| Didi15 a întrebat:

Eu sunt de religie crestin ortodoxa si vreau sa ma casatoresc cu un baiat din india de religie hindusa nici eu nici el nu vrem sa renuntam la religiile noastre, am putea sa facem obiceiurile de sunt la ei si cu cununia religioasa in religia lor iar dupa sa venim in Romania si sa facem o cununie in biserica crestin ortodoxa? ar accepta un preot de la noi sa cunune o fata de religie crestin ortodoxa cu un baiat de religie hindusa? poate intra in biserica crestin ortodoxa cineva de religie hindusa?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Din cate stiu eu, ca sa poata fi cununat in religia ortodoxa trebuie sa fie intai botezat. Nu stiu cum e la hindusi, poate ca si tu va trebui sa te botezi-convertesti cumva ca sa te cunune acolo.
Cel mai simplu ar fi sa renuntati la cununia religioasa.

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns:

Problemele apar mai tarziu, la cei practicanti. La cei care apartin de o religie doar cu numele nu apar turbulente in casatorie. Casatoria crestina nu e un obicei, e privita ca ceva sacru, un act in care il respecti pe Dumnezeu. Daca tot va doare in pix de religie, aveti varianta casatoriei civile, fara ceremonii religioase.

| nesuferit a răspuns:

Sariti peste partea religioasa.

| doctorandus a răspuns:

Preotii ortodocsi casatoresc numai crestini. Daca nu e ortodox, dar e crestin, se poate cu aprobare de la episcop. Daca unul dintre ei nu e crestin, n-au voie sa faca asta. Sau ii cer mai intai sa se boteze.

| Încrucişătorul a răspuns:

Vesti din astea ma supara.
O alta romanca se casatoreste cu un tigan...

| life2is2nothing2without2love a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Nu toti sunt tigani, fara sa stim acea persoana poate fi mai presus decat un roman.Si de ce te supara vesti din astea? Pentru ca fata poate si-a gasit iubirea adevarata? Si bravo ei ca vrea sa o faca, bravo ei ca nu-i frica sa o faca si bravo ei ca nu vrea sa renunte la Dumnezeu! Si tu nu conosti persoana aceea asa ca nu judeca si gandeste-te de 1000 de ori inainte sa scrii ceva si va rog eu frumos nu va mai uitati la greselile alotra vedeti-va de ale voastre ca sa zic asa. Didi15, eu iti urez casnicie fericita!

| Încrucişătorul a răspuns (pentru life2is2nothing2without2love):

Pana si africanii au mai mult respect decat ciorile alea de tigani nespalati. Aaa si fratii-verisorii lor din India si Pakistan nespalati.

Mda sunt cazuri cand acea persoana e mai presus decat un roman dar in nici un caz nu e mai prejos fata de tigan/indian/pakistanez.

| life2is2nothing2without2love a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Asculta tu nu cunosti acea persoana asa ca nu ai dreptul sa vorbesti astfel despre ea nici macar nu se stie daca e total indiana poate unul din parintii lui este italian, francez, chinez etc. si da sunt si eu de acord cu tine ca indieni sunt niste enervanti sa le zic asa si pe mine ma enerveaza multi indieni cu filmele lor aiurite dar daca noi nu cunoastem persoana, nu avem dreptul sa spunem nimic de acest baiat

| Încrucişătorul a răspuns (pentru life2is2nothing2without2love):

Baiat din india adept al hinduismului. Eeeeeh, daa, ce greu e sa iti dai seama ce e ăla, mai ales ca e din india. pfuuuu, mamaaa, ce greu eeee.
Eu nu am vorbit de filme, duduie.

| milan9 a răspuns:

Nu poţi considera că întemeiezi o familie autentică fără binecuvântarea lui Dumnezeu!

Nu cred că îţi poţi propune aşa uşor să accepţi să trăieşti într-un păcat capital toată viaţa!

| Dorugar a răspuns:

Orice preot ortodox ar face asta daca-l platesti bine!
Ca pe astia numai banii ii intrereseaza!

| Anonymus314 a răspuns (pentru Dorugar):

Sa mori tu? stai chill ca nu asta ii intereseaza, ce va mai place sa aberati...

| Dorugar a răspuns (pentru Anonymus314):

Sa mori tu!
Daca nu-l interesau banii facea munca voluntara si nu se facea sarlatan care intermediaza intre cineva inexistent si portofelele babelor!
Nu mai arunca fumigene ca put urat!

| Anonymus314 a răspuns (pentru Dorugar):

Preotii muncesc(cei care pot) si ei.

| DyNo a răspuns:

Ar fi o onoare pentru preotii respectivi sa va cunune pe voi doi. De ce sa nu-l lase pe baiat sa intre in Biserica? Suntem cumva animale sau ce?
Sfatul meu este sa renuntati amandoi la cununia religioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia omeneasca e la ea acasa cand e vorba de unit doua destine in sfanta iubire dar sant piedici de genul.se poate gasi o cale, daca iubirea este insuficienta.iar la voi este.nu va iubiti deci de ce vreti sa va casatoriti? nu vreti sa renuntati nici unul la religie? foarte bine.fiti liber cugetatori.e acceptabil pentru toata lumea.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu o va face.

| rocco09 a răspuns:

Nu o va face, trebuie sa se converteasca la crestinism ca sa va faca cununia!
In schimb la o casatorie de genu trebuie sa iei in considerare si factorul ca e o alta cultura si pe parcurs sa conteze mult asta! Se pot ivi multe neintelegeri!