| Anonim0506 a întrebat:

Unde as putea sa ma botez : sunt doar creștină (fără vreo religie exacta) si nici nu am o biserica pe care o frecventez fiindcă nu găsesc una care sa mi se potrivească

162 răspunsuri:
| Globalistul a răspuns:

Tocmai ai menționat ce religie ai, secta/cultul din care să faci parte nu are mare relevanță pentru că toate promovează aceleași valori de bază.

| ioan452 a răspuns:

Pai nu ai fost botezată de părinți la naștere?, cred ca mergi la o biserica și spui ca vrei sa te botezi. Daca mai vrei asta. Oricum eu nu prea cred in povesti din astea cu botezul bisericiesc și alte vrăjeli

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu îți recomand adventiștii de ziua a 7-a. După ce am fost prin mai multe biserici aceștia îmi par cei mai cool.

| Anonim0506 explică (pentru ioan452):

Am fost botezata de bebeluș, am crescut ortodoxa însă mi-am dat seama ca aceasta relgie are învățături greșite asa ca am decis sa o părăsesc. Am realizat ca nu e ok botezul de bebeluș fiindcă botezul trebuie sa fie o alegere când ești destul de matur, de aceea doresc sa ma botez

| Celcestietot a răspuns:

Buna! De ce vrei sa faci asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viziteaza organizatia religioasa Martorii lui Iehova.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, uite aici o lista a altor cateva culte recunoscute in Romania
» Biserica Reformată din România
» Biserica Evanghelică Confesiune Augustana din România
» Biserica Evanghelică Lutherană din România
» Cultul Creștin Baptist- Uniunea Bisericilor Creştine Baptiste din România
» Biserica Creştină După Evanghelie din România
» Biserica Evanghelică Română
» Cultul Creștin Penticostal – Biserica lui Dumnezeu Apostolică din România
» Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică
» Arhiepiscopia Bisericii Armene
» Biserica Ortodoxă de Rit Vechi din România

http://culte.gov.ro/? page_id=57

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim0506):

A, mergi la cultul Baptist, vei face un curs de cateheza si apoi vei primi Botezul adica Legamantul cu Domnul Isus.

| RoșcaLucian a răspuns:

Bună! Ai cont de Facebook? Mi as dori sa discutam în privat legat de religia ortodoxa. Sunt curios care ar fi "greșelile".

Pana atunci, te rog cu inima bună sa citești pasajul de la Galateni 1, 6-9 cu privire la toate sectele creștine din toate veacurile

Mă mir că aşa degrabă treceţi de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură şi voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!

| RoșcaLucian a răspuns (pentru Anonim0506):

Bună!

Am putea discuta mai multe, te rog, legat de religia ortodoxa?

Eu sunt ortodox și nu vad vreo greșeală, însă sunt curios ce "greșeli" ai găsit tu.

As dori sa vorbim mai multe, aici sau în privat.

Pana atunci, te rog cu inima bună de frate fata de o sora aflata în nedumerire :citește pasajul de la Galateni 1, 6-9, cu privire la sectele creștine din toate veacurile.

Mă mir că aşa degrabă treceţi de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură şi voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!

| danut a răspuns:

Eu nu am sa-ti recomand o religie, cult ci iti RECOMAND ca inainte de a lua O DECIZIE sa studiezi Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, singura, neinfluentata de cineva iar apoi APLICA pentru aceia care sunt cei mai in LITERA si Spiritul Bibliei. Pentru stiinta ta evita-i pe aceia care NU sunt crestini, adica martorii lui iehova, ei au un ALT STAPAN, pe necuratul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Uite, tu esti una din greselile religie ortodoxe. Agresiv in a atrage oamenii spre ceva care nu le place si nu cred si mai ales lipsa gandirii si traind doar din ce au scris altii prin niste cărți.

| mentholinks a răspuns:

Nu poti ca nu are cine, nu mai exista ucenici adevarati.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Efeseni 4,5 confirma ca nu exista decat un botez valid, o singura credinta si bineinteles un singur Domn:
"Este un Domn, o credinta, un botez".
Singurul botez valid este cel in numele Sfintei Treimi, asa cum spune si Domnul Iisus Hristos:
"Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh" - Matei 28, 19
Dogma Sfintei Treimi este dreapta, adica neschimbata, asa cum a fost primita prin revelatia Scripturala si a Traditiei Sinoadelor si a Sfintilor Parinti, doar in Biserica Ortodoxa!

Daca vrei sa ai un botez valid, care iarta pacatele, boteaza-te doar in Biserica Ortodoxa de Rasarit, adica in Biserica Ortodoxa Romana!

| RoșcaLucian a răspuns:

Vom vorbi, dacă vrei, după Sf Liturghie. Pana atunci te invit s ate rogi pentru a fi Luminata de Domnul și Maica Sa.

| alex598 a răspuns:

La orice biserică locală. Eu îți recomand o biserică luterană (baptistă, penticostală, evanghelică, etc.).

| RoșcaLucian a răspuns (pentru suntserios):

Îmi cer iertare, fiind orbit sufletește, poate nu vad unde am greșit prin mesajul de mai sus. Eu l am scris apelând la Sfânta Scriptură cea descoperita Apostolilor de Sf Duh. Și mi am dorit ca prin acel mesaj sa aduc Lumina lui Hristos în suflete, asa cum pot eu, păcătosul... Iertare! Doamne Iisuse Hristoase Fiul LUI Dumnezeu miluiește ne și ne mântuieste pe noi! Amin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adică să ți se potrivească?!
TU trebuie să te potrivești Împărăției! Lasă-i pe ei. Citește Biblia! Pocăiește-te și du-te la o Biserică în care se vorbește și explică din Cuvântul Lui Dumnezeu!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru anonim_4396):

In nici un caz nu fa asta, orice numai nu asta!

| Whateverrr a răspuns:

Hello! Nu este nevoie sa te botezi neaparat in cadrul unei biserici, pentru ca este o decizie personala. Totusi, iti recomand sa-ti gasesti o biserica cu invataturi in conformitate cu Biblia, pentru ca este foarte importanta legatura frateasca happy

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Da ți-e frică rau de oamenii aia? Interesant este ca tu stii ca doar o singura religie este adevărată, în opinia ta, cea din care faci tu parte, dar nu ai nici puterea să îndrepți înspre credința ta, nici argumente pro. Asa ca te mulțumești sa o trimiți la oricare religie despre care stii ca este falsă.

| fllu07 a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Pana una alta iti las eu un link care iti arată o greșală:
https://m.digi24.ro/......re-1318549

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Simpatici, mie nu imi este frica de oameni ci doar de Dumnezeu. Cand indrept un om catre Cuvantul Domnului, Biblia il indrept catre singura religie adevarata dar DACA Dumnezeu a hotarat sa nu OBLIGE oamenii sa faca ce voieste EL ci le-a dat dreptul de a alege cum as putea eu sa fac ALTFEL decat a lasat Dumnezeu. Dumnezeu numeste pe oamenii Sai, SEMANATORI, eu pot doar a semana Cuvantul, de RASARIT si CULES sunt altii aleasi pentru asta. De rasarit se ocupa Duhul Sfant iar de Cules, Domnul Isus Hristos. Eu fac DOAR ce mi-a dat voie Dumnezeu sa fac, scrie in Biblie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Ai gresit ca nu esti in stare sa gandesti singurel. Te lasi condus ca o oaie de ceea ce este cea mai mare arma de manipulare in masa... Religia. Daca ai gandi singurel ai lasa citatele din carti scrise de oieri

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Vad cat ii consideri de simpatici.
Dar vreau sa te intreb ceva fără nicio ironie, sarcasm sau urmă de mișto. Eu sunt rătăcit spiritual, si caut calea cea bună, strâmta.
Arata-mi tu, 5 caracteristici ale închinarii adevarate. a celei care este aprobată de Dumnezeu prin Biblie. Repet, fără mișto sarcasm sau ironie.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Ironia pentru mine nu conteaza, daca ma iei pe mine in badjocura s-ar putea SA-L iei pe Dumnezeu.
Cerinta ta se gaseste in Cartea Descoperirilor 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.
Simplu, usor si concis. Poruncile lui Dumnezeu sunt cele SCRISE de Dumnezeu iar CREDINTA lui Isus este CREDINTA LUI.

| Anonim0506 explică (pentru Whateverrr):

Pai unde altundeva sa ma botez?

| Anonim0506 explică (pentru RoșcaLucian):

Eu ascult doar de Biblie și atât timp cat celelalte religii au lucruri care nu sunt justificate de Biblie refuz sa particip în activitățile lor. Iisus nu spunea niciodata "trebuie sa urmați cutare religie". Mie mi se pare de ajuns sa Îl ascult pe El și atât, nu și alte chestii adăugate de alte religii.

| Anonim0506 explică (pentru danut):

De acord cu tine

| Anonim0506 explică (pentru pacatosulBogdan):

Ortodoxia are învățături false în caz ca nu știai. Botezul care vine din credința și dragoste fata de Dumnezeu este valid. Nu contează atât de mult religia, atât timp cât este alegerea ta. În Biblie oamenii nu sunt botezați de mici, ci botezul este alegerea lor când sunt destul de maturi.Biblia nu promovează o religie, religia nu este valida atât timp cât Îl urmezi pe Dumnezeu și Îi asculți cuvântul