| pereterosu a întrebat:

Bună! Știu că o să sune ciudat și mă aștept la multe comentarii de hate. Dar am o întrebare. Știe cineva să îmi zică dacă manifestez păcătuiesc în fața lui Dumnezeu? Am auzit versiuni de genul că nu păcătuiești, pentru că Dumnezeu îți vede dorința și dacă o vede realistă ți-o îndeplinește. Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"dacă manifestez păcătuiesc"

spune-ne ce ințelegi prin MANIFESTEZ

| pereterosu explică (pentru sierra1):

De exemplu ați scrie dorințele pe hârtie și mai apoi sa ii dau foc.

| sierra1 a răspuns (pentru pereterosu):

Cine bagă in seamă ce faci tu? Keep calm și "manifestează" liniștit

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeu nu se preocupă să îți împlinească ție dorințele, manifestate sau nu, realiste sau nu. Astfel, rugăciunile și alte manifestări sunt iluzii. Astfel când manifestezi, păcătuiești față de tine, căci îți pierzi timpul în care ai putea face ceva util. Dumnezeu îți dă o pâine dacă îi ceri, dar nu ți-o bagă el în straiță. Ca să ajungă la tine în straiță trebuie să manifestezi muncind pentru ea. Dacă manifestarea sau alt mod de a te ruga te pun într-o dispoziție sau pe o cale bună de a acționa, fă-o dar pe urmă muncește. Ora et labora. Roagă-te și muncește.