| xname23 a întrebat:

Buna TPU! intrebare pentru atei; folositi vreodate expresii de genulbig grinoamne fereste, Doamne ajuta sau Dumnezeulee!?

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Ti se pare corect sa Il necinstesti pe Dumnezeu in halul asta incat sa-I folosesti numele cand spui o injuratura? "sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert". Numele Domnului trebuie folosit doar intr-un context adecvat. daca nu stii despre ce vb mai bine taci...

28 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Esti o dejectie

| ramona30 a răspuns:

Nu. Mi se mai intampla in trecut dar acum deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Prefer Holy Shit, sau daca nu stii engleza, sfinte căcat.

| Bogdanux a răspuns:

Daca le-ar folosi, cauzele ar fi obisnuinta sau ironia.

| KodrutZ a răspuns:

Desigur, insa fara doamne fereste sau doamne ajuta, ma rezum la "sfinte ****" si "dumnezeii si cristosii ma-si sa-i f%t".

| Allrc24 a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta sa i-o zici lu "mama ta"."Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert" panaramo

| Cristianne a răspuns (pentru Allrc24):

Băăăăi,ești posedat/ă or what?
știi căă...și tu ești o panaramă, nu?

*trebuia să o zic*

| Cristianne a răspuns (pentru Allrc24):

E o țară liberă,așa că fac ce vreau.
Mi se pare foarte corect să îl necinstesc pe "domnul" pentru că,pentru mine,nu există, deci nu-mi pasă.Și nu-mi spune că nu ai folosit niciodată o frază de genul"doaaamne"sau"doamne ferește" sau "doamne ajută", că nu te cred.

| hellgirlmonster a răspuns (pentru Cristianne):

Adevarat. frate,care ti-e problema? practic, n-ai nicio dovada ca exista! daca ar exista n-ar mai fi razboaie, crize etc.

| Cristianne a răspuns (pentru hellgirlmonster):

Adevărat grăiești.Merci pentru susținere.

So,dacă ar exista, îmi imaginez pe toată lumea purtând frunze în "locurile intime", gen "Adam și Eva".laughingASTA ar fi interesant.

| KodrutZ a răspuns (pentru Allrc24):

Daca nu il iei in desert, atunci macar sa il iei in aperitiv, ce sfintzenia ma-si inseminate artificial!

| Allrc24 a răspuns (pentru Cristianne):

Ti se pare corect sa Il necinstesti pe Dumnezeu in halul asta incat sa-I folosesti numele cand spui o injuratura? "sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert". Numele Domnului trebuie folosit doar intr-un context adecvat. daca nu stii despre ce vb mai bine taci...

| KodrutZ a răspuns:

Futa-l dumnezo cu cristosu' sculat, da? Nu oricum!

| CobraLeon a răspuns:

Foarte rar(unele expresii). Din obisnuinta...

| RXN a răspuns:

Cu mentiunea ca sunt agnostica, da, uneori mai folosesc 'Doamne!' din obisnuita sau 'Doamne fereste!' pe un ton ironic.

| francesca89 a răspuns:

Da,uneori.
Obisnuinta...

| ShowTim3 a răspuns:

Prefer sa zic expresii precum
ba esti prost date dracu
prost te-a facut mata
bagamias... ce gasesc
esti mai prost decat o maimuta ce canta din faringe big grin Glumesc tongue

| xname23 explică (pentru ShowTim3):

Dar pe dracu il mentionezi mai des, de fapt si acum ai facut-o.de ce? din punctu vostru de vedere e tot un personaj de poveste.

| ShowTim3 a răspuns (pentru xname23):

happyDa am zis eu ca nu cred? stau chiar in casa cu el, el mi-a dat viata se potriveste perfect tata, cu ce zice biblia despre cel rau, cred ca sunt una si aceiasi persoana big grin seman cu el.

| BeetleJuice a răspuns:

Da

| MadaTeIntreaba a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ştiai că toate aceste expresii sunt blasfemii? Nu ai voie să iei numele lui Dumnezeu în deşert, aşa spune a treia poruncă din cele zece, adică să spui la mişto fără să îl chemi de fapt, ci doar ca să îţi exprimi mirarea. Aşa ne-a spus profa de religie.

Şi da, atee sunt. Şi nu văd unde e problema să le folosesc din moment ce sunt doar vorbe goale.

| xname23 explică (pentru anonim_4396):

Nici nu am spus ca ar fi o problema.era doar o curiozitate

| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Da, am vrut să spun că nu e nimic neobişnuit ca un ateu să folosească acele expresii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din obisnuinta da folosec da nu ca cred si ca lucru cu crestini ce as putea sa spun / darwin fereste / bag mias miamuta in tine / da nu cand zic de astea / cem mai mult imi place dumnezeu stie mor de ras

| hellgirlmonster a răspuns:

Da. puterea obisnuintei. big grin

| xLucyx a răspuns:

Yep, le folosesc din obisnuinta. Zic si de Dumnezeu, si de Satana, si de orice imi vine pe moment.

| petronela18 a răspuns:

Nu