| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, SINUCIDEREA este unul dintre cele mai mari păcate în religiile monoteiste ( creștinism, iudaism și islam )?
Dacă da dați - mi, vă rog foarte frumos, versetele în care este precizat acest lucru dacă ele există.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sincer, in Biblie nu scrie *explicit* ca sinuciderea este pacat.

| lpavel a răspuns:

Nu mai stiu exact care versete sunt dar asa este cum zici: cel care se sinucide mai bine ii era daca nu se nastea! e prea putin spus ca e pacat...

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca se incalca Chivotul Sfant al Legamantului. Dumnezeu spune sa nu ne atingem de morti, pentru ca nu vrea sa traim intr-un context de crime. Si mai multe deontologii care sunt facute ca omul sa nu se loveasca

Dupa aceea fiziologii, fonologii, etc., rad de noi. Finalitatea in viata este viata (life) nu moartea. Eu aici nu iti fortez versete si parágrafe ci iti vorbesc mai general. Aceasta nomenclatura are sens doar cand unesti si alte piese, altfel nu intelegi.

De fapt cu aparitia materialismul au iesit multi medici ca sa spuna ca vor aparea multe boli psihice. De aceea multi oameni sufera fara sa li se spuna cauza. Pentru ca fiziologii au fost cumparati de materialisti.

Anticii aveau epimelea heautou si responsabilitatea fiziologica. Astazi avem doar uzura si aruncare.

Aritmeticii s-au gandit ca daca se termina razboaiele cum se poate controla populatia. Ei bine prin dezinformatie, fumuri de nisip, etc. Si lipsa de speranta este un mecanism folosit de ei. Prima data te divizeaza dupa aceea iti construiesc un context in care iti pierzi incredera in tine. Vezi oameni egoísti, explotatori, calai, etc.

| T0Teu a răspuns:

‭‭Exodul 20:13: "Să nu ucizi."

Cred ca e de ajuns acest verset. Dacă e poruncit sa nu ucizi le altcineva, cu siguranță că n ai voie sa îți iei propria viață

| Anonim027 a răspuns:

Sa lasam religile deoparte si sa punem Cuvantul lui Dumnezeu mai presus de orice...
‭‭1 Corinteni‬ ‭3:16‭-‬17‬ ‭VDC‬‬
[16] Nu știți că voi sunteți Templul lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi? [17] Dacă nimicește cineva Templul lui Dumnezeu, pe acela îl va nimici Dumnezeu, căci Templul lui Dumnezeu este sfânt, și așa sunteți voi.
‭‭1 Corinteni‬ ‭6:19‭-‬20‬ ‭VDC‬‬
[19] Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt care locuiește în voi și pe care L-ați primit de la Dumnezeu? Și că voi nu sunteți ai voștri? [20] Căci ați fost cumpărați cu un preț. Proslăviți dar pe Dumnezeu în trupul și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.
Noi nu avem dreptul acesta de a ne lua viata sau a lua viata cuiva, ar veni cum ca ne am ridica mai presus de Dumnezeu daca comite asa ceva

| doctorandus a răspuns (pentru Anonim027):

„Ei de fapt nici nu stiu ca interpreteaza un text. Nu au notiunea asta. Potrivit principiului obiectivitatii, prima parere a unui om care afla ceva este intodeuna gresita; sunt de fapt dorintele lui subiective si prejudecatile lui care ii determina prima opinie. De abia dupa ce incepe sa studieze sistematic subiectul, potrivit principiilor stiintei moderne, omul are sansa de a-si depasi subiectivitatea naturala. Iar acesti crestini, raman aici, la parerea informata de dorintele si prejudecatile lor; ei considera ca aceste concluzii sunt scrise explicit in textul biblic, nu rezultatul unei interpretari. Si oricum, interpretarea literalista iti da posibilitatea sa scoti din Biblie orice concluzie vrei. Numai tratand Biblia ca pe orice alta carte, analizand-o in context istoric si potrivit principiilor criticii literare, poti intelege ce a vrut sa spuna fiecare autor, si ce semnificatie avea fiecare doctrina pentru contemporanii lui." minrest, tpu.ro

| ArchangelElohim a răspuns:

V-am scris aceste lucruri ca să ştiţi că voi, care credeţi în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveţi viaţa veşnică." (1 Ioan 5:13). Nimic nu poate separa un creştin de dragostea lui Dumnezeu! "Căci sunt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpânirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, nici înălţimea, nici adâncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Iisus Hristos, Domnul nostru" (Romani 8:38-39). Dacă nici o "făptură creată" nu poate să îl separe pe creştin de dragostea lui Dumnezeu, iar creştinul care se sinucide este şi el o "făptură creată", atunci nici chiar sinuciderea nu poate să îl separe de dragostea lui Dumnezeu. Iisus a murit pentru toate păcatele noastre...şi dacă un creştin autentic se sinucide, în vremuri de atacuri şi slăbiciune spirituală, acesta este un păcat pentru care Iisus a murit.