| wannabe a întrebat:

Buna tpu.As vrea sa va povestesc ceva ce mi s-a intamplat astazi.Pana astazi am tinut post, si astazi dimineata am fost sa ma spovedesc si sa ma impartasesc.Toate au decurs foarte bine.Ma simteam foarte bine.Cand am ajuns acasa mama mea mi-a dat sa mananc anafura de acasa si sa beau jumatate de pahar de vin, spunand ca asa e bine si asa se face.Acel vin avea un gust cam ciudat si un aspect nu tocmai cum trebuie. Apoi mi s-a facut foame peste o ora si servit micul dejun compus din ceai si margarina cu paine.Mai tarziu m-am asezat in pat in speranta ca imi va trece - ca imi era rau si am adormit.Cand m-am trezit tot ma durea burta/stomacul undeva in partea de sus...si aveam senzatii de voma si in cele din urma am fost la baie si am dat la rate.Mi-a fost rau din cauza acelui pahar de vin cam inacrit la gust? Dupa impartasanie se obisnuieste sa bei vin acasa?

Răspuns Câştigător
| vitbsk a răspuns:

Sal, altă dată să laşi "obiceiul" care nu are nici o treabă cu ortodoxia ci cu superstiţia.
Probabil nu ţi-a priit vinul care era stricat.
Nu e bine să vomiţi sau să scuipi în ziua în care te-ai împărtăşit
Încearcă să mărturiseşti ce ţi s-a întâmplat la spovedania viitoare.
Ai grijă pe viitor să laşi superstiţiile pentru că nu duc omul pe o cale bună.
Tu la scară mică, prin exemplu propriu ai văzut ce se întâmplă când suprapui superstiţia peste trăirea duhovnicească autentică.

| wannabe explică (pentru vitbsk):

Un raspuns foarte bun si intelingent.multumesc

22 răspunsuri:
| William a răspuns:

Iti sugerez sa nu bei vin deloc sub nicio forma.

| Azµre a răspuns:

A fost vinu clocit... Stai liniștit nu e o problemă i-a și tu un Omez și o să treacă.

| Silviuloan a răspuns:

Pai inseamna ca ai varsat si Sf Impartasanie asa-i?

| Vibrations a răspuns:

Cu probleme de-astea te adresezi medicului. Nu postezi la categoria religie, martalogule.

| wannabe explică (pentru Vibrations):

Imi pare rau dar nu esti bine educat.
nici nu citesti bine intrebarea si deja jignesti omul.

| roxaa15 a răspuns:

Eu nu stiu de acest obicei, eu sunt ortodoxa.Eu ma impartasesc la b iserica cu vin si paine.Si mai stiu ca nu e bine sa vomiti in ziua impartasaniei.Domnu fie cu noi

| daniellle a răspuns:

Nu are nicio legătură.happy
Exact aşa cum spunea şi vitbsk, lasă superstiţiile, pentru că nu duc omul pe calea ce-a bună.
Probabil nu ţi-a priit vinul, totul e în regulă. happy

| Justrollin a răspuns:

N-am avut rabdare sa citesc, dar nu inteleg cum puteti sa lingeti aceiasi lingura pe care o ling toti nespalatii si toate babele

| wannabe explică (pentru Justrollin):

Daca taceai, filozof ramaneai.

Răspuns utilizator avertizat
| Justrollin a răspuns (pentru GabriellaNitu):

Cu salivarolling on the floor)), da se spala dupa ce o ling 30 40 de mosirolling on the floor)

Răspuns utilizator avertizat
| Justrollin a răspuns (pentru GabriellaNitu):

Era un raspuns, nu o afirmatie

Răspuns utilizator avertizat
| Justrollin a răspuns (pentru GabriellaNitu):

De fapt nu e acelasi lucru,eu afirm ca tu ai un iq sub nivelul marii,iar tu imi raspunzi,ca da,este adevarat, deci da, e o diferenta, dai un search pe "gugal"in caz ca nu ai dexu` in casa, cu ocazia asta ai mai aflat ceva nou Afirmație ≠raspuns

| wannabe explică (pentru GabriellaNitu):

Nu are rost sa-ti bati gura gabriela.
face dupa cum ii spune si numele "Justrollin"
e doar un troll.

Răspuns utilizator avertizat
| Justrollin a răspuns (pentru GabriellaNitu):

Ok tipa grozava balonata, calmeaza-te, vad ca esti atat de redusa incat nu poti sa intelegi diferenta dintre raspuns si afirmatie...de fapt...ce sa mai zic,du-te fa iar scoala generala ca te bate limba romana,dar rau de tot,vezi ca mai exista si foame de cultura, iti recomand, nu doar sa bagi "shaworme"in tine sa faci burta mare sa arati ca ai valoare+un instructor de fitness, atat am avut de zis, sanatate, si putin mai multa carte, ca nu strica.

Răspuns utilizator avertizat
| gabriel31 a răspuns:

Nu este obicei crestinesc.a fost o capcana. diavolul se foloseste de cei apropiati ca sa te prinda in tot felul de capcane.de cele mai multe ori reuseste.