| boy96 a întrebat:

Am fost sa ma spovedesc si sa ma impartasesc. bun. eok pana aici dar e as vrea sa va intreb... Daca doar ma spovedeam fara sa ma mai impartasesc ..pacatele erau iertate si fara impartasanie...asa de curiozitate?

7 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Prin impartasanie spovedania se desavarseste. spovedania nu este completa fara spovedanie. acum depinde daca preotul iti spune daca ai voie sa iei impartasanie sau aghiasma mare. deci nu era complet. pe langa asta tebuie sa mai respecti si canonul dat de preotul tau.

| boy96 explică (pentru Allrc24):

Ok..ms. eu am facut tot ce trebuia m-am spovedit si m-am ampartasit dar doar din curiozitate

| danay72 a răspuns:

Nu e necesar sa te spovedesti unui preot, ci mai degraba spune-i lui Dumnezeu ce faci si caieste-te lui, pentru ca in Bibliei asa ne spune sa procedam.

| XtremePWN a răspuns:

Nu exista pacate nu exista constiinta superioara exista doar mizeria propriei persoane si deziluzia unei vieti mai bune prin traiul crestin.

| RaduMD a răspuns:

Da, păcatele spovedite sunt iertate şi fără împărtăşanie.
Pentru ca acest lucru să se întâmple, este necesar ca:
1) spovada să fie validă, acest lucru fiind de responsabilitatea preotului
2) sufletul să fie în dispoziţia necesară, acest lucru fiind de responsabiliatatea noastră.

Sufletul este în dispoziţie necesară pentru primirea spovezii atunci când:
a)ne căim de păcatele făcute şi vrem să nu le mai facem
b)mărturisim toate păcatele de care ne amintim la momentul spovezii.

Deci, dacă aceste două condiţii sunt îndeplinite şi preotul este un om responsabil, atunci credem cu certitudinea credinţei că toate păcatele ne sunt iertate.

| Preotul a răspuns:

Da. Sunt iertate. Dar daca te duci la un preot iti va spune ca ai pacatuit extrem de grav ca nu te-ai si impartasit ca exista nu stiu ce Canon la Biserica ortodoxa. Dar din punctul meu de vedere nu este nimic grav

| monica_6072 a răspuns:

Erau iertate doar ca daca te impartaseai cu sangele si trupul Domnului era mai bine. Orcum depinde daca faci pacate mari trebuie sa bei aghiazma