| Aida55 a întrebat:

TPU!
Ati dori, va rog, sa ma lamuriti privitor la intrebarea: cine este Onan? Am dat intamplator peste niste imagini satirizatoare la adresa lui si nu prea imi este clar ce e cu el si care este povestea lui. Va multumesc! happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Onan e o persoana biblica fiu a lui Iuda si nepot a lui Iacov. Acesta refuza sa isi verse "samanta" in sotia fratelui sau ca sa ii lase "urmasi". La evreii exista obiceiul daca moare cineva, fratele defunctului era obligat sa aiba relatii sexuale cu sotia celui mort ca asfel ce ce-a murit sa aiba urmasi prin fratele sa. Funda?

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cred ca este Holiday sau sublime89.

| Holiday a răspuns (pentru costis):

"Cred ca este Holiday sau sublime89."

Nu stiu ce sa zic despre sublime89, dar eu sigur n-as face copii cu vaduva fratelui meu pentru ca am citit o poveste in care un spiridus are astfel de fantezii.
Inteleg ca tu i-ai trage-o cumnata-tii in situatia nefericita in care frate-tu ar deceda...ok...

| Aida55 explică (pentru costis):

Buna gluma! N-o mai face!winking

| Aida55 explică (pentru Holiday):

laughing I-ai dat-o maxima! Bravo! Insa mie tot nu mi-ai raspuns la intrebare! laughing

| Holiday a răspuns (pentru Aida55):

Ce mai era de zis, nenea Onan asta e un personaj din povestea numita Biblia, care, dupa ce fratele lui murise, nu mai stiu de ce, dar e irelevant, conform invataturilor povestii mai sus mentionate, trebuia sa i-o traga vaduvei fratelui sau pentru ca aceasta sa faca copii. Cum nenea nu avea chef de copii, dar avea chef de calarit foste cumnate, practica "datul drumului" in afara vaginului(nu ma lasa nemernicul asta de robotel sa scriu denumirea stiintifica a procedurii si nici macar "datul drumului" in alt fel). Pana la urma, de nervi, spiridusul i-a facut felul...S-am incalecat p-o sa, si v-am spus povestea asa...

Multumita? happy

| Aida55 explică (pentru Holiday):

Superb! Ar trebui sa scrii carti, dar pe aceasta tema. Ai un talent remarcabil! happy Ai avut si suspans, si termeni ce au starnit amuzamentul, si un pic de realism, fiindca povestea e inspirata din fapte "reale". Mai mult ca multumita! big grin Creanga de TPU, te-am gasit! laughing

| costis a răspuns (pentru Holiday):

1.Am 2 cumnati. Deci problema s-ar ridica cu nevasta ta.

Raspunsul e dupa cum urmeaza: crestineste nu i-as ridica urmasi; insa ca sa nu se arate neroditor efortul propagandistic al ateilor, cred ca m-as baga. Si nu vaz de ce ar trebui sa asteptam sa fie vaduva pentru asta.

2.Nu cred ca in imaginea satirizatoare de care zice Aida sunt vaduve sau defuncti. De asta am zis ca poti fi tu, sau proiectia ta in trecut, Onan.

| Holiday a răspuns (pentru costis):

Stii cum se zice, dupa ce ca esti prost, mai si semnalizezi...laughing

Dupa ce ti-ai luat-o in bot, si inca rau, mai si chelalai pe aici ca un catel prin gard...

| doctorandus a răspuns:

Pilda cu Onan este locul in care Dumnezeu face cunoscut ca daca-ti moarte fratele fara urmasi, trebuie sa-i regulezi vaduva pana naste un fiu (valabil numai pentru barbati). Ei bine, Onan a refuzat acest lucru.

| danay72 a răspuns:

Neascultând de tatăl său şi acţionând cu lăcomie, Onan nu a dorit să conceapă un moştenitor pentru fratele său mort, Er.
El făcea aceasta pentru că nu dorea să aibă copii în numele fratelui său decedat. Motivul uciderii lui Onan a fost acela că a refuzat să se supună principiului leviratului.
Potrivit acestui obicei, fratele unui defunct era obligat să se căsătorească şi să traiasca cu văduva fără copii a acestuia pentru ca ea să dea naştere unui moştenitor. Dar Onan, al doilea fiu al lui Iuda, n-a vrut să-şi îndeplinească această obligaţie.