| Anonim112211 a întrebat:

Bună, sunt penticostal și am o prietenă ortodoxă, de 5 zile suntem împreună, ne ținem de mână ne mai pupăm și eram curios dacă acesta e un păcat, iar dacă ea se va pocăi va mai fi păcat?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu CREZI ca esti POCAIT? Dar cu cele 10 Porunci ce faci?

| doctorandus a răspuns:

Daca pui mana pe versetul din Biblie care scrie explicit "sexul inainte de casatorie este interzis", te cred.

| RAY a răspuns:

în 25 Septembrie | danut a răspuns:
Tu CREZI ca esti POCAIT? Dar cu cele 10 Porunci ce faci?

cotizatia de 10% fara ea iadul vesnic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E și ea creștină ca și tine, aveți aceeași credință.
Sărutul este un semn de dragoste, nu un păcat.
Dacă ea se va pocăi va avea aceeași credință ca tine, nici atunci nu va fi un păcat.

| Celcestietot a răspuns:

Nu cred că este păcat așa ceva. Dar serios acum, de unde va trec asemenea idei prin cap?

| DeyCj a răspuns:

Pocăința înseamnă de fapt întoarcerea către Dumnezeu, și asta, în mod normal nu ar trebui să aibă treabă cu doxele unei organizații religioase.
Eu nu înțeleg un lucru.De ce sectanții(ortodocșii) îi fac sectanți pe alți frați creștini de ai lor, pe când chiar ei, ortodocșii sunt o sectă desprinsă din biserica Romano-Catolică?
Nu e nici un păcat în asta. Iubiți-vă mult că e fain happy. Păcate oricum nu există, doar bisericile induc asta în mintea omului, ca să-i creeze starea continuă de vinovăție, știind că prin asta îl poate manipula ca pe o paiață.La fel și prin frică.

| Panamax a răspuns:

Nu-ti plac pocaitele de la adunare?

| Octavian199 a răspuns:

Ce conteaza religia? Poti sa fi si musulman cu o crestina, dar important e sa nu te iei dupa prostia numita religie.

| Octavian199 a răspuns:

Danut, ia sa eliminam legile statelor si sa ne ghidam dupa 'cele 10 porunci''. Oare se se v-a intampla? Iar bati campii. rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns:

Irinele, vezi ca si tu bati campii. Poti sa te ''limpai''cat vrei si oriunde vrei, nu e ceva important, doar sexul e important si trebuie practicat cu cap.La fel si relatia e importanta.

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian199):

Da, bate campii pentru ca i-a zis sa intrebe pastorul, in loc sa urmeze invatatura curata a Bibliei.

Pastorii in loc sa faca din moralitatea proprie o anexa la Biblie, fac din Biblie o anexa la moralitatea proprie.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, poti sa iti intrebi pastorul, nu stiu cati ani ai, dar sarutul este un angajament, daca esti intr-o relatie cu ea, nu este pacat, dar sarutul este un angajament, poti sa saruti doar persoana cu care esti in relatie, cu care urmeaza sa te casatoresti, pentru cunoastere in vederea casatoriei, nu inseamna ca saruti orice fata pentru placerea sexuala, ci doar pe cea pe care tu ai ales-o pentru a-ti fi sotie, pentru cunoastere in vederea casatoriei. Nu este pacat sa ai o relatie cu ea, dar vezi sa nu te indeparteze de invatatura Domnului Iisus, sa nu te traga in spre lucruri rele cum ar fi, fumatul, bautura, anturajele rele sau relatiile sexuale in afara casatoriei, si sa nu neglijezi relatia ta cu Domnul, ctitul bibliei. Poti sa ii spui ca vrei sa astepti ca relatia sexuala sa se petreaca doar in cadrul casatoriei, pentru ca esti crestin.
Nu vad un pacat in a avea o relatie curata si frumoasa, dar nu neglija aceste lucruri, cititul bibliei, prezenta ta la biserica, si nu te lasa sedus de lucruri rele, sa nu fie o relatie toxica, ci una frumoasa si in curatie. Desigur, poti sa ii povestesti si ei despre Domnul Iisus, si despre biblie. Pastreaza-te curat si sa fie o relatie curata.

| catalynx a răspuns:

Renuntati la religie, religia va tembelizeaza

| Atlantic007 a răspuns:

Ar fi pacat sa nu faci sex cu ea.