| MariaElenaStoicescu2 a întrebat:

Sunt de religie crestin-ortodoxa. As vrea sa imi schimb duhovnicul. Ca sa fac asta, inainte de a ma spovedii la alt preot, trebuie sa ii cer celui actual "dezlegare" sau ceva de genul?

Răspuns Câştigător
| Iliotropion a răspuns:

Salut Elena, nu trebuie neapărat să iei binecuvântare depinde dacă schimbarea e cauzată de un comportament smintitor al său atunci e bine să schimbi direct fără să mai ceri binecuvântarea.
Ca sfat caută un duhovnic apropiat de tineri de la biserici sau paraclise studențești la curent cu provocările tinerilor și care au de obicei tactul și răbdarea adecvată pentru nivelul duhovnicesc al tinerilor.

3 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da trebuie sa iei binecuvantare, asta daca te spovedeai demult sau e profu de religie, si trebuie sa-i spui si motivul; daca ti-a dat Canon si ti-e lene sa-l faci sau doresti unul care nu-ti da Canon e spre slabire duhovniceasca

| Ben00 a răspuns:

Cam asta ar fi procedura. Ca sa nu te plimbi prea des de la unul la altul, mai bine du-te pe la mai multe biserici inainte.
Eu am gasit unul care daca i-am spus "desfranare", nu ma mai intreaba cand, cum, cate, unde...
Si am cautat preot care sa dea Canon de rugaciune, de citit, metanii, nu sa cumperi 5 lumanari si gata.

| Iliotropion a răspuns:

În rest se poate lua binecuvântare pentru a pleca la alt duhovnic și nu te poate împiedica sau condiționa de ceva și fără să fi nevoită să detaliezi motivul mai ales dacă e vorba de o distanță prea mare, lipsă de timp etc.

Dezlegare se ia ori de păcate ori dacă „sub blestemul preotului au căzut" ultimul caz fiind rarisim.