| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU as dori si eu o parere sincera, ma simt cam ciudat sa spun asta am 21 de ani si astazi am fost la spovedit cu mama mea ca intodeauna... problema este ca in momentul in care am venit, totusi, linistita sa imi spun pacatele, preotul a fost de acord ca a fi desfranat este pacat mare. am relatie de 4 ani si nu mi-am permis sa mint,, acesta nu mi-a zis sa nu iau sf impartasanie,iar eu am ramas f uimita,pur si simplu nu ma aveam glas, insa mi-a zis sa iau anfora, dar mama impingandu-ma de la spate hai hai si nestiind ce sa fac mai exact am luat sf imparatasanie. ma simt foarte ciudat as dori o parere stiu ca sunt pacate destul de grave amandoua ce as putea face. de cand am venit am tot plans si nu stiu sa ma duc sa ma spovedesc la alt preot? as dori o parere sincera ..mltumesc sad.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Iertarea adusa la spovedanie este de natura sa impace sufletul. Este necesara regretarea pacatului si tendinta continua a renuntare la pacat. Este deci necesar sa te lamuresti si in privinta motivelor pentru care anumite lucruri sunt gresite d.p.d.v. moral.
Referitor la spovedanie, trebui spus faptul ca imediat dupa Invierea Sa (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL Său şi a confirmat puterea acestui har de a ierta sau "dezlega" păcatele:
Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii).

15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Este o greseala mare. Este necesar sa te spovedesti cu prima ocazie.
Fata de mama ta nu poti fi obligata sa te justifici (reomandat sa discutati aceste probleme, sa ceri sfaturi dar nu in mod exclusiv obligata...), daca te obliga sa-i spui despre ce-i vorba poti spune orice altceva, o omitere a adevarului pe care o poti spovedi ulterior, dar la spovedanie nu poti face astfel de imiteri...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Multumesc de parere. Ma voi spovedi dupa sarbatori cand as dori sa vorbesc mult mai mult cu preotul, doar ca eu m-am tot mutat si n-am un preot la care ma duc de cand sunt mica si imi este frica parca dupa aceasta situatie sa nu ma judece.m-am confesat mamei pritenului meu care imi este tot ca o mama si mi-a recomandat sa nu mai plang, sa fiu linistita si sa ma duc cand simt nevoia.

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL Său şi a confirmat puterea acestui har de a ierta sau "dezlega" păcatele:
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii).

| sublime89 a răspuns:

Sincer iti spun ca nu ai de ce sa fii suparata. Lucrurile astea legate de religie, cum sunt pacatele, sau spovedania, sunt toate inventate de noi, si n-au nicio baza in realitate. Nu exista absolut nicio dovada ca pacatele ar exista. Daca tu stii una, te rog sa mi-o spui. Te-ai putea intreba de ce nu exista nicio dovada pentru un lucru pe care atatia oameni il considera evident. Stii, adevarul nu ne este aratat de numarul oamenilor care cred in ceva, ci de numarul dovezilor care sa-l sustina.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Tu te duci cu mama la spovedit la 21 de ani?laughing
Ai o varsta, poti sa tii-o tragi cu cine vrei de cate ori ai chef fara sa te justifici in vreun fel.Pana la urma ai luat doar o bucata de paine inmuiata in vin, n-ai de ce sa te simti ciudat.
Ai plans pentru un căcat, si nu trebuie sa te duci la alt popa pentru spovedanie.Din contra, nu trebuie sa te duci deloc la spovedanie, pierzi bani si timp degeaba.

| Moisie a răspuns:

Preotul la care te-ai spovedit si care a spus despre relatia ta bazata pe sentimente sincere de iubire ca este "preacurvie", este un porc ordinar la care trebuie sa te uiti cu scarba ca la un rahat, pentru ca o relatie bazata pe sentimentul de iubire pe care chiar Dumnezeu vi l-a implantat in inimi si in sufletele voastre NU este PreaCurvie ci este chiar esenta unei religii care se vrea a iubirii, deci este Binecuvantare Dumnezeieasca si nu Pacat.
Crezi ca daca incepi o relatie sexula numai dupa ceun excroc de preot iti citeste la biserica dintr-o scriptura furata de la o alta religie si te "binecuvanteza" in numele Christosului care se lauda ca este Lucifer si Stapanul Iadului vei fi chiar ninecuvantata de Dumnezeu? Binecuvantarea lui Dumnezeu este chiar iubirea din sufletul tau si nu alta.
In concluzie lasa naibii spovedaniile pe care le faci sarlatanilor de preotipe care si Isus ii acuza ca sunt slujbasii Mamonei, si vezi-ti de viata ta ca ai 21 de ani si nu mai trebuie sa faci ce spun parintii ca esti majora si in viata ta tu esti singura in drept sa ia hotariri, este bine sa iti asculti parintii, dar nu trebuie sa faci ce-ti cer ei ca este viata ta si tu trebuie sa hotaresti singura ce faci cu viata ta.
Asa ca nu mai plange pentru ce ti-a spus un parazit excroc, si vezi-ti de viata ta si de viitorul tau.

| anonim_4396 explică (pentru Moisie):

Multumesc de sfat!

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din care anume motiv vrei sa-i multumesti lui @Moisie?:
- pentru ca e foarte fanatic si fidel religiei sale NECRESTINE (islamice sau iudaice);
- pentru ca tocmai ti-a batjocorit in ultimul hal credinta cu minciuni si mizerii pe care in schimb el nu le-ar aduce credintei lui false...
- sau poate pentru ca asa cum face si diavolul, @Moisie te-a "mangaiat" cu o atitudine de ignoranta fata de cele ce sunt niste datorii morale fata sufletul tau?

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Pentru ca am crezut ca intrand in biserica si spunandu-mi pacatele ma voi linistii sufleteste,dar am iesit foarte zbuciumata cu o groaza de idei,nestiid ce sa cred,de ce se intmpla asta cand am o relatie de durata, cand am fost trup si suflet unui singur baiat si ma simt nelinistita. I-am multumit de sfat din pur respect ca s-a chinuit sa scrie acolo ceea ce crede el si ca mi-a ridicat putin moralul. Parintii mei merg foarte rar la biserica si eu la fel, insa mereu ma rog pentru ca sunt o credincioasa si cred in el, dar de fiecare data cand e vorba sa fiu cu prietenul meu si vad o icoana ma simt stanjenita intelegi, si m-am dus sa ma linistesc sa spun tot ce am pe suflet si am venit acasa plangand. Aici fiecare are dreptul la o opinie indiferent in cine crede, e viata sa, e viata ta, e viata mea eu am cerut doar o parere si o voi lua in considerare care cred eu ca este cea mai potrivita pentru mine. Multumesc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu zic ca nu este pacat ceea ce am facut, dar sa mergi la biserica optimista ca tot va fi bine ca ganduile necurate, ideile, sentimentele, care nu le poti spune orcui si le spui preotul cu gandul de a fi linistit, de a simti in suflet acel ceva pe care il simteam pana acum, e un setiment dureros.

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Pentru ca Moise a invata-o ca IUBIREA este parte din Dumnezeu, si asta ar trebui sa fie si in religia care se pretinde a fi "religia iubirii" si daca doi tineri se iubesc sincer, niciun preot din categoria celor pe care chier Isus i-a numit ca fiind "Slugile Mamonei" nu are motiv sa numeasca Preacurvie, aceasta relatie bazata pe iubire doar pentru ca nu s-au dus sa dea bani unui popa care sa le citeasca din Biblia pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu o recomanda oamenilor si pentru ca nu-i poate "binecuvanta" in numele celui care singur se recunoaste ca fiind Lucifer!
In plus de asta omul are nevoie de credinta, ca de un dop in fund, pentru ca noi oamenii din ziua de azi traim intr-o lume in care nu conteza absolut de loc ceea ce crezi, ci doar ceea ce STII, si tu draga Milane nu stii nimica, de aceea doar crezi!

| Moisie a răspuns:

Sniffy!
Ai gresit foarte mult cand i-ái dat funda lui Milan!
Nu e vorba aici de funda data ci de faptul ca ai aratat ca impartasesti minciunile unei religii care nu vine de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani care vor sa te manipuleze, pentru ca asta este crestinismul, NU o religie, pentru ca religie inseamna "relegare de Dumnezeu" si vezi foarte bine ca nimeni niciodata nu a fost legat de Dumnezeu, ci este un instrument poitic de manipulare a maselor, de AUTO denunt prin SPOVADA care se toarna la secu si tot ce spovedesti tu se pune in dosarul tau, si un instrument de prostire cu scopul de indurare a belirii finaciare la care te impun politicienii, principalii beneficiari ai acestui instrument politic!
Daca vrei sa ti usurezi inima, de ce te duci la turnatorul de popa si nu te duci in parc sa-ti alegi cel mai gros si inalt copac de acolo si sa-l imbratisezi si sa te descarci sufletul direct la cel din ceruri si nu la sarlatanul din biserica.

| anonim_4396 explică (pentru Moisie):

Moise iti multumesc ca ti-ai dat cu parerea fiecare are dreptu ca fiinta umana sa-si exprimepareriile/opiniile, dar problema este ca EU nu pot trai asa, nu pot trai in minciuna, in ura, pur si simplu nu ma simt bine simt ca nu fac bine ceea ce fac simt ca nu vreau sa il supar pe Dumnezeu, dar nici pe prietenul meu de 4 ani pentru ca ii iubesc pe amandoi si cred in amandoi, ceea ce doresc sa spun este ca eu insumi am zis cu gura mea pacatele, pentru a ma linisti pentru a ma simti inteleasa, voi merge la alt preot dupa sabatorile de pasti pentru a-I spune ceea ce ma framanata, sper doar sa fie un preot care sa reuseasca sa ma inteleaga, pentru ca atata popor mare am devenit incat nu mai avem puterea sa credeam in cine ne-a facut. Cu ocazia asta multumesc tuturor care mi-au daruit un sfat/ o parere si va urez sarbatori fericite si sanatate!

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca nu vrei sa traiesti in minciuna, atunci de ce iti randuiesti viata dupa percepetele unei biserici mincinoase, si daca nu vrei sa-l superi pe Dumnezeu de ce te inchini unui alt "dumnezeu" ca si Christos care singur recunoaste ca este Lucifer in Apoc22.16 si se lauda in Apoc 1:18 ca el este Seful Iadului?
Crezi ca Dumnezeu Creatorul nu se supara pentru aceste lucruri gresite pe care le faci?
Ce nevoie ai tu de biserica cand chiar Isus te invata in Predica de pe munte sa NU te duci la biserica, si sa NU asculti de preotii care te duc in ratacire si tot Isus spunea despre ei ca sunt slugile Mamonei!
Tu chiar nu -ti dai seama ca ceea ce faci tuz este ratacire totala sa ca tu nu i-l urmezi pe Dumnezeu ci o biserica in care Diavolul este slavit ca Dumnezeu, asa cum scrie si in Biblie la 2 Tesaloniceni 2:4.
Mai fata, revino-ti cu picioarele pe pamant si vezi-ti de viata ta si de iubirea ta, si lasa naibi biserica ca insusi Isus te invata in Corinteni 3:14 ca Biserica lui Dumnezeu este chiar in tine insuti, asa ca ce sa cauti tu la sarlatanul din biserica care te murdareste cu minciunile lui spurcate?
Nu ti bine ca Dumnezeu ti-a cadorisit cu darul iubirii si ai nevoie sa fi facuta troaca de porci de catre o sluga a Mamonei

| angus35 a răspuns:

Preotul nu are putere sa iti ierte pacatele.Te-ai dus degeaba la "sfanta" spovedanie.Trebuie sa te rogi singur pentru propriile pacate. Spovedeste-te in fata lui Dumnezeu.