| Neko00345 a întrebat:

Bunaaa
Recent am aflat de o religie, Wicca, m-am informat despre aceasta religie și ma atrage
Am înțeles ca are legătura cu păgânismul iar eu sunt creștina dar aceasta religie ma atrage
Oare as putea face parte din aceasta religie dacă sunt creștina (fără sa renunț la creștinism )
Știu ca pare o întrebare stupida pentru ca dacă eu cred in Dumnezeu de ce m-aș închina la zei? Și asta ma face puțin confuza
Mulțumesc anticipat

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Oricum crestinismul este o religie falsa.
Se spune ca avem religia pe care o meritam.

| gratargratar a răspuns:

Aceast cult te atrage tocmai pentru ca nu esti crestina. A spune ca crezi in Dumnezeu nu e mare lucru. De fapt in jur de 99% din populatia Romaniei ti-ar spune ca crede in Dumnezeu, dar probabil doar vreo 2-3% merg regulat la Biserica. Din acestia, in jur de 20% se comporta crestineste.

Poti desigur sa crezi in ce vrei. Dar, dpdv logic, nu poti spune ca esti crestina si ca practici Wicca. Asa fac tigancile vrajitoare care se roaga la Maica Domnului cand vor sa blesteme sau sa dezlege nu-stiu-ce vraji. Ele cel putin sunt de inteles, caci sunt analfabete.

| DumitruS a răspuns:

Buna. Nu prea e religie, e un cult ce merge spre un soi de vrajitorie, in acea zona.

Cu privire la intrebarea ta raspunsul este nu. Crestinismul este o religie monoteista si nu poti sa fii si crestin si budist in acelasi timp.

Depinde insa si in ce masura esti tu practicanta.

| Denly a răspuns:

E magie, venerarea naturii