiloți. )
2. Da. Poți sa stai si după ce închide popa ușa, sau poți sa ceri tu sa închidă usa mai repede si dacă nu vrea... ii faci cu ochiul sau orice ca sa te împrietenești cu el, ca nu are niciun rost sa explici sau sa te cerți cu un popă că vei fi amendată si de Tarom.
3... sfaturi religioase prin telefon? Cel ce dă sfaturi este responsabil de ele, de aceea popii au superiori (ca sa ii scoată din belea când sfaturile lor dau greș). Încă nu am auzit de așa linii a unor sfatuitori religioși iresponsabili, pardon, intangibili, si nici nu (aș vrea să) știu vreun nr. dar pentru fuste si baticuri... poți sa suni la orice magazin de haine.