| Chris01 a întrebat:

Bună TPU-cine a creat oameni?
- există Dumnezeu?
- de ce sunt atâtea religii?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

. Existența Sa este una foarte reală, aceasta fiind și documentată. ceva dovezi?

| Helper07 a răspuns (pentru RAY):

Nu profesor le spunea copiilor ca nu exista Dumnezeu deoarece nu poate fi identificat prin cele 5 simturi ale noastre deci din punct de vedere stiintific nu exista.
In cele din urma un elev a intrebat daca profesorul avea creier apoi a argumentat: " v-ati vazut vreodata creierul?, l-ati auzit?, l-ati pipait?, l-ati mirosit sau gustat? Nu? Atunci din punct de vedere stiintific, d-voastra nu aveti creier."
"Se pare ca va trebui sa cred asta a raspuns profesorul."

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Lasa tampenile astea copiate de pe internet, citeste ce a scris mircea crestine cu numele, credinta nu inseamna cunoastere, stiinta, citeste biblia

| Helper07 a răspuns (pentru RAY):

In primul rand nu am luat de pe net ce am spus, in al doilea nici n-ai fost atent la ce am scris, nu are legatura cu ce m-ai acuzat dar tu intelegi doar ce vrei.

| RAY a răspuns:

Celcestietot tu de ce nu ai cautat dovezi pentru zeus, tu mai jignit crestine cu numele

| RAY a răspuns:

Acum 5 ore | unvecin a răspuns:
Dumnezeu.
Da.
Pentru că omul e creat liber. Și fiecare crede ce vrea.

gresit nu crezi ca iisus este fiul lui dumnezeu arzi pe vechi in iad

| RAY a răspuns:

Mircea are dreptate e credinta atat, intrebarea e care dumnezeu, cuv dumnezeu este unul tampit inventat, in tora nu apare acest cuv inventat, apare elohim care impreuna cu alti zeii au creat totul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine a creat oameni?
Oamenii fac parte din regnul animal, sunt și ei animale.
Animalele au evoluat unele din altele. Nu le-a creat cineva.
- există Dumnezeu?
Ca să răspunzi la această întrebare, trebuie să ai o definiție a lui Dumnezeu, să știi despre ce vorbești.
Astfel nu am cum să răspund la această întrebare.
- de ce sunt atâtea religii?
O religie unește oamenii în jurul unei credințe despre lume.
În lumea întreagă sunt nenumărate grupuri de oameni diferiți unul de altul prin locul unde trăiesc, limbă, obiceiuri. Acesta este motivul existenței a nenumărate religii.

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu a creat oamenii. Existența Sa este una foarte reală, aceasta fiind și documentată. Atâtea religii există din interes propriu, acestea provenind / fiind derivate de la ortodoxism - religia de bază.

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Ortodoxia există doar de un mileniu. Nici nu ai ideea cate religii și culte au existat înainte de ea și au fost făcute după fără să aibă legătură cu aceasta. De asemenea, o grămadă de practici ale bisericiilor ortodoxe și catolice, precum sărbătorile, au origini păgâne, deci voi sunteți cei derivați din alții.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Nah, nu vorbesc cu tine, pentru că nu o să înțelegi in veci datorită încăpățânării tale. Da, și știam că existau practic și alte religii înainte de multe altele. Documentează-te mai bine, nu te mai arunca cu vorbele înainte. Dacă existau multe culte înainte, ce, asta înseamnă că erau religii bune? Dacă îmi aduci afirmații împotriva religiei, afirmații interpretate de tine, mai bine nu mai incerca sa vorbești cu mine, că nu ai cum sa mă convingi că Dumnezeu nu există. Deja am vorbit prea mult cu tine.

| Celcestietot a răspuns:

„ Existența Sa este una foarte reală, aceasta fiind și documentată. ceva dovezi? ". RAY, documentează-te și tu înainte, nu aștepta ca altul să îți de-a mură în gură, că de aceea ai minte, ca să o folosești. GL & HF laughing. Nu este vina mea că nu ai reușit tu să găsești dovezi legate de existența Sa și să îl cunoști pe Dumnezeu. Așa că nu mai incerca sa vorbești cu mine atâta timp cât jignești și dai block după.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cel ce a creat cerul si pământul, care Biblia il numește Dumnezeu. Daca nu citești Biblia nu o sa afli adevărul niciodată, deoarece oamenii îți dau răspunsuri din punctul lor de vedere, pe care te sfătuiesc sa nu le asculți pana nu le confrunți cu ce scrie in Biblie.

| Meme10Memu a răspuns:

Depinde care raspuns preferi.

| Panamax a răspuns:

Oamenii l-au creat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lor.

| Mircea08 a răspuns:

Degeaba intrebi pe altii. Conteaza NUMAI si NUMAI ce crezi tu, iar de ceea ce tu crezi va depinde viitorul tau.

| chuckmanson a răspuns:

1.Abiogeneza și evoluția
2.Nu
3.„Religia este o iluzie care își derivă puterea din faptul că ea corespunde cu dorințele noastre instinctuale."
-Sigmund Freud

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeu a creat pe om - daca am fi evoluat din maimute atunci as fi surprins ca in timp ce noi evoluam ajungand la stadiul de astazi, celelalte animale sa ramas la fel.
Da, exista Dumnezeu - cele 2 bombe atomicecare au distrus Nagasaki si Hirosima n-au creat viata si armonie, cu atat mai putin big bang-ul. Eu cred in existenta unui Dumnezeu care a creat totul.
Interpretarea diferita a scripturii de catre mai multe persoane a dus la divizarea bisericii primare in mai multe biserici, fiecare cu propriile doctrine. Daca 2 biserici ar avea aceleasi doctrine, acestea n-ar mai fi 2 ci una pentru ca s-ar uni. Un lucru e sigur, decat o biserica are adevarul biblic curat dar asta nu inseamna ca doar membri acelei biserici vor fi mantuiti. Eu unul, cred ca Biserica Adventista de ziua a 7-a are adevarul, viziteaz-o si vei vedea chiar daca nu crezi ce-ti spun, ce ai de pierdut?

| unvecin a răspuns:

Dumnezeu.
Da.
Pentru că omul e creat liber. Și fiecare crede ce vrea.