| Roseeeeeee a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare mâine voi merge să mă spovedesc și împărtășesc am ținut post doar 3 zile. Părintele mă va spovedi și împărtăși dacă am ținut post doar 3 zile?
P.S: Am 12 ani

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Ritualurile primitive izvorate din povestile primitive, false si absurde nu au nici o valoare, iar alimentatia omului trebuie trebuie sa fie echilibrata si cat mai variata, sa asigure necesarul caloric, sa respecte proportiile dintre principiile alimentare si sa asigure necesarul de vitamine si minerale, in concordanta cu varsta, cu nevoile fiziologice si trebuie sa aiba la baza stiinta adevarata nu cartile cu povesti religioase scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți s-a mai răspuns la această întrebare...
Părintele îți va da voie să te împărtășești dacă nu ai păcătuit ceva care te oprește o vreme de la împărtășanie. Dar dacă ai ținut post și te-ai străduit să faci lucrurile așa cum dorește Dumnezeu, cred că va fi în regulă și te vei putea împărtăși... Deci nu te frământa excesiv cu acest lucru.