| Rux2000 a întrebat:

Buna seara TPU.
"BLESTEME SI FARMECE. "
Vreau să știu părerea voastră despre farmece și blesteme dar și despre tămăduitoare și vrăjitoare.
Știu de ani buni că părinții mei au fost blestemați de către mama vitregă a tatălui meu, sa nu le meargă nimic bine, sa nu aibă parte de nimic, nici de fericire nici de familie. Și cam așa a fost, au lucrat pe dincolo și n-au făcut nimic. Ba despărțiți, ba împreună.
Haos. Fratele meu cu soția lui la fel. Acest "blestem" daca nu este dezlegat pică asupra copiilor. Și pot spune că simt ceva, mereu m-am întrebat de ce mie nu-mi merge nimic bine sau de ce am mereu dureri de cap, dureri in corp și medicii îmi spun că sunt tun de sănătoasă. La un moment dat am rămas efectiv nebuna din cauză că mă gândeam non stop la asta, la vrăji, farmece, blestemele. Astăzi mi-a deschis o femeie cărțile, mi-a spus ce știam deja dar și lucruri despre bunica mea recent operată, durerile frecvente fara "motiv" cât și despre relația mea actuala. Am vorbit cu familia mea și am luat o hotărâre să plătim pentru dezlegarea acestora. Femeia mi-a spus că timp de 9 zile mă va suna cu camera și vom face acest" ritual". Voi ce spuneți este pierdere de timp? Eu sunt 50/50 nu știu ce să cred dar as face acest "ritual", încercare moarte n-are.

Răspuns Câştigător
| alex598 a răspuns:

Dacă plătești pentru asta e o prostie. Dacă tu crezi în Isus El spune în biblie că cei ce sunt ai lui au autoritatea să rupă blesteme în numele lui. Dacă nu ești creștină îți recomand să cauți un creștin adevărat și să îi ceri lui să se roage pentru tine. Dacă nu știi cum să dai de un creștin adevărat, în primul rând ei nu ar cere bani pentru așa ceva. Și eu ași putea să mă rog dar cred că este mai bine dacă ar face-o cineva care te cunoaște personal. Blestemele sunt serioase dar să scapi de ele este mult mai ușor decât cred unii mai ales dacă îl cunoști pe Isus.

| Rux2000 explică (pentru alex598):

Mulțumesc pentru acest răspuns, coerent și logic. Nu am pe nimeni care ar putea să se roage pentru mine. Am inceput dezlegarea cu aceasta fata, toată familia avem o stare ciudata, moleșiți, de neliniște, fluturi in stomac (să-i numesc așa) și parcă ceva în piept, o senzație de anxietate, fie foarte somn și n-am chef de nimic, nici eu și nici restul familiei (părinți și frați)

| suntserios a răspuns (pentru Rux2000):

Serios ca imi vorbesti mie de raspunsuri aiurea si nefolositoare cand tu scrii mizerii din astea preistorice cu dezlegari si alte rahaturi?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ritualul te usureaza la buzunar, in rest n-are niciun efect. Pura escrocherie.

| Rux2000 explică (pentru doctorandus):

Asta mă gândesc și eu însă sunt conștientă de existenta acelui blestem sau ce o fi el. Dar daca funcționează, cât pierd 400 de lei
.

| doctorandus a răspuns (pentru Rux2000):

Pai nici acel blestem nu exista. Asa ati stiut sa va descurcati, asta v-a fost viata. Nu a fost niciun blestem la mijloc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Vreau să știu părerea voastră despre farmece și blesteme dar și despre tămăduitoare și vrăjitoare."

Traim in anul 2020, ma rog aparent nu toti, singura mea parere pe subiect nu poate fi decat loooool

| Rux2000 explică (pentru suntserios):

Atunci de ce comentezi?

| suntserios a răspuns (pentru Rux2000):

Pentru ca tu ai întrebat care e parerea mea. Si ti am ziso

| Rux2000 explică (pentru suntserios):

Când am cerut o părerea mă refeream la una complexă, cu pro și contra etc nu un "lool". Cê părere este asta, câți ani ai 10?

| suntserios a răspuns (pentru Rux2000):

Părere complexa despre farmece si blesteme? Loool. Nu am 10 ani, am doar putina minte.

| Rux2000 explică (pentru suntserios):

Se vede...

| suntserios a răspuns (pentru Rux2000):

Putina minte, fara de altii care nu au deloc si cred in farmece si blesteme. Lool

| CostinAlamariu a răspuns:

Te incurajez puternic sa nu faci niciun "ritual" fiindca dai din lac in puț. Mai ales sa nu platesti pentru asa ceva nici macar un leu. Daca cineva iti vrea binele cu adevarat nu iti cere bani. Daca crezi ca esti blestemata du-te la un preot sa vezi ce zice.
Sfatul meu e sa nu te gandesti la prostii din astea si sa stai departe ca de raie de orice om care practica blesteme, dezlegari sau alte lucruri de-astea demonice.
Nu te du la șarlatani pentru ca o sa-ti pierzi si banii si mintea si sufletul.

Ah, Doamne, daca ar fi dupa mine as baga toate vrajitoarele si "tamaduitoarele" astea la inchisoare sa putrezeasca acolo pana mai ramane doar oasele din ele. Daca sânt pe bune vrajitoare atunci sa se salveze singure de inchisoare! Asa iti dai seama ca doar gura e de ele. Șarlatani fara scrupule, oameni inferiori care nu stiu decat sa fure in loc sa faca o munca cinstita

| Panamax a răspuns:

Tanti cu cartile iti citeste doar gandurile si fricile.
Conteaza doar ce crezi.
Daca crezi ca iti fac rau farmecele asa se va intampla.
Daca crezi ca impostoarea cu cartile iti rezolva toate problemele existentiale, o sa vezi cateva imbunatatiri minore pe care inainte nu le observai deoarece erai fixata doar pe cele negative.