| Editzelu a întrebat:

Cu timpul am reusit sa ma apropii foarte mult de Dumnezeu si am invatat sa-L port cu mine tot timpul in minte si in suflet si ma simt extraordianr de bine si am reusit sa fac lucrul acesta timp de saptamani in sir, chiar luni insa uneori ma simt rupt de lume, unii ma judeca si ma fac "ciudat" si nu stiu ce sa fac.La un momentdat nu ma mai gandesc la El si devin "mai energic", o stare de bine ce-i drept insa nu-L mai simt aproape de mine, nu mai simt starea aceea de impacare, de fericire vesnica, de curatire si incep sa ma pierd.De multe ori cand sunt in starea aceea Dumnezeiasca am tendinta sa-mi imbratisez chiar si dusmanii, sa-i iert, sa-i iubesc sa fie totul bine insa ma tem ca voi fi atacat si lumea ma va face "nebun" vazandu-ma atat de fericit si impacat si vorbind mereu de Dumnezeu (Iisus Hristosa fost rastignit si batjocorit de catre lume fiindca multi Il considerau "nebun" si nu-L puteau intelege si nu vroiau sa-L creada).De exemplu imi iubesc iubita cu gandul la Dumnezeu si ma simt bine ma simt ca si cum tot pe El Il iubesc, insa la un momentdat incep sa-mi iubesc prietena foarte mult, ma simt bine ce-i drept insa simt ca o iubesc pe ea mai mult decat pe El si am simt vinovat.
Spuneti-mi va rog ce sa fac, ma simt confuz si pierdut.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Isus n-a fost crucificat ca nebun, ca altfel ar fi chemat un preot sa-l exorcizeze sau l-ar fi alungat in pustii. Isus a fost crucificat deoarece prin a se proclama Mesia s-a razvratit impotriva Imperiului Roman si asta faceau romanii cu razvratitii.

| sublime89 a răspuns:

Te simti confuz si pierdut, si tocmai de aceea ai nevoie de un prieten imaginar, pe care l-ai gasit sub forma lui d-zeu. Trebuie sa inveti sa ai mai multa incredere in propria ta persoana, si treptat sa devii mai independent. Concentreaza-te pe tine si pe prietena ta, si pe ceea ce e real si conteaza cu adevarat. D-zeu e in imaginatia noastra. L-am inventat ca sa ne simtim mai bine, asa cum te-ai simtit si tu. Totul e o autosugestie.

| Moisie a răspuns:

Dar du unde stii tu ca acela pe care i-l ai tu in minte si suflet este Dumnezeu, si nu Lucifer care este doar Dumnezeul crestinilor?
I-ai controlat actele de identitate sau ti-a confirmat el in calitatate de Tatal Minciunii?
Iubeste-ti ma sotia din tot sufletul si lasa-l naibii pe Lucifer, Dumnezeul veacului acesta, ca asta iti va lua viata si te va azvarlii in Iad, iar prietena ta cand iti va deveni sotie iti va darui viata copiilor tai, si te va face sa te simti ca in Paradis. Lasa-l naibii pe Lucifer ca el nu este Dumnezeu Creatorul ci doar "dumnezeul crestinilor" certati cu logica si cu adevarul, si singur recunoaste ca este seful Iadului, pe cand prietena ta este o zeita pozitiva care te va ingriji si rasfata toata viata, pina cand Christos va va desparte daruindu-va moartea in loc de viata vesnica!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Isus a spus odata: "Nimeni nu poate fi sclav la doi stapani." Matei 6:24

Cand ne stabilim prioritatile clar in viata confuzia dispare si intelegem pentru ce merita sa traim.

Pentru tine care este cel mai important lucru in viata?

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti citeste Romani 6:12-16; 1Corinteni 6 :9, 10; Satan, nu doreste sa -i scape pe oameni, ci prin orce metoda cauta sa-i ademeneasca, si sa le acopere mintea si inima (2Corinteni 4:3, 4) si sa-i tina sclavi ai pacatului, ori Isus, amurit pentru a ne rascumpara din pacat si moarte, atunci avem obligatia fata de El sa raspundem cu iubire la iubirea Sa, si sa nu iubim mai mult oameni si placeri de o clipa, mai mult decat pe Dumnezeu si pe isus. Nu putem sluji la doi stapani. Studiaza Biblia si lasa-l pe Dumnezeu sa-ti modeleze viata prin intermediul Bibliei si al organizatiei Sale. Acceseaza daca vrei jw. org, si cauta Ce ne invata in realitate biblia si cere un studiu biblic.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu te lasa invins de rau, invinge raul prin bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi fost in contact cu divinitatea din tine nu te-ai fi simtit confuz si pierdut.
Cauta mai adanc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

… esti atasat mai putin de cel pe care l-ai pierde decat de pierderea insasi.

ea e un obiect empiric care intrupeaza dimensiunea nevoii tale. la fel ca si programul pe care il atasezi credintei in d-zeu.
nu schimba niciun eros pe egoism(ea pe program, credinta pe program) mi-am amintit de jurnalul unui seducator de kierkegaard. citeste-o intelepthee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poarta-l pe Dumnezeu in suflet si nu mai spune lumii intregi ca il iubesti, ca e langa tine, etc. Asa nu ar mai avea altii de ce sa te considere nebun. Despre credinta ta nu trebuie sa bati "toba la Moldova". Lauda de sine nu miroase a bine. Roaga-te in coltisorul tau cand esti singur si nu mai impartasi cu nimeni trairile tale vizavi de Dumnezeu. Credinta e ceva intim. Traieste-ti viata cu cinste, iubeste si nu iti mai fa grija ca iubesti pe unul mai mult si pe altul mai putin. Dumnezeu vrea ca oameni sa impartaseasca iubire, nu te judeca ca iubesti.

| RaduMD a răspuns:

Stii care a fost prima actiune mai importanta a lui Isus dupa ce s-a nascut? A taiat-o in Egipt. Nici nu a mai dat Sfanta Familie pe-acasa, prin Nazaret, ci s-au dus direct in Egipt. Au fugit de lume, Editzelu: lumea e nebuna si vroia, atunci ca si acum, sa-L omoare pe Isus. Ceea ce, pana la urma, a si facut dupa vreo 33 de ani.
Desigur, cand spun "lumea" nu ma refer la lumea cu toate frumusetile ei, ci la lumea cu toata fascinatia ei pentru pacat, pentru nimicuri, pentru falsi eroi de o clipa, la lumea care te invata ca Dumnezeu nu exista, ori, daca exista, ca nu a spus ceea ce a spus.

In ceea ce priveste ideea ca iubirea pentru Dumnezeu ar fi la concurenta cu iubirea pentru prietena ta, nu-ti fa false probleme: nu exista o asemenea concurenta, fiindca Dumnezeu te indeamna sa-ti iubesti prietena. Tot El iti spune ce inseamna sa il iubesti pe El. "Cine ma iubeste, asculta poruncile Mele si ale Celui care M-a trimis". Asadar, a-L iubi pe Dumnezeu nu e chestie de sentiment. Iar a-L iubi pe Dumnezeu mai mult decat a-ti iubi prietena inseamna ca, daca ti-ar cere prietena ta sa faci ceva contrar a ceea ce ti-a cerut Dumnezeu, trebuie sa dai intaietate lui Dumnezeu. Deci, de fapt e foarte simplu.

| HowdidIgethere a răspuns:

Cum ai reusit? Eu incerc de vreo 10 ani. Ai niste rugaciuni speciale? Suporti usor jignirile? Esti ortodox/a?

| Editzelu explică (pentru HowdidIgethere):

E foarte usor TheMocles, spui "Doamne" in adancul sufletului tau si vei vedea cum Dumnezeu va veni la tine si te va ajuta (de fapt vei simti pentru ca tine minte Dumnezeu e in noi si doar Il simtim, El e ascuns pe lumea aceasta,e nevazut) si toate dupa aceea vor veni de la sine ceea ce inseamna ca vin de la El si daca de exemplu te simti vinovat, sau trist, sau ingandurat e bine sa spui "Doamne" din tot sufletul tau sau "Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" sau "Doamne ajuta" sau "Doamne iarta-ma" sau sa spui des "Multumesc Doamne pentru tot ce mi-ai dat" toate astea din suflet sa le spui si vei vedea adevarata viata si iti vei iubi propria viata, toti oameni,"jignirile" iti vei da seama ca sunt doar minciuni spuse de oameni care "nu stiu ce fac" si care nu trebuie sa-i urasti sau sa-i judeci, trebuie doar sa-i ierti, sa ai rabdare cu ei, sa le explici ce e bine si sa-i iubesti (bine=iubire=adevar=totul=Dumnezeu, rau=minciuna).Fa ceea ce simti pentru ca ceea ce simti inseamna Dumnezeu, fara sa-ti mai creezi "minciuni" prin prea multa gandire.Si in afara de asta sa mergi mai des la biserica, sa citesti Biblia, sa te rogi mai des si mai ales pentru cei din jur pentru ca Dumnezeu vede asta si se bucura si tine minte un simplu gest bun si o simpla rugaciune poate schimba o gramada de oameni intr-o singura clipa! Sper ca ai inteles ce ti-am spus si incearca sa fii bun,drept,iubitor, sa-ti asculti inima(adica pe Dumnezeu) si sper sa fii fericit toata viata pentru ca mi-am dat seama ca e posibil acest lucru si asa ar trebui sa fie toti oamenii! big grin
Iti vei da seama in cele din urma ca toata lumea e perfecta si ca nu exista nimic rau, exista doar oameni care nu cred cu adeavrat in bine si in Dumnezeu si ajung s-o ia razna si sa-si creada propriile minciuni si sa fie tristi, plictisiti, scarbiti si intr-o continua fuga toata viata din simplu fapt ca nu vor sa-si asculte inima si sa faca ceea ce simt si sa-i multumeasca Lui Dumnezeu.Si cand faci o greseala niciodata sa nu te gandesti la ea, sa razi ca si cum ar fi ceva firesc si sa spui din suflet "Doamne iarta-ma, ca n-am stiut ce fac" sa traiesti in prezent, nu in trecut nici cu grija zilei de maine, adica in viitor pentru ca toate vin de la sine, adica de la Dumnezeu, lasa-te pe Mana Lui si totul va fi bine, ai incredere in adevar! Sper ca te-am ajutat happy

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Editzelu):

Sf Siluan spune ca starea asta se pierde pentru un singur gand de mindrie. Sa iti ajute Dumnezeu s-o pastrezi cat mai mult!

| dreamhunter a răspuns:

Nu pune pe oameni mai presus de Dumnezeu...El TREBUIE sa fie pe locul intai in viata ta.Iar problema cu acea fata, roaga-te, cere-i ajutor Domnului.El abia asteapte sa il implicam in viata noastra de zi cu zi, chiar si in lucrurile care noua ni se par banale.O sa vezi ca vei primi raspns la toate itrebarile si nelinistile tal daca continui sa ai o relatie stransa cu Domnul... FELICITARI ORICUM!laughing