| JaguarulFulger a întrebat:

Buna seara, TPU! Numele meu este Stefan. Timp de un an si jumatate simt prezenta cuiva care ma priveste. De curand prezenta a inceput sa devina mai apasatoare deoarece am observat, cu coada ochiului, cum un obicet de pe dulap a inceput sa se miste. ACEASTA ESTE O INTREBARE SERIOASA! (DAU FUNDA):
Cum scap sau cum aflu daca o fantasma se afla la mine in casa?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Aceasta se numeste fobie (frica de ceva,ai impresia ca cineva te urmareste)Este o stare ce se dezvolta daca ii dai curs pe baza psihică emoțională dar si din cauza lipsei de instruire spirituală. Satan si demonii lucrează cu perseverență si induc oamenii in eroare, oferind, tot felul de atacuri.Dar Biblia ne invata :,, Apropiati-va de Dumnezeu, si impotriviti-va Diavolului si el v-a fugi de la voi"! Cauta sa studiezi Biblia, si o sa găsesti raspuns la intrebarile tale. Accesează jw.org.ro.

7 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Bun venit in grup, nu esti singurul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma cheama Alexandru dar sa stii ca nu simt prezenta nimanui. Oare pentru ca nu sunt paranoic? Cine stie. Eu clar nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu se va intampla NICIODATA, dumnezeu nu va ingadui ca un fiu al sau sa fie lovit de satan sau de vreo putere demonica, dumnezeu te are in brate, El insusi a promis, ''nicidecum n-am sa te las, CU nici un chip nu te voi parasi'' spune-i lui isus, ''Doamne isuse cred ca tu ai murit pe cruce pentru pacatele mele, cred ca tu ai platit datoria pacatelor mele, recunosc ca am pacatuit impotriva ta si ca sunt despartit de tine, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal ssi ca domn al vietii mele, imi predau viata tie'' din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc

| CinevaAnonimă a răspuns:

Ar trebui sa te linistesti, nu ai fantome sau chestii de genul. Eu cred ca ori cineva iti face farse, ori tu esti nelinistit. Apropo, ai aceste senzatii cand esti singur? Nu spun ca ti-ar fi frica, dar aceste iluzii pot aparea mai des atunci cand nu e nimeni alaturi. Daca vezi ca se misca vreun obiect, du-te si verifica. Nu te teme. Poti spune rugaciunea Tatal Nostru, sau oricare alta daca te linistesti. Doamne ajuta!

| alin131 a răspuns:

Eu sunt crestin ortodox daca si tu esti sper ca iti va fi de folos ce scriu aici.

Cred ca sunt fiinte ale intunericului care vor sa te innebuneasca de cap si posibil sa te sinucizi.

Dumnezeu te iubeste si nu te va lasa, te poti intoarce la El.

Iisus Hristos ne asteapta cu bratele deschise sa ajungem la El prin rugaciune si prin a lasa pacatele in spatele nostru.

Cand vei lasa pacatele in spatele tau si vei ajunge la rugaciune curata o sa vezi adevarul.

Roaga-te ca dusmanii tai sa fie iertati pentru ce ti-au facut, impaca-te cu cine esti suparat (cu cine se poate), ai grija de ai tai si mergi cu Dumnezeu inainte. Nu te lasa, si Iisus Hristos te va folosi ca o unealta pentru a ii ajuta si pe ceilalti crestini.

| Petrovic a răspuns:

Te înțelegi cu oamenii? Legi ușor prietenii? Dacă nu, este posibil sa ai o fobie socială. Eu nu sunt medic, nu pot să dau diagnosticul corect.
Ai două variante: ori te rogi lui Dumnezeu, ori mergi la medic. Totuși a doua variantă nu ar trebui ocolită. Câti ani ai?

| Anonim820 a răspuns:

E dracu, vinde casa si fugii