| Anonim0506 a întrebat:

Unde as putea sa ma botez : sunt doar creștină (fără vreo religie exacta) si nici nu am o biserica pe care o frecventez fiindcă nu găsesc una care sa mi se potrivească

162 răspunsuri:
| Anonim0506 explică (pentru Whateverrr):

Asta și încerc sa fac. App, cum altundeva sa ma botez dacă nu in cadrul unei biserici?

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Daca e o carte din biblie, e necanonică, deci fără valoare. Deci tu ai spus asa: răbdarea sfinților care păzesc poruncile lui Isus, si credința lui Isus care este credința lui. What? Ambiguu si neinteligibil. Poate nu ai înțeles întrebarea mea. O repet: care sunt caracteristicile închinarii adevarate? Cum.o poate identifica cineva? Pe bază răbdării sfinților si a credinței lui Isus?

| Whateverrr a răspuns (pentru Anonim0506):

In Biblie, Ioan Botezatorul a botezat poporul in raul Iordan. In ziua de azi, unii se boteaza chiar si in piscine gonflabile, sau orice vas cu apa. Nu e foarte important unde esti botezat, ci simbolistica. Este adevarat ca poate in cadrul unei biserici este cel mai usor, pentru ca se ocupa ei de tot, si toti participantii sunt martori.
Sigur o sa gasesti o biserica autentica, cu invataturi bune, in zona ta, daca aduci lucrul asta inaintea lui Dumnezeu.

| RoșcaLucian a răspuns (pentru suntserios):

Îmi cer iertare de deranj!

Îți recomand rugaciunea. Ma voi ruga pentru tine. Maica Domnului sa ne ajute! Amin!

| RoșcaLucian a răspuns (pentru fllu07):

Aaaa! O știu! Sunt din județ!

Dar și Maria Egipteana a fot o desfrânata întreaga ei vitata și apoi s-a pocăit și vede Fața lui Dumnezeu și Mantuitorului nostru Iisus Hristos în Rai!
?

Sfântul Ioan Gura de Aur spune ca gravitatea greșelii nu se măsoară prin mărimea ei, ci prin poziția în societate a celui care o comite.

Din punctul meu d e vedere, cel mai înțepe nu ar fi sa arătăm cu degetul, ci sa ne rugam cu frică de Dumnezeu pentru astfel de perosane. Poate acum, fostul Episcop de Huşi se comporta ca un Sfant. Poate plânge râuri de lacrimi. De ce sa l mai judec?

| RoșcaLucian a răspuns (pentru Anonim0506):

Ai drpetate. Iisus n a spus sa urmam cutare relgie, dar a spus:
-să ne ferim de prooroci mincinoși
Căci se vor ridica hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor da semne mari şi chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putinţă, şi pe cei aleşi.(Matei 24, 24)
- să-L urmam pe El, Calea, Adevărul și Viata: "după aceea, vino şi urmează-Mi." (Matei 19, 21. ) și "Deci iarăşi le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii." (Ioan 8, 12)
- "Cel care cauta afla." (Matei 7, 8)

Si unde oare să-L cautam pe Hristos? Unde Îl găsim?

El spune:"Cercetați Scripturile ca ele mărturisesc despre Mine" (Ioan 5, 39)și "va rătăciți neștiind Scripturile și nici puterea lui Dumnezeu"(Matei 22, 29)

Si unde găsești Scriptura cea adevărata? La izvor! Acolo găsești cuvintele pure, nealterate ale LUI Iisus, acolo găsești ceea ce vrea El sa auzi și sa aplici în viata ta.

Care e izvorul? ORTODOXIA!

Din Biserica Universala Apostolica înființată la Pogorârea SF Duh, s-au desprins la 1054 catolicii și ce a rămas nealterat din Biserica Universala Apostolica, a luat denumirea de ortodoxie. Apoi din catolici s au desprins protestanții și apoi au apărut alte culte crestine. Protestanții și celelalte culte noi au modificat calitatea apei izvorului, modificând cuvintele lui Iisus Hristos.

Îți recomand cartea"Calauza in credinta ortodoxa"de Ilie Cleopa.

Îți recomand Sf Scriptura cu aprobarea Sf Sinod(trebuie sa scrie pe prima fila a Bibliei, altfel nu e ortodoxa)

Îți recomand să cauți un duhovnic bun

Îți recomand să te rogi pentru a primi ajutor de la Dumnezeu.

Îți recomand să te informezi extrem extrem extrem de bine despre toate cultele înainte de a lua o decizie.

Poti citi viata lui Serafim Rose(a trecut pe la toate cultele creștine și un final a ales ortodoxia)

Poti citi de pe aceasta pagina unde găsești informații despre toate cultele, mărturie a unui om care le-a încercat și a ales ortodoxia in final
http://www.odaiadesus.ro/apa.html

M am rugat azi pentru tine. Nu ca este rugaciunea mea ceva, dar imi doresc sa nu cazi în înșelare d ela cel rau care "umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită,
9. Căruia staţi împotrivă, tari în credinţă, ştiind că aceleaşi suferinţe îndură şi fraţii voştri în lume." (I Petru 5, 8-9).

Doamne Iisuse Hristoase Fiul LUI Dumnezeu miluiește ma pe mine păcătosul!

| RoșcaLucian a răspuns (pentru suntserios):

Legat de agresivitate. Ai drpetate, am scris o parte din mesaj cu mare indignare fata de alte culte creștine, cu revolta în suflet chiar.

Însă apoi am aflat ca fata de acești creștini trebuie sa ma comport cu mila asa cum a făcut o samarinenaul cel Milostiv cu omul căzut între tâlhari. În momentul în care se arunca în religia ortodoxa (ceea ce nu s-a intamolat in cazul de fata și apreciez acest lucru), va trebui sa o apar, fiindcă Biserica ortodoxa este "stâlp și temelie a adevarului(I Timotei 3, 15).

Asa ca recunosc și îmi cer iertare dacă limbajul a fost agresiv.

Cu totii suntem oameni...

Domnul sa ne lumineze! Amin!?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru RoșcaLucian):

De ce în privat,pentru că nu ai argumente?! Din câte știu eu,nu este folosit în Noul Testament cuvântul sectă, ci păgân,partidă,neamuri și erezii. Înafară de orto/catolici,ce cult sau denominațiune mai știi care să aibă atât de multe practici religioase eretice,bazate pe interpretări ale unor versete apocrife, nepracticate de ucenicii sau apostolii lui Cristos și total contrare Evangheliei?! Sau în istoria și practica cărui cult/denominațiune ai mai întâlnit atâta idolatrie,păgânism,ocultism, cruzime, fanatism, materialism, sclavie, promiscuitate și imoralitate ca în orto/catolicism?!

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Învățătura primită de către Apostoli și ucenici de la Cristos,este Evanghelia adică Noul Testament,din care-ai și citat,nu toată Sfânta Scriptură (Biblia),așa cum afirmi (din cauza emoției, probabil). Dacă tot vrei să "aduci Lumina" arată clar versetele din Evanghelie unde ucenicii și Apostolii practicau ceea ce practicați voi, orto/catolicii. Dar clar, nu cu interpretări și revelații de la nu știu cine, când și cum, că așa au toate ereziile și celelalte religii, iar rezultatul se vede foarte clar, după cum ți-am explicat mai sus.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru sadrian46):

Adică să sară din puț în lac, cam așa ceva! Dacă are răbdare să asculte toată istoria bisericii adventiste și „argumentele" doctrinei lor, bazate pe reinterpretări la interpretări și nu știu ce revelații, își face cruce din reflex. Sper să nu citească și despre adventiștii reformați și motivul separării, că sigur o să ai cu ea o discuție foarte serioasă referitor la recomandarea făcută!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RoșcaLucian):

"Ai drpetate, am scris o parte din mesaj cu mare indignare fata de alte culte creștine, cu revolta în suflet chiar."

Doar ortodoxia e buna ca asa ai fost tu botezat, nu? Cata aroganță...

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Anonim0506):

Doar o mică precizare: este recomandat ca prima dată să citești Noul Testament, adică Evanghelia (Creștinismul).

| fllu07 a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Nu ma intereseaza ce spun "sfinții părinți " Sau alte surse în afară de Biblie. Isus Cristos a spus simplu: "dupa roadele lor îi ve-ți recunoaște "
Legat de episcopul de Husi, dacă nu era descoperit activa si acum ca om al lui Dumnezeu, cum de altfel sunt si alti călugări. Așadar conform Bibliei religia despre care vorbim se află pe calea largă. care duce la pierzare.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

" O repet: care sunt caracteristicile închinarii adevarate? Cum.o poate identifica cineva? Pe bază răbdării sfinților"
Poate n-ai inteles TU bine, caracteristicile inchinarii ADEVARATE sunt DATE de Dumnezeu, nu de niste MURITORI plini de pacate si BANTUITI de tot felul de VICII personale carora voi le spuneti sfinti.
Credinta este data de Dumnezeu in BIblie iar acea CARTE NU ESTE NEcanonica ci ESTE canonica dar am folosit NUMELE real al acelei CARTI. Cartea Descoperirilor sau APOCALIPSA pentru cei ce au cunostinte mai putine.
Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.
Apocalipsa ESTE FOARTE Canonica.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

" credința lui Isus, care este credința lui"
Vrei o lista, uite:
Respectarea SABATULUI pe care Hristos l-a tinut pana la plecarea la Tatal
Sfanta Cina sau noul tip de Paste asa cum Hristos l-a facut cu ucenicii. intru amintirea MORTII SALE.
Raspandirea adevarului, "duceti-va in toata lumea si faceti ucenici in numele Meu"
Facerea de Bine si dragostea pentru cei amarati.
Vindecarea bolnavilor
Eliberarea sclavilor
TOATE aceste lucruri fara ADAUGAREA de alte "ingrediente" si "TRADITII" sunt CREDINTA lui Isus. Toate sunt scrise in Biblie.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Anonim0506):

Minti! Esti o sectanta mincinoasa, care face propaganda sectanta pe-aici! Ortodoxia este crestinismul autentic, care nu a schimbat nimic din predania Sfintilor Apostoli, asa cum au primit-o si ei de la Hristos Dumnezeu. Biserica este una si "portile iadului nu o vor birui" (Matei 16, 18). Sectele voastre sunt nascocirile diavolului, care vrea sa rupa din Biserica lui Hristos. Cand a aparut secta ta? Din ce secta faci parte? Crestinismul ortodox este de 2000 de ani. De cati ani este secta ta? Si copiii trebuie botezati fiindca fagaduinta Duhului Sfant este data si lor, asa cum a spus Sfantul Apostol Petru la Fapte 2, 39. Fara botez, nici copiii nu se pot mantui! Ioan 3, 5; "Iisus a raspuns: Adevarat, adevarat zic tie: De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnezeu."
Sfantul Apostol Pavel boteza familii intregi, cu copii cu tot. - Fapte 16, 15; I Corinteni 1, 16
Biblia autentica este Ortodoxa si indeamna la Ortodoxie: "Deprinde-te cu dreapta credinta!" I Timotei 4:7 "Si cu adevarat, mare este taina dreptei credinte!" 1 Timotei 3, 16
Biserica Dumnezeului celui viu este "stalpul si temelia adevarului" 1 Timotei 3, 15 Nu sectele voastre straine de neamul romanesc! Domnitorii nostri au fost ortodocsi, nu sectanti ca tine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Anonim0506):

Te botez eu. Apă este.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Păi care sunt sfinții muritori bântuiti de vicii, si care sunt sfinții din Apocalipsa 14? Cum ii diferențiezi?

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Vezi ca, conform spuselor tale, Isus a ținut sabatul până a plecat la el. la Isus, ca Isus era si tatal si fiul.

| RoșcaLucian a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Modelul nostru în viata e Hristos. De aceea ne și nu în creștini ortodocși.

Faptul ca unii ortodocși nu sunt și practicanti(adica nu păzesc poruncile și nu înțeleg credinta predicat de Mântuitorul Iisus Hristos), nu e vina ortodoxiei. Ortodoxia e dragoste, însă, să recunoaștem, este bine știut ca sunt ortodocși doar cu numele și acest fapt alterează adavartul înțeles al Ortodoxiei.

Daca ma va lumina Domnul, voi avea argumente suficiente?

| RoșcaLucian a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Am dorit sa discutam în privat fiindcă aicinu pot anexa fotografii, dar la fel de bine pot discuta și public,?

| RoșcaLucian a răspuns (pentru suntserios):

In niciun caz. Nu doar ortodoxia e buna. Fiecare relgie este buna prin învățatura morala pe care o susține.
Însă sigura adevărata unde Îl putem găsi pe Dumnezeu adevărat este ortodoxia pentru ca în ortodoxie se afla cuvintele Sale nealterate.

Sunt interzise adaosurile și modificările prin Galateni 1, 6-9.

Mă mir că aşa degrabă treceţi de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură şi voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!

| RoșcaLucian a răspuns (pentru fllu07):

Da. "După roadele lor ii veți cunoaste"... Iar Sf Parinti au lucrat smerenia, rugaciunea inimii, iubirea, pacea, liniștea, drepatea.asa ii cunoaștem ca sunt de la Dumnezeu.

| RoșcaLucian a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Unde am pus semnul întrebării este punct.

| RoșcaLucian a răspuns (pentru fllu07):

Da, dar este descoperit fiindcă " Feriţi-vă de aluatul fariseilor, care este făţărnicia.
2. Că nimic nu este acoperit care să nu se descopere şi nimic ascuns care să nu se cunoască.
3. De aceea, câte aţi spus la întuneric se vor auzi la lumină; şi ceea ce aţi vorbit la ureche, în odăi, se va vesti de pe acoperişuri. "(Luca 12, 1-3)

Deci,in cazul fostului Ep de Huşi, nu vad decât o arătare a dreptății lui Dumnezeu, o împlinire a CUVÂNTULUI Scripturii

| RoșcaLucian a răspuns (pentru suntserios):

Nu mi doresc sa fiu arogant... Iertare.Domnul Iisus îndeamnă la iubire de frați și smerenie! Prin ce scriu aici, nu urmăresc decât clarificarea unor lucruri, atât cât ma luminează Domnul, pe mine nevrednicul pacatos.

| RoșcaLucian a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Tocmai am găsit ce am scris exact într un mesaj mai vechi la aceasta postare. :"As dori sa vorbim mai multe, aici sau în privat".

Deci nu ma tem sa discut în public.

Dar nu ma supara afirmația ta, caci suntem oameni și greșim.

"Şi ne iartă noua gresalele noastre precum și noi iertam gresitilor noștri

SI NU NE DUCE PE NOI IN ISPITA, CI NE IZBĂVEȘTE DE CEL VICLEAN! AMIN!

| RoșcaLucian a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Iarăși, nu-mi doresc sa stric pacea cu dreptatea, dar nu am afirmat nicăieri ca am citit întreaga Biblie.

"Eu l am scris apelând la Sfânta Scriptură cea descoperita Apostolilor de Sf Duh."

Nu am fost însă foarte clar, am citit Noul Testament din Sfânta Scriptură, dar în mesajul de mai sus am utliziat oricum, doar citate din Noul Testament?

| RoșcaLucian a răspuns (pentru Anonim0506):

Noi ortodocșii ne boteza d e mici pentru a înlătură păcatul strămoșesc prin care cel-rau salasluieste in inima noastră de bebeluși.

După Botez inima noastră devine tron al lui Iisus Hristos.

Dvs v-ati lasa copilul sa trăiască (pana când va dori sa se boteze) cu inima ca sălaș al diavolului?

NE boteza de mici, dar când creștem nu suntem obligați sa rămânem ortodocsi, deci religia noastră nu îngrădește libertatea omului, cum de altfel nu o îngrădește nici Dumnezeu.

Însă, de ce sa părăsești calea cea dreapta?

Citește te rog Vietile Sfintilor a caror viata a fost asceza pura?

Îți recomand cartea Nesfintii Sfinti. Vei vedea acolo pe cineva care s-a botezat la ortodoxie când avea 20 de ani. Vei citi experienta lui?

Dar te rog sa încerci sa ai inima bună în aceasta încercare a vieții tale.

Eu ma voi ruga pentru tine.

Îți recomand să faci Sf Cruce pentru ca e "arma împotriva diavolului"

Alte arme sunt:smerenia sufletului,
NUMELE LUI IISUS HRISTOS (deci spune Doamne Iisuse Hristoase Fiul LUI Dumnezeu miluiește ma pe mine păcătosul) si Psaltirea.
(blestemele din ea sunt pentru diavoli, nu pentru oameni)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Aroganta maxima

"Însă sigura adevărata unde Îl putem găsi pe Dumnezeu adevărat este ortodoxia pentru ca în ortodoxie se afla cuvintele Sale nealterate."

Numai in ce ai fost tu facut sa crezi e bine.
IPOCRIZIE.