| Curiozitati2000 a întrebat:

Bună TPU, de ceva timp m-am tot interesat despre religie dar mai am ceva întrebări și nu le găsesc răspuns.
Pentru început sunt ortodoxa dar merg la biserica penticostala.
1. Mă pot numi ortodoxa pocaita? A te pocai înseamnă sa iti dai seama de greșeli și sa nu le mai repeti.
2.Te numești pocait doar dacă ești penticostal, baptist etc?

Răspuns Câştigător
| RoxanaY a răspuns:

1.Da, te poti numi ortodoxa pocaita deoarece pocait nu inseamna sa fi la o religie cum ar fi baptist, pendicostal, adventist etc., ci sa de dai la calea cea dreapta, sa iti dai seama de greselile tale si sa nu le mai repeti, dar multe persoane cred ca cuvantul pocait insamna persoanele care sunt la alta religie in afara de atei, ortodoxi, catolici si martori ai lui ehova.
2. Dupa ceea ce am scris mai sus te numesti pocait chiar daca nu esti penticostal, baptist, adventist etc., insa iti recomand sa te botezi penticostala si sa nu lasi timpul sa treaca. Ai nevoie de acel botez ca sa faci legamant cu Domnul caci dupa cum stii(cred ca stii) cand te botezi faci legamant cu Domnul.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă vrei sa te căiesti sincer este important sa înțelegi bine Biblia și sa vezi care este religia adevărată și ce anume cere Dumnezeu de la tine. Apoi după ce te-ai convins, sa iei decizia de a te dedica lui Dumnezeu.

| minrest a răspuns:

Poti sa te numesti penticostala sau pocaita odata ce mergi la biserica penticostala. Dar mergand la biserica penticostala, cum ti s-au parut proorociile? Faptul ca unii pretind ca le vorbeste Dumnezeu si isi permit sa le spune altora ce sa faca. Si apoi faptul ca tot ce spun se potriveste cu ce are pastorul nevoie. Dar despre faptul ca de regula proorociile lor nu se implinesc ce crezi?

| xerxes1 a răspuns:

Te-au botezat cand erai mica si fara aparare in religia turmei.
Penticostalii sunt destul de ok dar si ei cred in acelasi Pokemon al ortodocsilor si in aceleasi baliverne ale lui Saul din Tars, inventatorul crestinismului.

| AdelinaC a răspuns:

Pocait este omul care se caieste de pacate si incearca sa le indrepte prin Spovedanie si Impartasanie. Daca esti penticostal, baptist, etc te numesti sectar. E un mare pacat sa te duci la ei daca esti ortodoxa, e ca un fel de tradare a religiei tale

| Curiozitati2000 explică (pentru AdelinaC):

Nu este păcat sa mergi la alta biserica.