| Elide a întrebat:

Buna,TPU! Am o nedumerire legata de cei 144.000 din Biblie cine sunt aceștia, vor fii doar evrei?

Răspuns Câştigător
| JesseH a răspuns:

În ultima etapă a Planului de Mântuire va avea loc și conflictul final între forțele binelui și ale răului. Fiecare om în viață va fi pecetluit fie cu semnul fiarei, fie cu sigiliul lui Dumnezeu.

În cartea Apocalipsei, „Israel" trebuie luat în sens simbolic - însemnând totalitatea celor credincioși. La fel, Sodoma, Egipt (locuri și timpuri fixe din trecut) sunt luate ca model pentru a descrie locuri și timpuri viitoare. (Apocalipsa 11:8)

„Și am auzit numărul celor ce fuseseră pecetluiți: o sută patruzeci și patru de mii, din toate semințiile fiilor lui Israel." (Apocalipsa 7:4)

Mulțimea celor credincioși din toate timpurile este evident mult mai mare:

„După aceea m-am uitat și iată că era o mare gloată pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice semintie, din orice norod și de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie și înaintea Mielului, îmbrăcati în haine albe, cu ramuri de finic în mâini;" (Apocalipsa 7:9)

Dar cei 144000 sunt o grupă specială, selectați dintre aceștia.

„Apoi m-am uitat si iată că Mielul stătea pe muntele Sionului; și împreună cu El stăteau o sută patruzeci și patru de mii, care aveau scris pe frunte Numele Său și Numele Tatălui Său. Și am auzit venind din cer un glas ca un vuiet de ape mari, ca vuietul unui tunet puternic; și glasul pe care l-am auzit era ca al celor ce cântă cu lăuta, și cântau din lăutele lor. Cântau o cântare nouă înaintea scaunului de domnie, înaintea celor patru făpturi vii și înaintea bătrânilor. Și nimeni nu putea să învețe cântarea, afară de cei o sută patruzeci și patru de mii care fuseseră răscumpărați de pe pământ. Ei nu s-au întinat cu femei, căci sunt verguri și urmează pe Miel oriunde merge El. Au fost răscumpărați dintre oameni, ca cel dintâi rod pentru Dumnezeu și pentru Miel. Și în gura lor nu s-a găsit minciună, căci sunt fără vină înaintea scaunului de domnie al lui Dumnezeu." (Apocalipsa 14:1-5)

La Revenirea lui Isus cei 144000 de sfinți vor fi garda de onoare. Evenimentele prin care au trecut sunt cu totul speciale, așa încât cântarea experienței lor este unică. Deși toți credincioșii tuturor timpurilor au avut caractere demne de a fi acceptate, aceștia sunt sfinți care vor sta în picioare într-un timp când harul este închis, când Mântuitorul devine Judecător. Planul de Mântuire a atins apogeul în cazul lor, fiind dovada palpabilă că Isus poate mântui din păcat (nu în păcat) pe cei care se lasă în mâna Lui.

Când sentința va fi dată: „Cine este nedrept să fie nedrept si mai departe; cine este întinat să se întineze și mai departe; cine este fără prihană să trăiască și mai departe fără prihană. Și cine este sfânt să se sfințească și mai departe!" (Apocalipsa 22:11)

vor exista oameni care au „scris pe frunte Numele Său și Numele Tatălui Său". În timp ce poți purta semnul fiarei pe frunte sau pe mână (adică îl accepți din convingere sau îl poți accepta și fără să crezi în el - în practica vieții - doar că așa îți e mai ușor), a fi în această grupă nu va fi deloc o întâmplare, ci o alegere voluntară și de neclintit.

„Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu tot cugetul tău și cu toată puterea ta" (Marcu 12:30A)

Pe scurt, sunt o grupă specială de mântuiți, luați dintre cei care au trecut prin evenimentele finale ale istoriei, israeliți spirituali. Au o experiență deosebită și primesc o onoare deosebită. Nu numărul este atât de important, cât caracterul pe care aceștia îl dobândesc prin El.

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cei 144000 sunt o entitate speciala, nu conteaza natia ci perioada si cum sunt acei oameni. Aceia nu reprezinta intreagul numar al celor mantuiti ci o selectie speciala a celor care IL VOR VEDEA pe Isus Hristos venind a doua oara FARA SA VADA MOARTEA si care au facut parte din RAMASITA din Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.

| sabin89 a răspuns:

Cred ca si cativa palestinieni.

| danay72 a răspuns:

Nu,sunt din toate națiunile. Asa cum se arata în Apocalipsa 14:1-3,în special versetul 3 spune ca au fost cumparati de pe pamant.Iar Apocalipsa 5:9, 10 arata ca sunt din orice națiune, trib.

| RAY a răspuns:

Cati au ramas in Germania dupa al dolea razboi mondial, s-a terminat gazul cand sa ajuns la ei, slava zeitiei afrodita ca ea nu alege doar 144.000 de persoane si va orbeste pe toti cu iubirea ei, o primesti pe afrodita in viata ta?

| Elide explică (pentru RAY):

Sa știi că o iubesc pe Afrodita mai mult decât tine laughing laughing

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Din pacate cateodata ne pedepseste cu suferinte zeita asta

| Elide explică (pentru RAY):

Posibil. laughing

| RAY a răspuns (pentru Elide):

De iubire nimeni nu scapa oricat ai vrea tot vei iubi candva si suferi

| Elide explică (pentru RAY):

Cu puterea lui Dumnezeu trecem peste. happy

| anonimg a răspuns:

Daca din Egipt au iesit aproximativ 2 milioane de oameni si au intrat in Canaan doar doi, atunci nu este de mirare ca din toti crestinii din vremea sfarsitului sa intre in cer doar 144 de mii.

| milan9 a răspuns:

144.000 este doar un numar simbolic. El dugereaza multimea tuturor oamenilor ce se vor mantui. Tot la fel, Mantuitorul ne recomanda sa iertam de 70 de ori cate 7. Dar aceasta nu este o limita numerica, ci doar un numar simbolic ce sugereaza de fapt o marime nedeterminata...

| xerxes1 a răspuns:

Cauta pe internet Delir mistic.
Si ai sa intelegi cum a fost scrisa Biblia.
Pavel doar pentru ca avut niste halucinatii a inventat crestinismul si a devenit mare sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

144.000 este un numar spiritual furat de la pagani care se refera la cele 144.000 de nadii din sufletul uman. Nu are nicio legatura cu biblia.

| gratargratar a răspuns:

Nu, sunt martorii lui Iehova. Numarul lor inca se completeaza. Astia o sa-si imparta Pamantul pe districte.

In alta ordine de idei,
144, 000 = 10^3 x 12^2

Avem 10, care este simbol al perfectiunii, al desavarsirii. In V.t. Moise primeste 10 porunci pe muntele Sinai iar Egiptul este lovit de 10 plagi.
Avem 12, care este simbol al deplinatatii comuniunii omenesti. Iacov a avut 12 baieti din care se trag cele 12 semintii ale lui Israel. De asemenea, Iisus a ales 12 apostoli.

Deci valoarea simbolica a numarului 144000 ar fi perfectiunea comunitatii sfintilor lui Dumnezeu. Sunt sfintii din toate timpurile. Dar asta nu inseamna ca o sa fie 144, 000 de sfinti. Dumnezeu nu se impiedica de un numar, ar fi absurd sa credem asta ca, la judecata, va sta Dumnezeu sa numere de la 1 la 144, 000 si apoi sa zica "stop". De asemenea, acceptarea literala a numarului 144, 000 ar duce la concluzia logica a existentei predestinarii. Aici nu mai poate fi invocata prestiinta pentru ca numarul este rotund, adica presupune implicit planificare.

| Elide explică (pentru gratargratar):

Da,dar în Biblie ne mai amintește și de Cartea Vieții și dacă nu ai numele scris acolo de la zidirea lumii vei merge în iazul de foc cum s.ar zice.

| gratargratar a răspuns (pentru Elide):

Adevarat, dar asta nu inseamna ca in Cartea Vietii sunt exact 144, 000 de intrari ce trebuiesc completate. Asta ar presupune predestinare, cum am explicat mai sus.
La Sf. Liturghie spunem "Pomeneste-ne Doamne intru Imparatia Ta" si ne rugam astfel pentru toti, fara discriminare. Sunt oameni scrisi in pomelnice care trec pe la Biserica o data pe an...
Exemplul din Noul Testament, revelant impotriva unui numar fix oarecare de mantuiti sau "mantuiti mai mult decat altii", este pilda nuntii Fiului de Imparat cand sunt chemati toti cei ce vor sa intre la masa, ba chiar sunt adusi multi in ultimul moment. De asemenea, este pilda lucratorilor tocmiti la vie. Vine cel din ceasul al 11-lea, care n-a dus povara zilei, si este platit ca cel ce lucreaza din ceasul 1. Mantuitorul nu il plateste mai putin, cum s-ar fi asteptat cei ce lucreaza din ceasul 1. Deci la Dumnezeu nu exista exclusivitate.

| milan9 a răspuns (pentru gratargratar):

Teoria asa zisilor "martori" ai lui Iehova este una falsa, si se poate lesne arata acest lucru.
Dumnezeu nu e un zbir care îi opreşte pe oameni de la o răsplată indiferent de faptele lor. Teoria ca doar 144.000 persoane ar putea ajunge la Dumnezeu(!) este una din aberaţiile şi teoriile stranii caracteristice celor ce sustin asta.

Această teorie nu are nici o bază biblică. Scriptura prezintă în detaliu Vechiul Legământ pentru iudei şi Noul Legământ pentru creştini, dar nu menţionează un al treilea aranjament pentru adunarea unei "mari mulţimi" în vederea unei speranţe pământeşti după 1935. În plus, versetele citate de,, Martori" din Apocalipsa localizează "marea mulţime" în "faţa tronului şi înaintea Mielului", "în Templul său" şi "înaintea tronului lui Dumnezeu", toate aceste locuri fiind cereşti şi nu pământeşti, aşa cum susţin,, Martorii".

De fapt referinţa la o "mare mulţime" strigând cu glas tare şi zicând: "Mântuirea o datorăm Dumnezeului nostru!" este foarte asemănătoare cu formularea dintr-un alt verset în NWT, şi anume Apocalipsa 19, 5-6 unde invitaţiei "Lăudaţi pe Dumnezeul nostru, toţi robii Lui care vă temeţi de El, cei mici şi cei mari" îi răspunde "glasul unei mari mulţimi". Dar în Apocalipsa 19:1 Scriptura afirmă că este vorba de "un glas puternic al unei mari mulţimi în cer".

| NGheorghe a răspuns (pentru Elide):

Asta este si ideea: sa te sperii! Biblia este o carte " prelucrata" care pe lângă mari adevăruri mai conține si minciuni. Doar in momentul in care esti speriata crezi si minciunile.
-N-ai fost scrisă in Carte? atunci vei merge in iad.
Practic acolo spune ca sigur vei merge in iad deoarece poți sa modifici o carte, dar aici condiția este sa fie " demult" scris numele tău, ceea ce înseamnă ca trebuie sa mai dai si timpul înapoi pentru vreo modificare... absurd!
"Vor fi 144 de mii ce merg in rai" - este o teorie in folosul jefuitorilor, ei te fura pe tine si pe alții iar tu trebuie sa stai cuminte si sa nu te împotrivește ca faci parte din cei aleși. Si uite așa jefuitorii se dezvolta si se dezvolta pe spatele tău+alți creduli si razboaiele nu se mai termina veci. ( Dacă tu dai bani la săraci, ei își cumpara ce le trebuie, dacă bisericile dau bani la saraci atunci jefuitorii vor avea bani de muniție si armament).

| KEiGHT a răspuns (pentru milan9):

Religia Evreiasca e furata din Babilon + Egypt + Asia indepartata, adica de la pagani si adus ala modul lor de conveninenta spre a umili si pacali toata rasa umana de pe planeta cu minciunile lor, nimic din BIBLIE nu este adevarat, totul este corupt si invelit in minciuni bine puse la punct, ticluite astfel incat prostimea cu creierul spalat sa creada orbeste! Iehova nu este nimeni altul decat Marduk al sumerienilor, adica fiul lui ENKI(Satan al evreilor), zeul razbunator si degraba varsator de sange vi se pare a fi un zeu bland si milostiv, judecator? Totul e o mascarada de prostit prostimea, la biserica se spune sa te lepezi de Satana si ei umbla cu EA dupa cortina!

| Elide explică (pentru KEiGHT):

Părerea ta păstrează.o pentru tine! Punct!

| KEiGHT a răspuns (pentru Elide):

Si ce ma obligi sa cred in DumneZmeul tau? Ia vezi-ti de drum poate te incurc la scris! Nu ti-a cerut nimeni parerea ta asa ca nu te obliga nimeni sa te bagi in seama!

| Elide explică (pentru KEiGHT):

Ce părere bro că eu am postat întrebarea.și tu te bagi in seama aiurea! Te obligă mă ta sa crezi... unde te.am obligat să crezi...ai probleme serioase!

| KEiGHT a răspuns (pentru Elide):

Acum 22 ore | KEiGHT a răspuns (pentru milan9):

Acum stii cui i-am scris? happy

| AndreiM77 a răspuns:

Daca citesti ultima carte din Biblie, Apocalipsa, vei da de cei 144000 care vor fi luati la cer si vor domni in cer alaturi de Isus, nu e un numar simbolic, este literar. Pe seama acestui subiect este mult de vorbit si poti citi mai multe aici:
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2008046#h=1:0-26:84