| Editzelu a întrebat:

E pacat daca beau o data la o saptamana doua!
De fiecare data cand beau nu devin violent,nu injur ci din potriva devin euforic, vesel, bine dispus si stau pe treaba mea.
Toata lumea ma lauda ca sunt ca un mielusel atunci cand ma imbat.
Intrebarea este urmatoarea:Este pacat ceea ce fac? Fiindca am auzit ca e pacat sa te imbeti.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La nunta din galilea nu sa imbatat nimeni? iisus a facut vin nu must, beti si inveselitiva a spus iisus, bea ca nu e pacat, blasfemie e sa spui ca iisus a facut must sau ca bautul e pacat, pacat e cand faci rau

suntserios
| suntserios a răspuns:

Defineste pacatul

| sierra1 a răspuns:

"De fiecare data cand beau ...devin euforic, vesel, bine dispus"

păi atunci hai noroc și să ne trăiești!

| Sn4k3 a răspuns:

Ajungi direct in iad. E prea tarziu oricum, deci baga mare.

| DeyCj a răspuns:

Conform doxei creștine orice face omul e păcat; Mai mare sau mai mic(considerat), așa că și dacă bei și te-mbeți e păcat, fiind că omul e făcut din păcat și păcătos moare, numai unul singur e perfect, fără de păcat, și imaculat(persoana Dumnezeu), în rest nimeni nu este și nu are voie să fie.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru DeyCj):

Sper ca ai fost ironic cu rahatul asta de "doxa crestina", nu?

| SG1995 a răspuns:

Nu sunt religios, dar un abuz de alcool e păcat pentru sănatate.

| xerxes1 a răspuns:

Din moment ce intrebi despre pacate, creierul este deja afectat.

| AC4S4 a răspuns:

Un creștin nu trebuie să stea aproape de băutură. Acuma că ții un vin în casă și bei când ți-e tensiunea mică, e altceva.
Caută-L pe Hristos. Dacă Hristos trăiește în om, acel om nu va mai dori să se apropie de băutură, e clar.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

De aia la biserica se da vin?

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

E un caz special. Eu ziceam de viata de zi cu zi a credinciosului, acasa.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Daca popa da vin in biserica, credinciosul de ce sa nu bea vin acasa?

| AC4S4 a răspuns:

Vinul din biserica se foloseste pentru impartasire. Nu se da ca bautura. In schimb, nu cred ca acasa credinciosul se impartaseste singur.

| Nilsson a răspuns:

E riscant sa te joci cu pacatul, bautura nu e un lucru bun iar dependenta de alcool se instaleaza usor precum un sarpe care isi incolaceste prada care nu poate sa mai scape.
E pacat sa te imbeti pentru ca iti faci tie rau in primul rand si iti pierzi demnitatea din ochii celorlalti iar Dumnezeu nu vrea ca ai Sai copii sa ajunga in ipostaze degradante.

| DoctorWh0 a răspuns:

Da... E păcat...
1) că dai bani pe alcool in loc sa faci ceva util cu ei
2) că îți strici sănătatea
3) devii dependent și uiți de Dumnezeu, și Dumnezeu nu mai este pe primul loc, te închini alcoolului.