| τττ a întrebat:

Buna,TPU.Cred ca si voi v-ati intrebat de multe ori: Iisus este Dumnezeu sau Iisus este fiul lui Dumnezeu? De la unii aud prima varianta, iar de la altii a doua.Pana la urma, care-i cea corecta?
FUNDA.

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Isus Hristos ESTE Dumnezeu, Biblic tot ce a facut Dumnezeu pe pamant este facut de Isus Hristos. In Biblie sunt consemnate DOUA teofanii, adica DOAR DOUA aparitii (doar sonore) ale TATALUI. De ce doar sonore, deoarece in prezenta Tatalui nu poate exista pacatul (ar fi distrus ORICE, instantaneu) din cauza naturii sale. Cele doua teofanii sunt: 1-La botezul lui Isus Hristos si 2- La moartea lui Isus Hristos pe cruce. In rest este vorba NUMAI despre Dumnezeu Fiul sau Isus Hristos.

8 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Varianta corectă este cea ce poate fi dovedită cu ajutorul Bibliei. Biblia vorbeşte în termeni destul de simpli că Dumnezeu este "Singurul Dumnezeu adevărat"(Ioan 17:3), iar Isus este "Fiul lui Dumnezeu"(Ioan 20:31). Care explicaţie ţi se pare mai raţională - cea bazată pe versete ca cele de mai sus, sau că Isus este şi una şi alta, cum ţi-a răspuns cineva?

| DyNo a răspuns:

Jeshua, declarat Isus Christos ( Iisus Hristos in unele religii ), in secolul 4 e.n. NU a fost fiul lui Dumnezeu!

| DyNo a răspuns:

Si NICI Dumnezeu NU este.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Mda..eu nu sunt deloc o persoana credincioasa/religioasa dar din religia mea am invatat ca Iisus este fiul lui dumnezeu, uite poftim daca te intereseaza asa mult atunci uitate la filmul acesta "Iisus din Nazareth", in cazul in care te vezi o persoana religioasa atunci filmul te va lamuri cu tot ce ai nevoie sa stiihappy

| τττ explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Nu sunt o persoana foarte religioasa, dar nici satanista...am pus intrebarea din curiozitate.

| RaduMD a răspuns:

"Fiul lui Dumnezeu" este expresie prin care se transmite ideea că Isus şi Tatăl sunt consubstanţiali, adică au în comun aceeaşi natură divină. Precizăm acest lucru spunând "născut, iar nu făcut". Noi, când facem un lucru, nu facem ceva de natura noastră. Facem o compunere, un televizor sau o excursie. Compunerea, televizorul, excursia nu împart cu noi natura noastră, sunt lucruri făcute de noi, nu născute de noi.

| felixvis a răspuns:

Ambele Isus este Dumnezeu si este si Fiul lui Dumnezeu big grin ambele

| ovidiupocaitu a răspuns:

Buna eu sint nou pe TPU: dar am si eu ceva de spus,DOMNUL ISUS HRISTOS ESTE MAI MULT DE FIU,SAU TATA,EL ESTE,SI VA FI ACELAS IERI AZI SI INVECI.EL ESTE DOMNUL ADICA TATAL ELESTE ISUS, ADICA FIUL SI EL ESTE, HRISTOS, ADICA DUHUL SFINT, DACA NU CREDETI CITITI AICI, 7. Iata ca El vine pe nori. Si orice ochi Il va vedea; si cei ce L-au strapuns. Si toate semintiile pamantului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.

8. "Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul", zice Domnul Dumnezeu, "Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic."