| Mirella2r a întrebat:

pentru cei pocaiti..credeti ca daca ai jurat (desi nu stiai ca nu trebuie sa juri) in fata lui Dumnezeu ca daca iti da un lucru tu renunti la un viciu si Dumnezeu ti a dat lucrul pe care l ai cerut dar dupa ceva timp tu te ai apucat din nou de viciul respectiv. Ce considerati ca ar trebui facut atunci? Ar trebui sa renunti complet la lucrul pe care ti l daduse Dumnezeu? Ar mai fi vreo sansa sa te folosesti de lucrul acela vreodata? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu se targuieste. Dumnezeu stie ce iti trebuie, si ce nu.nu e bine sa te juri, adica nu esti obligat sa-ti iei poveri, pe care nu le poti duce.fiindca ai mintit, vei plati, daca nu regreti sincer, pacatul respectiv.si vei plati nu fiindca ar fi Dumnezeu rau, ci fiindca nu faci tu ceia ce trebuie.

| Mirella2r explică (pentru anonim_4396):

Stiu lucrul acesta si sunt total de acord cu el. Nu vreau sa ma joc cu Dumnezeu dar voiam sa stiu daca atunci cand te pocaiesti sincer, cu adevarat, si Dumnezeu te iarta mai poti sa te folosesti de lucrul acela.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mirella2r):

Mirela? cand ai smuls un pacat din firea ta, din inima ta si cugetul tau, l-ai smuls de tot, si apoi faci totul ca sa nu mai practici acea slabiciune.

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bine sa te ti de cuvant.Matei5; 37

Răspuns utilizator avertizat
| eternitate15 a răspuns:

"Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca" Fapte 17:30