| anonim_4396 a întrebat:

Buna as vrea sa imi schimb religie din ortodoxa in hindusa cum trebuie sa procedez?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce sa crezi in zeii, crede in ratiune omule

| Felys a răspuns:

Ce problema existentiala mai ai si tu, de parca o sa iti rasara o stea in frunte daca te muti tu dintr-o religia la alta

| CinevaNou a răspuns:

Vrei sa ajungi in iad?

| Moisie a răspuns:

Simplu!
Considera ca deja ai facut-o si comporta-te ca atare!

| Kalla a răspuns:

Te duci pe un site hindus, cumperi niste carti, vorbesti cu hindusi si dupa ce te-ai documentat bine renunti la Iisus sad

Imi pare rau ca nu mai vrei lumina Domnului dar este alegerea ta.Succes.

| ridhimagupta a răspuns (pentru Kalla):

Pai nu mi-o schimb acum cand ma voi stabilii in India adica la 18 ani multumesc

| mODIN a răspuns (pentru Kalla):

Si daca religia hindu e cea corecta? Te-ai gandit la asta? De ce ar fi Dumnezeul crestin cel adevarat?

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Pentru ca eu simt ca Dumnezeu exista si ca in El gasim salvarea :')

| mODIN a răspuns (pentru Kalla):

Exact asa simt si cei hindusi pentru zeii lor.Lafel is musulmani simt ca Alah exista.Acum mii de ani egiptenii simteacu ca Ra e real.Cu ce difera Dumnezeul crestin?

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Uite Gandhi este\era (nu stiu daca a murit sau nu) hindus dar el vorbea despre Iisus foarte des.A citit Biblia cu mare drag.Sunt sigura ca Iisus spune despre Gandhi ca este mai crestin ca alti crestini.Citeste citatele lui Gandhi unde spune despre iuirea lui Dumnezeu.Gandhi nu este politeist. Budistii au mai multi zei.In hinduism cred ca este doar un mod de a gandi unde poti sa iti alegi zeii\zeul.
Difera.Nu pot sa explic dar difera.

| mODIN a răspuns (pentru Kalla):

Nu,nu difera.Nu exista nici un Dumnezeu! Toti zeii astia au fost facuti de oameni care nu gaseau raspunsuri la diferite intrebari si in loc sa cerceteze, dau vina pe zei.

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Ai tot dreptul sa nu crezi.

| Lizzu a răspuns (pentru Kalla):

Gandhi a murit in 1948.
Nu era neaparat un om religios, nu in sensul acela.

Vedea viata altfel. Vedea totul altfel, mult mai constient de sine decat restul oamenilor.

http://filme365.biz/gandhi-1982-film-online

Uite un film superb cu el. Eu l-am vazut :)
Mi-a placut.

| Lizzu a răspuns (pentru Kalla):

Si hindusii au multi zei, Kalla.

"Brahmanismul=este ramura hinduismului ce îl venerează mai ales pe zeul Brahma;
Shivaismul=este ramura hinduismului ce îl venerează mai ales pe zeul Shiva;
Vishnuismul=este ramura hinduismului ce îl venerează ca mai ales pe zeul Vishnu;
Shaktismul=este ramura hinduismului ce o venerează mai ales pe zeița Shakti;
Smartismul=este ramura hinduismului ce venerează toate zeitățile hinduse considerândule manifestări ale lui Brahman "
-Wikipedia.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Hinduism
Citeste sa afli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci vrei sa o dai din rau in mai rau succes! Un simplu contact cu ei ar fi suficient.

| Ben00 a răspuns:

Faci o cerere si o pui la un centru kebab.

| adrian1419 a răspuns:

Nu trebuie nimic.Nu e ceva in acte, doar sa crezi in zeii hindusi.

| Ciuca_Mirela_1987 a răspuns:

Bună as vrea sa îți spun că așa îmi doresc și eu