| MarcuPopescu a întrebat:

eu sunt de religie Penticostal dar ma gândesc in fiecare zi dacă religia pe care o am nu este buna sa ma duc la Ortodoxi? Vreau sa ajung in rai și nu știu ce este mai bine pentru mine, ma puteți ajuta voi va rog?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Or sa se ingramadeasca toate religiile sa-ti spuna sa te duci la ei pentru ca religia lor e cea mai buna. Corect insa, trebuie sa procedezi asa :
- Roaga-te la Dumnezeu ca sa-ti dea intelepciune sa poti intelege cuvantul Lui
- Daca crezi in Dumnezeu si crezi ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, atunci inseamna ca deja ai ales religia crestina. Singura religie care crede in Iisus este religia crestina, si asta deoarece El a creat-o. Invatatura crestinilor este EVANGHELIA SI ATAT. Iisus nu a propovaduit Biblia ci Evanghelia
- Citeste cu scopul de a intelege Evanghelia. Vei avea surpriza sa vezi ca multe lucruri sunt altfel decat ai stiut tu. Ceea ce TU SINGUR CITESTI este adevarat, restul ar putea fi interpretari ale unor oameni interesati sa faca asta sau nestiutori.

E usor sa ajungi in rai. Sunt niste pasi care trebuiesc facuti, dar ca sa faci ceva trebuie sa stii ce. De aceea trebuie sa citesti Evanghelia deoarece aceasta este Invatatura crestinilor. Crestin este acela care traieste potrivit invataturii lui Iisus. In Evanghelie o sa gasesti versete extrem de importante cum ar fi :
"Ioan boteza în pustie, propovăduind botezul pocăinţei întru iertarea păcatelor."
(Sfânta Evanghelie după Marcu –1/4)
Si sa se propovaduiasca in numele Sau pocainta spre iertarea pacatelor la toate neamurile, incepand de la Ierusalim.
(Sfânta Evanghelie după Luca – 24/47)
"Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui."
(Faptele Sfinților Apostoli – 22/16)
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
Deci prin botezul cu apa iti speli pacatele facute pana la botez. Odata cu botezul ESTI SCOS DE SUB LEGE, prin urmare nu mai poti face pacate deoarece unde nu este lege nu este nici calcare de lege
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
E drept ca oamenii mai gresesc, dar acelea sunt GRESELI nu pacate, iar daca cineva greseste, atunci cand se roaga (spune rugaciunea crestinilor "Tatal nostru" ) spune si " si iarta Doamne GRESELILE noastre "
Prin urmare crestinii nu au pacate, si daca nu au nici nu vor mai merge la judecata pentru ca nu au de ce :
"Caci pacatul nu va avea stapanire asupra voastra, fiindca nu sunteti sub lege, ci sub har."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 6/14)
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)
Ti-am dat cateva exemple ca sa vezi ca vei gasi in Evanghelie altceva decat ceea ce stiai tu.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu sunt hindus noi avem 300 de milioane de zeii nu stiu ce zeu sa aleg, si tu esti in impas? stai ca la voi e acelasi zeu doar in 3/1, desigur ca esti troll care face misto la categoria asta, unde sunt doar persoane serioase, mature care fac amor nebun cu sfantele moaste

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Cu zeul Trei în Unul m-ai dat gata!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dta, penticostal, și ortodocșii sunteți de aceeași religie, aveți cartea de bază aceeași Biblie, din câte știu nemodficată.
Diferențele dintre cele două confesiuni sunt
- cine conduce biserica
- cum interpretează fiecare versetele din Biblie.
- care este comunitatea din jurul dtale, în ce crede ea, familia, prietenii.
Raiul este un tărâm din cadrul religiei, dacă crezi în Biblie, să faci ceea ce scrie în Biblie.
Cei ce pretind că numai confesiunea, interpretarea lor este adevărată, și că toți ceilalți greșesc, păcătuiesc grav, oricât de sfântă, dreaptă li se pare că e credința lor.
Sunt biserici bune sau mai puțin bune, preoți mai cu har sau mai lipsiți de har și la unele și la altele.
Cum e în rai vei ști numai după.
Cum se ajunge acolo, trebuie mai întâi să mori.
Dar cum asta se întâmplă oricum, mai devreme sau mai târziu, nu are rost să te grăbești.

| mentholinks a răspuns:

Nicio religie nu este buna. Fii un om corect si e de ajuns.

| Steregoi a răspuns:

In acelasi timp vrei si in acelasi timp nu stii ce e mai bine. E clar ca nu ai chemare cereasca printre cei 144000.

| MarcuPopescu explică (pentru Steregoi):

Cum adică?

| sadrian46 a răspuns (pentru MarcuPopescu):

Nu are rost să îl iei în seamă pe Stergoi, se ia el singur.

| Steregoi a răspuns (pentru MarcuPopescu):

Daca aveai chemare la cer stiai ce e mai bine pentru tine si nu erai nesigur.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Hahaha,religia nu e buna? Nicio religie nu e buna, benefica. Vrei sa ajungi in rai? Nici macar nu stii daca exista. laughing)
E de ajuns sa crezi in Dumnezeu, nu ai nevoie de religie, pupat oase si icoane.

| animalbia146 a răspuns:

Ramai penticostal! ortodocsi sunt mai pacatosi. in plus e ultima religie inventata si mai bine caietete domnului