| cameliakami a întrebat:

am avut un vis:

Se făcea ca eu cu mama si mulți oameni pe care ii stiu si sora mea eram obligați de diavol sa ii facem pe plac, ne chinuia.Eram obosiți, ne putea sa cautam niste haragi dar erau asa de grei, chiar daca luam putini. Alți oameni tăiau lemne mari, era un bustean uriaaass fara sfarsit parca. Cand tăiase oamenii o mare parte din el, busteanul se lungira foarte tare...si ei nu mai terminau. Apoi, diavolul imi spunea sa fac x si y. (imi spunea sa muncesc) Eu ii spuneam da stapane (ca eram obligată). El imi spunea: "stapane anticrist!" Si eu trebuia sa repet. Apoi nu stiu cum, am reusit sa ajung in casa. Am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ma apere, iar Dumnezeu imi asculta rugă, si ma apara. Venise un vânt puternic afara, erau roiuri de gândaci si de peste tot încercau parca sa intre necuratele peste mine sa ma pună iar sluga, si Dumnezeu m-a ocrotit. Apoi i-am spus si mamei sa se roage cu mine, si asa a facut. Peste putin timp, se auzi iar acel vânt, si parca din pereți ieseau mâini. încercau sa ne apuce, dar ii spuneam sa se roage, si Dumnezeu ne-a apărat si de data asta. Apoi am încercat sa ii spun unei amice sa se roage si ea, dar ea era sarcastică si mama spunea sa o las, ca degeaba ma chinui, iar eu i-am spus acelei fete: " o sa te ia, o sa vezi! "Apoi a venit vântul si a 3-a oară. Dumnezeu ne-a apărat si acum, dar vedeam de dincolo de usa, o femeie care nu era mama, desi asa trebuia sa credem. Ne arata pacate pe care ea nu le facuse si apoi se facu o gaura in pres, si ea parca cădea acolo, dar apoi au dispărut toate.(specific: cand spun ca Dumnezeu ne apara, ma refer ca nu lasa acele forțe sa se apropie de noi, ceva le oprea si noi stiam ca e Dumnezeu.)
Apoi eram pe un fotoliu, ma jucam cu o hartie si ii dădusem o forma.(Imi amintesc ca o despachetasem, de parca făcusem un origami, parca avea forma de rubin) Iar Dumnezeu mi-a vorbit dintr-o cemera. Nu l-am vazut dar il auzeam. Era manios din cauza hârtiei. M-a intrebat de ce am facut acea forma, era supărat din aceasta cauza.
Apoi am vrut sa fac o cruce din hartie. Stiu ca am cazut in genunchi si m-am rugam sa ma ierte, eram speriată.
Apoi iar venise vântul si eram cu mama afara, si inca un om care se presupunea ca era preot, si inca o femeie, ne țineam de un lant sa nu ne ia acel vant, iar eu egoistă, am vrut sa o ajut doar pe mama, iar ea mi-a zis sa ii ajut pe toti.  Asa am facut. Am reusit sa ii bag intr.o camera. Apoi m-am trezit fara mama si fara cei doi. Nu stiu unde se afla mama, dar stiu ca era bine.
In fata mea apăruse mai multe persoane pe care nu le-am vazut niciodata, dar stiam ca le cunosc, aveau toți ochii negri si se uita la mine, erau atat de răi! Aveau niste vene negre pe fata. Eu eram înghețată de frica, si apoi din spatele lor a aparut un înger care m-a ascuns sub aripile lui. Erau uriase! Si m-a cuprins toata. Ma apara! Apoi m-am trezit.

Ce credeti ca inseamna asta? Se spune ca Dumnezeu comunica prin vise, ce credeti ca a vrut sa-mi spuna?
(Specific ca am inceput sa citesc mica biblie si nu am terminat-o. De o săptămâna, daca nu mai bine spun ca mai citesc, si n-am mai citit.) Poate e manios ca nu am terminat de citit si am amânat. (Foaia de hartie din care făcusem rubin m-a facut sa ma gandesc la asta)
P.S: scuzati-mi greselile gramaticale.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Si eu cred că visul tău vine de la Dumnezeu care vrea să te conştientizeze cât de mare e bătălia spirituală care se dă pentru sufletul tău şi de faptul că atunci când vei avea cea mai mare nevoie şi vei fi mai atacată el va fi cu tine şi te va apăra şi că e important să doreşti şi binele spiritual al altora nu doar al familiei(mama).

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Banuiesc ca Mica Biblie este Biblia adaptata pentru minori. Biblia contine multe scene horror, asa ca daca esti o fire sensibila n-ar fi recomandat sa citesti Biblia, cel putin nu la varsta asta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cei care viseaza simboluri religioase creștine sunt doar creștinii.Coincidenta?
Musulmanii sau hindușii nu o visează nici pe Maria nici pe Iisus sau cruce, biserica, preot, diavol, cădelnița, etc.
Ei au mintea îmbâcsită cu Allah, Krisna, Kali etc.
Problema este alta. Daca unui crestin il scoti pe Iisus din cap, oare ce mai ramane?

| AliGab a răspuns:

Cred ca e bine sa nu te increzi in vise. Orice vis provine din subconstient dintr-o teama sau o dorinta sau o grija etc. Trateaza-le ca atare si incearca sa constientizezi ce griji sau ce temeri ai in adancul sufletului tau si actioneaza ca atare. Dumnezeu ajuta foarte mult la aflarea si rezolvarea acestora problemelor sufletesti, dar nu putem spune ca visul a fost de la El sau nu.
Banuiesc ca ai citit vreo carte sau ai vazut vreun film care sa fi indus acel vis. Gresesc?

| AliGab a răspuns:

Am omis ultima parte cu cititul micii Biblii. Un lucru iti spun, ca Dumnezeu este iubire, iar daca tu te apropii, El nu se poate decat bucura, parafrazez "Bucurie mare se face in cer pentru un suflet care se intoarce". Nici macar cand pacatuim nu se manie, ci se mahneste pentru noi. Acum, poate se si manie, dar probabil daca il ignoram prea mult sau suntem mandrii/vicleni fara masura. Din fericire partea cu mania nu o cunosc, slava Domnului ca nu am avut parte de ea si nici nu-mi doresc.

| tsal24 a răspuns:

Eu am visat ca ma pisam in calorifer, oare ce sa insemne asta?

| cameliakami explică:

Va multumesc!

| cameliakami explică:

Iti multumesc...
Am mai citit si "mana dreapta a diavolului" (carte horror)