| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, care este legătura dintre religia creștin - ortodoxă - armean și armenii - locuitorii Armeniei?

4 răspunsuri:
| anonym2024 a răspuns:

Religia creștin-ortodoxă armeană și identitatea etnică a armenilor sunt strâns legate, reflectând o istorie îndelungată și complexă

Biserica Apostolică Armeană: Creștinismul a fost adoptat oficial în Armenia în anul 301 d.Hr., ceea ce face Biserica Apostolică Armeană una dintre cele mai vechi Biserici creștine din lume. Acest eveniment este legendar cunoscut sub numele de Conversia Armeniei la creștinism și a fost realizat sub conducerea regelui Trdat al III-lea și a sfântului Grigorie Iluminatorul. Biserica Apostolică Armeană este un element central al identității culturale și religioase a armenilor.

| Magie2525 explică (pentru anonym2024):

De ce Biserica a preluat identitatea națională?
De ce credincioșii nu se numesc pur și simplu creștini - ortodoxi?
De ce se mai numesc și armeni?

| anonym2024 a răspuns (pentru Magie2525):

De ce pui atatea intrebari despre religie si din fiecare raspuns primit tu cauti o intrebare?

| Magie2525 explică (pentru anonym2024):

Vreau să mă lămuresc pe deplin.