| MrUniverse a întrebat:

Dacă dumnezeu/allah/Zeus etc. există, atunci de ce sunt atâtea religii, fiecare cu câte un prieten imaginar diferit?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Deoarece oamenii si-au creat propria forma de inchinare din dorința de a-și satisface necesitățile spirituale. Pentru ei e mai ușor sa se închine la ce le place, decât la Creator.

| milan9 a răspuns:

Dar pacate de ce sunt atat de multe? De ce atat de variate? La fel si cu multitudinea de RELIGII...
LIBERTATEA IRESPONSABILA a omului este raspunsul. Dar vine si momnetul in care se vor vedea rezultatea in vesnicie ale acestoe GRESITE ALEGERI... thinking thinking

| Mayhem666 a răspuns:

Asta este faza, nu exista, de aceea oamenii au inventat mai multi, ca sa existe ceva, exista doar in mintea lor, nu si in realitate. Fiecare depinde de propriul zeu, iar cei care nu cred in zei, depind de propria persoana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Termina cu prostiile.

Tiam zis ceva la tel dar nu ai priceput nimic.

Pamantul a fost vizitat de sute de civilizatii extraterestre si fiecare cultura a facut cate un zeu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca mi-ai spus, dar sunt momente in care tot imi este greu sa cred asta, dar totusi cred, oricum, Dumnezeu si ceilalti zei, sunt inventii, nu sunt reali. Asta este parerea mea.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Desfa-ti picioarele si arata-mi ce ai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Daca atat te duce capul.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Constantin34@yahoo.com este adresa mea.
Nu te teme sa iti asculti inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa se mire prostii ma.

| Iunix a răspuns:

Orice minciună are mai multe variante.

| Idris a răspuns:

Toate religiile și-au avut originea la Allah, iar apoi oamenii au început să adauge sau să ia din învățături, pentru a prelua controlul asupra celorlalți.

„(...) Aceia care nu cred sunt astăzi deznădăjduiţi (că ar mai putea) să vă îndepărteze de la religia voastră. Deci, nu vă mai temeţi de ei, ci temeţi-vă de Mine! În ziua aceasta, am desăvârşit religia voastră şi am împlinit harul Meu asupra voastră şi am încuviinţat islamul ca religie pentru voi! (...)ˮ Quran 5:3

Oamenii au început să se separe în diferite grupuri, datorită respingerii adevărului și a negării dovezilor clare, care le-au fost făcute evidente de Domnul lor.

„Şi cu adevărat, cei cărora le-a fost dată Scriptura (evreii şi creştinii) nu s-au diferenţiat (cu toţii erau de acord cu privire la venirea unui profet) până ce nu le-a venit lor Dovada cea clară (adică Profetul Mohammed) (înainte de venirea Profetului Mohammed, ei aşteptau venirea unui profet, după cum era menţionat în Scripturile lor, însă, atunci când Profetul Mohammed a venit la ei cu dovezi clare, ei s-au diferenţiat şi s-au dezbinat, unii l-au negat, iar alţii au crezut în el şi l-au urmat). ~ Şi, de fapt, nu li s-a poruncit lor (în acest Coran) altceva (faţă de ceea ce li s-a poruncit deja în Scripturile lor originale) în afară de adorarea (doar a) lui Allah, şi să fie devotaţi religiei Sale şi să fie hunafa’ (să stea departe de politeism şi să încline spre monoteism), să efectueze rugăciunea şi să ofere zakah (dania obligatorie anuală): şi aceasta este religia corectă (şi dreaptă).ˮ Quran 98:4-5
Oamenii au mințit cu privire la revelații, și-au modificat Scripturile, au maltratat sau chiar i-au ucis pe profeții pe care Allah i-a trimis.

„Printre ei sunt unii care stâlcesc Cartea cu limbile lor, pentru ca să vă facă să credeţi că (aceasta) este din Carte, însă aceasta nu este din Carte, şi ei spun: «Aceasta este de la Allah», fără ca să fie de la Allah. Ei spun minciuni împotriva lui Allah cu bună ştiinţă. ~ Nu se cuvine ca un om căruia Allah i-a dăruit Cartea, cârmuirea şi Profeţia să spună apoi lumii: «Fiţi adoratorii mei şi nu ai lui Allah», ci (se cuvine să spună): «Fiţi supuşii Domnului, pentru că voi i-aţi învăţat (pe alţii) Cartea şi aţi iscodit-o».ˮ Quran 3:78-79

Profeții lui Allah (Pacea fie asupra lor!) le-au cerut mereu oamenilor să se închine numai lui Allah, Unicului Dumnezeu, Cel fără parteneri. Ei nu le-ar fi cerut niciodată oamenilor să li se închine lor sau oricui altcuiva.

Religiile făcute de om sunt sunt abominabile înaintea Domnului și nu vor fi acceptate.
Islamul este singura religie adevarata provenita de la Allah si exprimata in forma sa finala. In nici o scriere nu vei gasi ca Allah spune poporului profetului Moise(Pacea fie asupra sa!) ca religia lor este iudaismul sau crestinilor ca religia lor este crestinismul, astea le-au inventat oamenii si iti poti da seama dupa numele lor. Crestinii sunt crestini dupa Christos, iudeii sunt iudei dupa tribul Juddah, insa nu este si cazul islamului, pentru ca musulmanii nu isi iau numele de la Profetul Muhammed(Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) ci isi iau numele de la mesajul islamului.

"În ziua aceasta, am desăvârşit religia voastră şi am împlinit harul Meu asupra voastră şi am încuviinţat Islamul ca religie pentru voi!" Quran 5:3

"Acela care doreşte o altă religie decât Islamul, nu-i va fi acceptată, şi el se va afla în Lumea de Apoi printre cei pierduţi" Quran 3:85
"Avraam nu a fost nici iudeu, nici creştin. El a fost credincios adevărat şi întru totul supus lui Allah [musulman], şi nu a fost dintre cei care-I fac semeni" Quran 3:67

| ambicio a răspuns:

Exista atatea religii pentru ca fiecare individ care a creat cate o religie vroia sa fie mai spetaculos si sa atraga cati mai multi oameni spre ai manipula

| Chasles a răspuns:

Stii de ce Allah si Dumnezeu nu e unul si acelasi? Bine ca avem distinctia aceasta in limba romana, deoarece Allah e cel care admite coranul, si Dumnezeu este cel care admite Adevarul, Biblia, prin urmare nu poate fii unul si acelasi, chiar daca ei fac referire la Allah ca la creatorul universului etc.

| AroundTheWorld a răspuns:

Conștientizezi că Allah și Dumnezeu înseamnă același lucru? Mă rog, din arabă s-ar traduce Dumnezeul.