| AlexBoy88 a întrebat:

Am 17 ani si nu am tinut post deloc si ma intrebam daca ma pot spovedi si impartasi. E pacat daca ma impartasesc fara sa fi tinut post?

6 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Faptul ca nu ai tinut post inseamna ca esti un tanar inteligent!
Cat despre mersul la spovada, niciunde in Biblie nu se cere nimanui sa se spovedeasca, nici Isus nu o cere si nici Dumnezeu Creatorul.
Iar daca nici Dumnezeu nu cere sa ti post si nici Biblia nu-ti recomanda sa te spovedesti, inseamna ca pretentia la spovada nu vine de la Dumnezeu ci de la Satana, si cica sunt zvonuri ca tot ce declari tu la spovada se pune in dosarul tau personal de la SRI ca la momentul potrivit acea spovada sa fie folosita impotriva ta!
Asa ca NU este bine sa te spovedesti, dar daca tot esti presat sa te duci, atunci nu spune nimic rau despre tine ci spovedeste doar lucrurile bune pe care le-ai facut!

| Bloom_2977 a răspuns:

Eu cred ca da, trebuia sa tii macar postul negru adica ziua de astazi nu trebuia sa consumi nici apa nici mincare.

| AlexBoy88 explică (pentru Bloom_2977):

Fara apa? nu pot deloc.

| Dorugar a răspuns (pentru Bloom_2977):

Faptul ca tu doar crezi fara sa stii nimica este un lucru fara valoare, asa ca nu mai vorbi despre ce nu stii!
Pina una sau alta NICIUNDE in Biblie Dumnezeu nu cere nimanui sa se spovedeasca si nici sa tina post, asa ca te trezisi tu care nu stii nimic, sa indemni lumea sa faca in ciuda lui Dumnezeu, nu crezi ca nu ai dreptul moral sa prostesti lumea doar ca tu esti habarnist si nu cunosti Biblia?

| Dorugar a răspuns (pentru AlexBoy88):

Bine ca poti fara mancare pentru ca preotul nu are nevoie ca tu sa tii postul de apa, ci ala de carne carnati si sunci, pentru ca vine el cu cosul sa stranga toti carnatii pe care tu nu i-ai halit

| gabiqwe a răspuns:

Pai da este pacat pentru ca biserica obliga la post persoanele care au peste 15 ani dar, doar miercuria si vinerea